اولین تصاویر از گسترش یخچال‌های هیمالیا

دانشمندان با بررسی 25 ساله یخچال‌ها در منطقه قراقروم هیمالیا دریافتند که سرعت حرکت یخچال‌های طبیعی در این منطقه حدود 100 برابر افزایش یافته است.

اولین تصاویر از گسترش یخچال‌های هیمالیا

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، دانشمندان به کمک تصاویر ارسالی از فضا در طول 25 سال گذشته موفق به ساخت یک انیمیشن یک ثانیه‌ای از روند افزیش حرکت یخچال‌ها از ارتفاعات به سمت نقاط پایین‌دست در منطقه قراقوم شدند.

محققان معتقدند که با افزایش میانگین دمای جهان در طول قرن گذشته انتظار می‌رفت که از حجم یخچال‌های طبیعی کاسته شود، اما با ثبت و بررسی تصاویر ارسالی از فضا مشخص شد که یخچال‌های طبیعی این منطقه در حال بزرگ‌شدن هستند.

دکتر فرانگ پائول، متخصص زمین‌شناسی از دانشگاه سوئیس اظهار کرد: تاکنون چهار تصویر متحرک از فرایند افزایش پهنای یخچال‌ها در چهار منطقه هیمالیا تهیه شده که در همه آنها فرایند افزایش حرکت و گسترش یخچال‌های طبیعی کاملا شفاف و قابل درک است.

وی در ادامه افزود: منطقه هیمالیا میزبان بزرگترین قله‌های یخی جهان است. یکی از این قله‌های معروف و غیرقابل دسترس قله K2، دومین صخره یخی بلند جهان بعد از اورست است.

دانشمندان با بررسی تصاویر متحرک مونتاژ شده دریافتند که گسترش یخچال‌ها در این مناطق سردسیر حدود 100 برابر فراتر از انتظار است.

منبع :