روز جهانی معلولین گرامی باد / برترهای نابینا و ناشنوا در کنکور

می دانیم اراده‌های پولادین و استوار شایسته‌ی نگاه‌های غریبانه توام با ترحم نیست و باز هم می‌دانیم تلاش و موفقیت هیچ گونه محدودیت و معلولیتی را بر نمی‌تابد.

روز جهانی معلولین گرامی باد / برترهای نابینا و ناشنوا در کنکور

روز جهاني معلولین‏ گرامی باد...

چشم ها را باید شست... جور دیگر باید دید...

می دانیم اراده های پولادین و استوار شایسته ی نگاه های غریبانه توام با ترحم نیست و باز هم می دانیم تلاش و موفقیت هیچ گونه محدودیت و معلولیتی را بر نمی تابد. بار دیگر در میان اوراق تقویم روز های در حال گذر، 12 آذر روز بزرگترین اقلیت جامعه ی جهانی، روز «جهانی معلولین» خودنمایی می کند. روزی که یادآور تبلور حماسه ی خواستن در آینه ی ذهن کسانیست که در واژه نامه ی باورها به محدودیت معنایی تازه بخشیدند. ایشان محدودیت را سببی دانستند تا هزاران قابلیت دیگر در عرصه ی وجودشان جلوه گری نمایند.

امروزه عدم بهره مندی افراد با نیازهای ویژه از فضا ها و امکانات عمومی جامعه، همیشه بیانگر ناتوانی آن ها نیست، در صورتی که محیط از بستر و مناسب سازی لازم برای این افراد برخوردار باشد به تدریج واژه ی معلولیت در باورها محو می گردد. به عبارت دیگر این محیط است که دچار معلولیت می باشد نه افراد با نیاز های ویژه. چنانچه معلولیت محیط سبب محدودیت افراد می گردد.

 توجه به حقوق افراد معلول و تلاش جهت فراهم ساختن فرصت های برابر برای این قشر از افراد جامعه پس از جنگ جهانی دوم صورت گرفت به گونه ای که اعلام سال 1981 ميلادي به عنوان سال جهاني معلولین از سوي مجمع عمومي سازمان ملل متحد يکي از نقاط عطف در نگرش به معلولین بود. در فاصله سال هاي 1983 - 1992 دهه جهاني معلولین نام گرفت تا کيفيت و شرکت فعالانه و همه جانبه افراد معلول را در زندگي اجتماعي گسترش ببخشد. براي نخستين بار در سال 1992 سوم دسامبر مصادف با 12 آذر به منظور گراميداشت سالروز تصويب قانون برنامه جهاني در ارتباط با افراد معلول از سوي مجمع عمومي سازمان ملل متحد به عنوان روز جهاني معلولین اعلام گردید. هدف از تعیین این روز ارتقاء رشد اذهان عمومی درباره ی مسائل مربوط به معلولیت های مختلف؛ و افزایش آگاهی هایی بوده است که می‌بایست از مساله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه‌های سیاسی؛ اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی زندگی منتج شود. این وضع به همین منوال طی شد تا در سال ۱۹۹۹شعاری با مضمون (امکان دسترسی برای همه در هزاره جدید) برگزیده شد و سرلوحه امور قرار گرفت.

موفقیت های کم نظیر افراد معلول در سال های اخیر در عرصه های مختلف زندگی خصوصا در زمینه ی تحصیلی گویای این قانون نانوشته است که چنانچه امکان دسترسی به فرصت های برابر فراهم گردد افراد با شرایط ویژه نیز می توانند به قله های موفقیت و حتی فراتر از سایر افراد جامعه دست یابند. در این راستا بنیاد علمی آموزشی قلم چی در10 سال اخیر گامی نو در راستای گسترش عدالت آموزشی برداشته است که از آن جمله می توان به ارائه ی خدمات رایگان به دانش آموزان استثنایی در سراسر کشور اشاره نمود. به گونه ای که تمامی دانش آموزان استثنایی بدون هیچ شرطی در آزمون های برنامه ای کانون بورسیه می شوند و در این اثنا برای دانش آموزان نابینا و کم بینا تمامی منابع درسی و کمک درسی ضبط می گردد و به صورت سی دی های صوتی در اختیارشان قرار می گیرد. کسب رتبه های برتر در کنکور سراسری حاصل سخت کوشی و اراده ی این افراد می باشد. شاید ملموس ترین مصداق و شاهد برای این امر، درخشش 17 حماسه آفرین نابینا و کم بینا ، 8 کم شنوا و ناشنوا  و 2 معلول جسمی حرکتی در کنکور سراسری 94 بود.


نویسنده : ادریس فتحی –کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی از دانشگاه تهران (نابینا)

مشاور دانش آموزان نابینا و کم بینا

تماس واحد بورسیه 0216463– قسمت نابینایان داخلی 230روز جهانی معلولین گرامی باد / برترهای نابینا و ناشنوا در کنکور

روز جهانی معلولین گرامی باد / برترهای نابینا و ناشنوا در کنکور


خرید کتاب