گفت‌وگو با وحید باقری، رتبه‌ی 99 تجربی 94 از گچساران

وحید 3 خواهر دارد که هر سه عضو کانون هستند و در مدارس تیزهوشان و نمونه‌دولتی درس می‌خوانند.

گفت‌وگو با وحید باقری، رتبه‌ی 99 تجربی 94 از گچساران

وحید 3 خواهر دارد که آن‌ها هر سه عضو کانون هستند و در مدارس تیزهوشان و نمونه‌دولتی درس می‌خوانند.

از چه سالی به کانون آمدید؟

از سال چهارم دبستان تا چهارم دبیرستان در آزمون‌های کانون شرکت کردم و فقط در یک آزمون به دلیل بیماری شرکت نکردم.

میزان تحصیلات پدر و مادرتان را بیان کنید و این‌که از لحاظ آموزشی چه کارهایی برای شما انجام دادند؟

پدر و مادرم هر دو لیسانس آموزش ابتدایی دارند و در مدارس ابتدایی مشغول  به تدریس هستند. آن‌ها هر چیزی لازم داشتم برایم فراهم می‌کردند به‌خصوص از لحاظ آموزشی. پدرم بیش‌تر در زمینه‌ی تهیه‌ی کتاب‌های کمک‌درسی و همراهی کردن در آزمون‌ها و مادرم در زمینه‌ی مشاوره و آرامش دادن به من کمک می‌کردند.

علت حضور شما و سه خواهرتان در آزمون‌ها برای چندین سال متوالی چه بود؟

برنامه‌ی راهبردی و کتاب‌های کانون از مهم‌ترین علل شرکت ما در آزمون‌هاست. این برنامه‌ی راهبردی با نظم و قاعده‌ی خاصی طراحی شده و از نظر من بهترین برنامه برای درس خواندن است. آزمون‌های جمع‌بندی باعث می‌شود دانش‌آموز هر چند وقت یک‌بار و هم‌چنین در پایان هر نیم‌سال درس‌هایی را که خوانده است بازخوانی کند. کتاب‌های کانون با وجود حجم کم همه‌ی مطالب کتاب‌های درسی را پوشش می‌دهد.

آیا از دفتر برنامه‌ریزی و کتاب خودآموزی استفاده می‌کردید؟ نظرتان درباره‌ی آن‌ها چیست؟ آیا برای دوره‌ی دبستان و متوسطه‌ی (1) مؤثر است؟

بله؛ هر هفته عصر روز جمعه را به بررسی دفتر برنامه‌ریزی اختصاص داده بودم. به کمک دفتر برنامه‌ریزی درس‌هایی را که نقطه‌ی قوت و ضعفم بودند مشخص می‌کردم و باعث می‌شد که هر درس را به نسبت خاصی بخوانم. کتاب خودآموزی را هر دو هفته یک‌بار بعد از آزمون می‌نوشتم و تا قبل از آزمون‌های شبیه‌ساز کنکور آن‌ها را مرور می‌کردم. کتاب خودآموزی و دفتر برنامه‌ریزی طبق قاعده‌ی خاصی تهیه شده و مختص به دبیرستان و پیش‌دانشگاهی نیست و همه‌ی دانش‌آموزان می‌توانند از این کتاب‌ها استفاده‌ی درست و مفید کنند.

آیا درس فردا را پیش‌خوانی می‌کردید؟

فقط دین و زندگی و زبان انگلیسی را پیش‌خوانی می‌کردم تا مفاهیم کلی درس جدید را پیدا کنم.

میانگین تراز شما در کانون چند بود؟ اگر در آزمونی افت داشتید چه‌کار می‌کردید؟

میانگین ترازم 7300 بود. اگر در آزمونی افت داشتم سعی می‌کردم علت افت را پیدا کنم. اگر مشکل از ساعت کم مطالعه بود سعی می‌کردم جبران کنم و در آزمون‌های جمع‌بندی هم مباحثی را که در طول آزمون‌ها کم خوانده بودم جبران می‌کردم یا اگر مشکل از یک مبحث خاص بود تمرین و تمرکز بیش‌تری به آن مبحث اختصاص می‌دادم.

فکر می‌کنید شرکت در آزمون‌های کانون چه‌قدر در موفقیت شما تأثیرگذار بود؟

شرکت در آزمون‌ها تأثیر بسزایی در موفقیت من داشت. با وجود برنامه‌ی راهبردی، آرامش بیش‌تری داشتم؛ چون مطمئن بودم هر مبحث را تا آخر سال چند بار مرور می‌کنم. زمان مرور درس‌ها هم مشخص بود و این به من آرامش بیش‌تری می‌داد. هم‌چنین نمونه‌سؤالات آزمون‌ها به گونه‌ای بود که دانش‌آموز با انواع مختلف سؤالات آشنا می‌شد تا سر جلسه‌ی کنکور با دیدن سؤالات جدید دچار استرس نشود.

آیا با برنامه‌ی راهبردی کانون درس می‌خواندید؟

به نظرم برنامه‌ی راهبردی یک برنامه‌ی کامل است و به درس خواندن دانش‌آموزان نظم می‌دهد. قبل از شرکت در آزمون‌ها نقاط ضعف و قوتم را به‌درستی نمی‌دانستم ولی با استفاده از آزمون‌ها و کتاب‌های کانون به شناخت بیش‌تری نسبت به خودم دست یافتم.

دوستان و هم‌کلاسی‌های شما چه رتبه‌هایی را کسب کردند؟

دوستانم در رشته‌ی تجربی رتبه‌های 1، 6، 43 و 64 منطقه‌ی 3 و دوستانم در رشته‌ی ریاضی رتبه‌های 48 و 53 را کسب کردند.

سه خواهر شما در چه مقطعی و در چه مدرسه‌ای درس می‌خوانند و چند سال کانونی هستند؟ آیا آزمون‌های کانون برای قبولی آن‌ها در مدارس تیز هوشان و نمونه مؤثر بوده است؟

خواهرم سعیده از سال چهارم دبستان عضو کانون شد و در مقطع چهارم دبیرستان (پیش‌دانشگاهی) در مدرسه‌ی فرزانگان (استعداد‌های درخشان) درس می‌خواند. فاطمه از سال سوم دبستان عضو کانون شد و در مقطع سوم تجربی در مدرسه‌ی فرزانگان (استعدادهای درخشان) مشغول به درس خواندن است. نرگس نیز از سال چهارم دبستان عضو کانون شد و در مدرسه‌ی نمونه در پایه‌ی هفتم مشغول به تحصیل است.

نظر شما در مورد کتاب‌های کانون چیست؟

کتاب‌های کانون تمام مطالب کتاب را شامل می‌شود. کتاب سبز با آموزش کامل و کتاب‌های آبی با جمع‌آوری سؤالات تستی کنکور و هم‌چنین سؤالات برگزیده از آزمون‌های سال‌های قبل و کتاب سؤالات پرتکرار با جمع‌آوری سؤالاتی که در تمام سطح کشور تکرار می‌شوند و هم‌چنین کتاب اشتباهات متداول با جمع‌آوری سؤالاتی که دانش‌آموزان احتمال اشتباه بیش‌تری دارند می‌توانند همه‌ی نیاز‌های یک دانش‌آموز را  برطرف کنند.

حرفی که دوست دارید در مجله‌ی آزمون بزنید...

در پایان از پدر و مادرم بسیار سپاس‌گزارم و در هر جایگاهی هستم از وجود پربرکت آن‌هاست و از پشتیبانم جناب آقای مرادی و پشتیبان ویژه‌ام در نیم‌سال اول جناب دکتر بدری‌پور و پشتیبان ویژه‌ام جناب دکتر نیکبخت نهایت تشکر را دارم. هم‌چنین از معلمان گرانقدرم در تمام مراحل تحصیل به‌خصوص جناب آقای طهماسبی، آقای بهرامی، آقای دارابی و آقای عربی قدردانی می‌کنم.

گفت‌وگو با وحید باقری، رتبه‌ی 99 تجربی 94 از گچساران

وحید باقری، رتبه‌ی برتر کنکور از گچساران

وحید باقری، رتبه‌ی برتر کنکور از گچساران