در حین آزمون هم می‌توانید یاد بگیرید

خودآموزی کار بسیار مهمی است. شما باید همواره در حین یادگیری باشید.

در حین آزمون هم می‌توانید یاد بگیرید

خودآموزی کار بسیار مهمی است. شما باید همواره در حین یادگیری باشید. هنگامی که آزمون می‌دهید، می‌توانید از سؤالات آزمون یاد بگیرید و بدانید از این پس چه کار کنید تا برای آزمون‌های بعدی عملکرد بهتری داشته باشید. حتی می‌توانید بدانید که نحوه‌ی مطالعه‌تان ایراد داشته یا خیر و آیا نیاز به اصلاح دارد.

گاهی پیش آمده که درسی را خوب خوانده‌اید و به اندازه‌ی کافی تمرین حل کرده‌اید. اگر بتوانید به‌خوبی به سؤالات آزمون پاسخ دهید یعنی مراحل مطالعه‌تان درست بوده است ولی اگر نتوانید سؤالات را آن طور که باید، پاسخ دهید باید علت غلط زدن یا نزدن سؤال مشخص شود و با ریشه‌یابی، اشکال پیش‌آمده را شناسایی کرده و اجازه ندهید تا در آزمون‌های بعد مجدداً دچار آن شوید.

مثلاً شاید سؤال بیش از حد سخت بوده و نباید زمان را صرف حل آن کنید و با استفاده از تکنیک ضربدر و منها‌، کنار سؤال «-» گذاشته و این سؤال را کنار بگذارید و دیگر به آن فکر نکنید.

شاید برخی مطالب را سطحی خوانده‌‌اید و اگر بخواهید به سؤالات آن مباحث پاسخ دهید نیاز به وقت بیش‌تری برای تجزیه و تحلیل دارید و چون ممکن است به علت عدم تسلط کافی، اشتباه پاسخ دهید این سؤال را «×» زده و اگر وقت‌تان اجازه داد در پایان آزمون با خیالی آسوده به آن فکر کنید و اگر به جواب رسیدید، پاسخ دهید.

شاید نیاز است که بیش‌تر بخوانید و سؤالات بیش‌تری حل کنید یا کیفیت مطالعه را افزایش دهید؛ زیرا آن درس برای شما سخت است و نیاز به تمرین و زمان بیش‌تری دارید تا بتوانید به حد مطلوب برسید.

حتی شاید سر جلسه‌، سؤال را به‌خوبی نخوانده باشید و متوجه منظور و هدف سؤال نشده‌اید و سؤال را به‌سادگی از دست داده‌اید. پس بهتر است که یاد بگیرید سؤالات را بهتر بخوانید و زیر قسمت‌های مهم سؤال خط بکشید و خواسته‌ی سؤال را مشخص کنید تا بدانید به چه چیزی باید برسید و تا انتهای سؤال، جهت پیشروی و حل سؤال را فراموش نکنید؛ زیرا گاهی سؤال را حل می‌کنید و به جواب هم می‌رسید و غافل از این‌که در انتهای سؤال مطلب دیگری از شما خواسته شده و هدف سؤال را فراموش کرده‌اید گزینه‌ای را انتخاب می‌کنید و چون این سؤالات دام‌دار است به اشتباه گزینه‌ی دام را انتخاب کرده‌اید و با این‌که بخش اعظم سؤال را حل کرده‌اید، به علت بی‌دقتی و عجله مرحله‌ی آخر را انجام نداده و به پاسخ درست نرسیده‌اید.

سعی کنید سؤالات را تا انتها بخوانید و تمام گزینه‌ها را بررسی کنید؛ زیرا شاید گزینه‌ای به نظرتان درست باشد ولی گزینه‌ی بعدی کامل‌تر بوده و طراح قصد گمراه کردن شما را داشته باشد. پس سعی کنید در دام سؤالات این‌چنینی نیفتید.

هم‌چنین گاهی درسی را به‌خوبی نخوانده‌اید یا مبحثی را مطالعه نکرده‌اید، بدیهی است که نباید به سؤالات مربوط به آن مطالب پاسخ دهید؛ یعنی سؤالاتی که نمی‌توانید حل کنید و به جواب برسید، به طور شانسی یا با هر روش دیگری پاسخ ندهید تا غلط‌ها بی‌دلیل بالا نرود و نمره‌ی منفی کسب نکنید تا زحمت‌تان برای سؤالاتی که درست زده‌اید کمرنگ نشود.

شما همه‌ی این موارد را می‌توانید در جلسه‌ی آزمون یاد بگیرید و هر بار خود را اصلاح کنید و نسبت به گذشته‌ بهبود یابید.

به این جمله‌ی ساده، سخت ایمان دارم که می‌توانید هر آزمون نسبت به آزمون گذشته خود را کمی اصلاح کنید و به پیشرفت روزافزون خود بیفزایید.