سوالات کودکان را باید جدی گرفت

بچه‌ها درباره همه چیز به شدت کنجکاو هستند و می‌خواهند راجع به هرچه که اطراف آن‌هاست سوال بپرسند اما شاید والدین خود نیز جواب آن سوال‌ها را ندانند.

سوالات کودکان را باید جدی گرفت

به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، اگر فرزندتان از شما بپرسد که تا چه اندازه یک فضانورد می‌تواند به خورشید نزدیک شود ممکن است شما به یک موتور جستجو برای یافتن پاسخ این سوال احتیاج داشته باشید. هر کسی مدت زمان نه‌چندان بلندی را با کودکان گذرانده باشد به خوبی می‌داند که آن‌ها مدام سوال می‌پرسد وعلل اکثر وقایع را جویا می‌شوند.

بررسی‌های اخیر که بر روی 1000 نفر از والدین انجام شد نشان داد که 83% از آن‌ها نمی‌توانند به سوال‌های علمی سادۀ فرزندشان جواب دهند. نگران‌کننده‌تر از این آمار این است که 63% از والدین اعتراف کردند که در بیشتر مواقع وقتی که پاسخ سوال‌های فرزندانشان را نمی‌دانند به جای اینکه بگویند نمی‌دانیم از خود جوابی می‌سازند و به آن‌ها می‌گویند.

برخی از این سوالات را در اینجا آورده‌ایم:

نیروی جاذبه چیست؟

چرا سدها ساخته می‌شوند؟

چطور ستارگان در آسمان می‌مانند و نمی‌افتند؟

چرا هر وقت پیاز پوست می‌کنیم گریه می‌کنیم؟

چرا از نیروگاه‌ها دود بیرون می‌آید؟

بهتر است مدارس برای والدین کلاس‌هایی را بگذارند و برای آن‌ها توضیح دهند که چگونه به این دست از سوالات پاسخی درست و در عین حال ساده و توجیه‌کننده بدهند. از طرفی بهتر است تا والدین اطالاعات عمومی خود را بالا ببرند زیرا حمایت علمی والدین از فرزندان و پاسخ دادن به سوالات آن‌ها عامل بسیار مهمی در ارتباط والدین با فرزندان محسوب می‌شود. پس بهتر است تا والدین با اعتماد به نفس به فرزندانشان پاسخ دهند تا از این طریق به پیشرفت تحصیلی آن‌ها کمک کنند.

لازم نیست که والدین پاسخ تمام سوال‌های علمی فرزندانشان را بدانند زیرا جواب برخی سوالات را پژوهشگران و دانشمندان می‌دانند اما در همین حد که والدین فرزندانشان را به درستی هدایت کنند و آن‌ها را گمراه نکنند کافی است. از طرفی، هنوز پرسش برخی از سوالات علمی کشف نشده است که والدین بخواهند آن را بدانند. پس والدین نباید احساس بدی داشته باشند اگر پاسخ بعضی سوالات را نمی‌دانند اما نکته مهم این است که اگر جواب را نمی‌دانند نباید پاسخ غلطی سرهم کنند تا صرفاً فرزندانشان آن‌ها را بی‌سواد خطاب نکنند. 

همین قدر که نسبت به کنجکاوی‌های فرزندانتان مشتاق هستید و به آن‌ها کمک می‌کنید تا از راه‌های مختلف پاسخ سوالشان را پیدا کنند بسیار روش درستی است. از این طریق شما به آن‌ها یاد می‌دهید که چگونه جوابشان را پیدا کنند. موتورهای جستجو، وب‌سایت‌ها و کتاب‌های بسیار مفیدی وجود دارند که با رجوع به آن مشکل به سادگی حل می‌شود.

فراموش نکنید که به جای پاسخ اشتباه دادن به کنجکاوی‌های فرزندان، سعی کنید آن‌ها را با اعتماد به نفس یاری کنید تا جوابشان را با کمک شما پیدا کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
حرکت هماهنگ ساده ( قسمت دوم ) از فیزیک چهارم تجربی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم تجربي)
دبیر : شهاب الدین هاشمی