دارورسانی به بدن با زیردریایی مولکولی پرسرعت

دانشمندان دانشگاه رایس یک خودروی شناور در مقیاس نانو ساخته‌اند که به طور بالقوه می‌تواند برای تحویل‌دهی دارو به بدن و دیگر اهداف پزشکی استفاده شود.

دارورسانی به بدن با زیردریایی مولکولی پرسرعت

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این شناور تک مولکولی از 244 اتم ساخته شده و می‌تواند با پروانه دم مانندش که چرخش آن بیش از یک میلیون دور در دقیقه است، در میان مایع شنا کند. هر چرخش کامل پروانه، شناور را 18 نانومتر به جلو می‌راند که برابر با سرعت یک اینچ در هر ثانیه است. اگرچه این زیردریایی در مقایسه با خودروهای دیگر سرعت کندی دارد، اما سرعت آن برای دستگاه‌های در سطح مولکولی فوق‌العاده خطرناک است.

موتور شناور مقیاس نانو از نور فرابنفش نیرو می‌گیرد که باعث می‌شود پیوند دوتایی نگهدارنده روتور به بدنه شناور به یک پیوند منفرد تبدیل شود. این کاهش باعث می‌شود که چرخش روتور به یک چهارم برسد. این موتور با بازگشت به حالت انرژی پایین طبیعی خود، روتور را یک چهارم دیگر می‌چرخاند. این فرایند چرخش تا زمانی که شناور در معرض نور UV قرار گیرد، همچنان ادامه دارد.

تیم تحقیقاتی با استفاده از یک میکروسکوپ فلورسانس هم‌کانون سفارشی به ردیابی شناور پرداختند. آن‌ها شناور را به منظور ارائه قدرت کافی برای حرکت، غرق در نور فرابنفش کرده و از یک لیزر برای روشن کردن زیردریایی استفاده کردند که در زمان تحریک شدن با لیزر، نور قرمز منتشر می‌کرد.

محققان با این تنظیمات توانستند حرکت یک شناور تک مولکولی را فورا تجزیه و تحلیل کنند.

نتایج این تحقیق در مجله Nano Letters منتشر شده است.

منبع :