یک گام به سمت درمان آلزایمر با استفاده از نور

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که درمان آلزایمر با استفاده از نور، در آینده ای نزدیک امکان پذیر است.

یک گام به سمت درمان آلزایمر با استفاده از نور

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، محققان موسسه KAIS کره جنوبی با استفاده از یک ترکیب آلی زیست سازگار به نام پورفیرین و نورآبی حاصل از لامپ LED، موفق به سرکوب پروتئین بتا آمیلویید شدند.

بتا آمیلویید، پرتئینی است که در مغز وجود دارد و انباشتگی غیر نرمال آن سبب ایجاد پلاک می شود که عامل بسیاری از بیماری های عصبی از جمله آلزایمر است. 

زمانی که نور به پورفیرین می تابد، مولکول ها تحریک (برانگیخته) می شوند و سپس به حالت غیر برانگیخته (حالت پایه) بر می گردند و در این حالت اکسیژن فعال تولید می کنند. اکسیژن فعال سبب اکسیدشدن پروتئین بتا آمیلویید می شود و با ترکیب با این پروتئین، از انباشتگی غیر طبیعی آن جلوگیری می کند. 

این آزمایش روی مگس میوه موفقیت آمیز بوده است و آسیب سیناپس، ماهیچه و سلول های عصبی را کاهش داده است. محققان بر این باورند که نور درمانی علاوه بر کاهش مصرف دارو در درمان بیماری، عوارض جانبی را نیز کاهش می دهد. این روش علاوه بر درمان انواع بیماری های سیستم اعصاب، در درمان آلزایمر نیز موثر است.

در حال حاضر 46.8 میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال 2050 میلادی، به 131.5 میلیون نفر به ویژه در کشورهای در حال توسعه می رسد. 

نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه آنلاین Angewandte Chemie منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
سنت های الهی از دین و زندگی چهارم دبیرستان
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( دروس عمومی چهارم دبیرستان)
دبیر : محمد رضایی بقا