طراحی و گواه، کدام‌یک بیش‌تر؟

در آزمون‌های امسال قسمت جدیدی در بخش سؤالات آورده شده است و آن هم سؤالات گواه است. شاید

طراحی و گواه، کدام‌یک بیش‌تر؟

در  آزمون‌های امسال قسمت جدیدی در بخش سؤالات آورده شده است و آن هم سؤالات گواه است. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در کارنامه‌ی خود تفاوت درصد سؤالات در بخش طراحی و گواه را دیده باشید که در اغلب موارد درصد آزمون گواه بالاتر است. وقتی دلیل بالاتر بودن آن را از دانش‌آموزان می‌پرسم خیلی از آن‌ها در پاسخ به طور واضح چنین می‌گویند: «خوب معلوم است چرا بالاتر است! چون در منزل یک بار آن سؤالات را حل کرده‌ایم».

اما چه‌طور می‌شود اختلاف درصد‌ها را کم‌تر کرد؟

پاسخ به این سؤال را با مثالی برای‌تان روشن می‌کنم. تصور کنید در منزل در حال حل تست برای آزمون هستید. آیا در برخورد اول با یک تست، آن تست برای‌تان جدید نیست؟ شما چه کار می‌کنید؟ قطعاً سعی در حل سؤال دارید و اگر بعد از مدتی نتوانید آن سؤال را حل کنید به سراغ پاسخ آن می‌روید و پاسخ را مطالعه می‌کنید و یک بار نیز برای خودتان مجدداً حل خواهید کرد.

اگر می‌خواهید سر جلسه‌ی آزمون سؤالات طراحی‌شده را پاسخ دهید باید مثل آزمون گواه با آن‌ها رفتار کنید؛ یعنی در منزل آن‌قدر تست حل کرده باشید که در آزمون سؤالات طراحی نیز برای شما آشنا باشند یا حداقل تیپ آن‌ها را در کتاب آبی دیده باشید. با حل تست‌های زیاد از کتاب‌های آبی، هم درصد آزمون گواه شما بالاتر خواهد رفت و هم تست‌های طراحی را راحت‌تر از قبل پاسخ خواهید داد.