چهار تیم اصلی در آستانه المپیک

تیم‌های ملی فوتبال، والیبال، بسکتبال و هندبال ایران مسابقات انتخابی المپیک را پیش رو دارند و به ترتیب والیبال، فوتبال، هندبال و بسکتبال بیشترین شانس را برای حضور در ریو را به خود می‌بینند.به گزارش "ورزش سه"، المپیک 2016 ریو نزدیک است و رفته‌رفته تکلیف تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها مشخص می‌شود. بسیاری از تیم‌ها جواز حضور در این رقابت‌ها را کسب کرده‌اند و سایر تیم‌ها در انتظار مسابقات انتخابی هستند تا آخرین شانس خود را برای حضور در بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان امتحان کنند. فوتبال، بسکتبال، والیبال و هندبال ایران هرکدام شانس خوبی را برای حضور در المپیک دارند و هر 4 رشته اصلی توپی ایران تمام انگیزه زیادی برای سفر به ریو دارند. بسکتبال و فوتبال سابقه حضور در المپیک را دارند اما والیبال و هندبال به دنبال اولین حضور خود در این رقابت‌ها هستند که دور از دسترس نیست.

مسیر تیم‌های ملی ایران برای حضور در المپیک و شانس آن‌ها این‌طور است:

فوتبال، تحقق رویا چهار دهه‌ای

شاید حضور فوتبال در المپیک یکی از بزرگ‌ترین آرزوی های ورزش ایران باشد، رویایی که در اکثر ادوار می‌توانست رنگ واقعیت به خود بگیرد اما شانس حضور در بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان از دست می‌رفت. این دوره هم مثل سایر ادوار تیم امید ایران شانس زیادی برای حضور در المپیک دارد و محمد خاکپور تیمی قابل‌اعتماد را آماده کرده است که توانسته‌اند از دور اول مسابقات انتخابی المپیک صعود کنند.

10 تیم نخست دور اول این رقابت‌ها به دور دوم صعود کرده‌اند و 6 تیم برتر دوم گروه‌ها هم به آن‌ها اضافه می‌شوند تا 16 تیم، رقابت اصلی بین آسیایی‌ها برای راه‌یابی به المپیک را آغاز کنند. این رقابت‌ها از 22 دی‌ماه در قطر شروع می‌شود و تیم‌ها مانند قهرمانی آسیا به مصاف هم می‌روند. 2 تیم اول هر گروه به یک شانزدهم راه پیدا می‌کند و مسابقات به‌صورت حذفی تا فینال می‌روند تا درنهایت تیم‌های اول تا سوم رقابت‌ها مستقیماً راهی المپیک می‌شوند.

امید ایران فوتبالیست‌های مطمئنی را در خود می‌بیند که این توانایی را دارند رویا حضور در المپیک را محقق کنند و این نسل بسیار امیدوارانه بازی‌های دور اول را به پایان رسانده و در مرحله نهایی تمام تلاش خود را برای المپیکی شدن به کار خواهند بست.  

والیبال، تشنه المپیک

والیبال ایران برای راه‌یابی به المپیک 2 راه پیش رو داشت که اولین و تقریباً غیرممکن‌ترین راه قهرمانی در جام جهانی بود که در آن رقابت‌ها هشتم شد و محتمل‌ترین آن حضور در رقابت‌های انتخابی المپیک در ژاپن است. والیبال برخلاف سایر رشته‌های توپی جزو قدرت‌های جهانی محسوب می‌شود و فدراسیون حضور در المپیک را اتفاقی قطعی می‌داند. این ادعای فدراسیون والیبال دور از ذهن نیست چرا که مدت‌هاست تیم‌های آسیایی موفق به پیروزی مقابل ایران نشده‌اند و والیبال اختلاف قابل‌توجهی نسبت به آسیا ایجاد کرده است. برای قطعی شدن حضور والیبال ایران در المپیک ریو، فدراسیون سرمربی کم‌تجربه خود را برکنار کرد و لوزانو باتجربه را به نیمکت آورد تا هیچ حرف‌وحدیثی برای المپیکی شدن نماند و به قول داورزنی ریسک را به صفر رساندند.

والیبال ایران برای المپیکی شدن چنین مسیری را دارد:

تیم‌های دوم و سوم اروپا، تیم دوم امریکای جنوبی (ونزوئلا)، تیم دوم امریکای شمالی و مرکزی، ایران، استرالیا، ژاپن و چین هشت تیم حاضر در این گروه را تشکیل می‌دهند که از هفته آخر اردیبهشت‌ماه مسابقات خود را به‌صورت دوره‌ای با یکدیگر برگزار خواهند کرد. در پایان و با مشخص شدن رده‌بندی نهایی این تورنمنت، سه تیم برتر رده‌بندی به‌عنوان سه سهمیه جهانی؛ المپیکی خواهند شد و همچنین برترین تیم آسیایی از میان رده‌های چهارم تا هشتم این تورنمنت به‌عنوان سهمیه قاره آسیا به المپیک ریو 2016 راه پیدا می‌کند.

رییس فدراسیون، سرمربی تیم ملی، بازیکنان تیم ملی و تمام اهالی والیبال این اعتقاد را دارند که والیبال قطعاً در ریو حاضر می‌شود و عملکرد سال‌های اخیر این رشته در مسابقات جهانی حضور در المپیک را محتمل می‌کند.

بسکتبال، با امید زیاد و شانس کم

تیم ملی بسکتبال ایران با کسب عنوان سومی آسیا در چین، شانس صعود مستقیم به المپیک را از دست داد تا همراه تیم دوم آسیا راهی مسابقات انتخابی شود. بنا به برنامه‌ریزی فدراسیون جهانی بسکتبال رقابت‌های انتخابی المپیک از 5 تا 11 جولای سال 2016 (15 تا 21 تیر 1395) در سه کشور برگزار می‌شود و سه تیم برتر این مسابقات راهی المپیک ریو خواهند شد. این مسابقات در سه گروه و به میزبانی سه کشور برگزار می‌شود که تیم برتر این گروه‌ها سهمیه می‌گیرند.

 نیوزلند نماینده اقیانوسیه است، کانادا،

منبع :