تازه‌های لیزر پزشکی ارائه می‌شود

دهمین کنگره سالانه لیزر پزشکی با رویکرد ارایه تازه‌های لیزر پزشکی از هفتم تا نهم دی ماه به همت انجمن علمی پزشکی لیزری کشور در بیمارستان میلاد برگزار می‌شود.

تازه‌های لیزر پزشکی ارائه می‌شودبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر رضا فکرآزاد رئیس دهمین کنگره سالانه لیزر پزشکی و رییس انجمن علمی لیزر پزشکی، انجمن های همکار در برگزاری این کنگره را انجمن جراحان عمومی ایران، انجمن فیزیک پزشکی ایران، انجمن فیزیوتراپی ایران، انجمن پزشکان عمومی ایران، انجمن متخصصان داخلی ایران، انجمن رادیو آنکولوژی ایران، انجمن طب سوزنی ایران، انجمن فوتونیک ایران، انجمن پزشکی قانونی و اخلاق پزشکی ایران، مرکز تحقیقات لیزر دندانپزشکی دانشگاه تهران، مرکز تحقیقات جهاد دانشگاهی تهران، مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران ،مرکز تحقیقات کاربردهای لیزر در دندانپزشکی ، مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران و مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی عنوان کرد.

وی گفت: انجمن های پرستاری و فیزیوتراپی نیز برای نخستین بار به عنوان گروه مخاطب در این کنگره حضور می یابند. این انجمن ها در کنگره های مختلف، مطب ها و کلینیک ها فعالیت می کنند اما متاسفانه متولی آموزشی ندارند بنابراین تصمیم گرفتیم این گروه ها نیز در این کنگره حضور یابند و در برنامه ویژه تدارک دیده شده برای پرستاران و فیزیوتراپ ها شرکت کنند.

فکرآزاد خاطر نشان کرد: در این کنگره تاکید داریم که به مبانی فیزیکی لیزر و عوارض احتمالی که ممکن است در دراز مدت برای بیماران ایجاد شود از طریق همکارانی که در این زمینه تجربیاتی دارند، پرداخته شود.

وی گفت: علاوه بر مباحث زیبایی و پوست، لیزر قابلیت ها و کارآیی های زیاد و پیشرفته ای در بحث های تشخیصی و درمانی به ویژه در زمینه تشخیص ضایعات سرطانی، کاهش و بهبود زخم های بستر، زخم های دیابتی و درد و آلام بیماران دارد.

رییس دهمین کنگره سالانه انجمن لیزر پزشکی ایران افزود: ترکیبی درمانی تکنولوژی های مختلف از دیگر مباحث این کنگره است به این صورت که بررسی می شود لیزر در همکاری با کدام گروه ها می تواند کارآیی بیشتری داشته باشد که در این زمینه مباحثی در خصوص فناوری نانو و لیزر، سلول های بنیادی و لیزر مطرح و بررسی خواهد که این گروه ها چگونه می توانند در همکاری با هم به جامعه پزشکی خدمت رسانی کنند.

فکرآزاد اضافه کرد: در زمینه کاربرد لیزر در علوم دندان پزشکی، چشم پزشکی و علوم جراحی مباحثی در حوزه های تشخیص، درمان و بهبود عوارض درمانی ارایه می شود.

وی به برگزاری بخش هایی در مورد طب فیزیکی و فیزیوتراپی در این کنگره اشاره کرد و گفت: همچنین در مورد اینکه لیزر چگونه می تواند در بازسازی عصبی برای درمان افرادی که سکته های قلبی و مغزی کرده اند یا آسیب های نخاعی دارند و دچار مشکل در بافت عصبی هستند، کمک کند مباحثی مطرح می شود.

رییس انجمن لیزر پزشکی از برگزاری نمایشگاهی در حاشیه این کنگره خبر داد و افزود: آخرین تجهیزات لیزر پزشکی در زمینه های مختلف طب سوزنی، زیبایی، جراحی، بازتوانی، درمانی و لیزرهای کم توان در این نمایشگاه ارایه و در معرض دید عموم قرار می گیرد.

فکرآزاد برگزاری کارگاه های و پنل های تخصصی را از دیگر برنامه های این کنگره عنوان کرد و ادامه داد: ۱۲ پنل در دو سالن مختلف با موضوعاتی همچون تشخیص سرطان با لیزر، فناوری و تولید سیستم های لیزری، کارگاه فتودینامیک تراپی، لیزر و لاغری و لیزر برای کاهش درد برگزار می شود.

وی آخرین مهلت برای ارسال مقالات را ۳۰ آذرماه عنوان کرد و گفت: شرکت در این کنگره برای شرکت کنندگان بین ۷ تا ۱۳ امتیاز بازآموزی دارد.

منبع :