استفاده از تلفن هوشمند برای مبارزه با یکی از کشنده‌ترین آلاینده‌

مردم بزودی می‌توانند از تلفن‌های همراه هوشمند خود برای مبارزه با یکی از کشنده‌ترین آلاینده‌های هوا استفاده کنند.

استفاده از تلفن هوشمند برای مبارزه با یکی از کشنده‌ترین آلاینده‌

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، نیتروژن دی‌اکسید یکی از آلاینده‌های هواست که بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) منجر به مرگ سالانه بیش از هفت میلیون نفر در سراسر جهان می‌شود. تاثیر این گاز در کودکان خطر ابتلا به اختلالات ریوی را افزایش می‌دهد و می‌تواند تاثیرات منفی بر سلامت افراد سالمند بر جای بگذارد.

محققان دانشگاه RMIT در ملبورن استرالیا، برای اولین بار روش کم هزینه و قابل اعتمادی برای تشخیص این گاز ارائه داده‌اند.

آنها می‌گویند با دسترسی به سیستم‌های شخصی با حساسیت و قابلیت اعتماد بالا که می‌توانند سطوح آسیب‌رسان این گاز را در هوا به سادگی تشخیص دهند، می‌توان از اثرات منفی گاز نیتروژن دی اکسید به سادگی پیشگیری کرد.

این روش جدید در عین حال که از نظر هزینه مقرون به صرفه‌تر است، کارایی بیشتری نیز نسبت به روش‌های پیشین دارد. این اختراع یک آغاز خوب برای ایجاد سنسورهای حساس به نیتروژن دی‌اکسید است که به سادگی قابل حمل بوده و هزینه کمی نیز در بر دارد و حتی می‌تواند در داخل تلفن‌های همراه هوشمند نیز قرار بگیرد.

این سنسورها مولکول‌های نیتروژن دی‌اکسید را به داخل فلاسک‌های کوچکی که از یک لایه بسیار نازک دی سولفید نازک پوشیده شده‌اند، جذب می‌کنند.

دی‌سولفید رنگدانه‌ای زرد- قهوه‌ای است که معمولا برای جلادهی و زراندود کردن اجسام مورد استفاده قرار می‌گیرد. محققان برای تولید سنسور گاز نیتروژن دی‌اکسید، این ماده را با ضخامت تنها چند اتم در داخل فلاسک‌های کوچکی قرار دادند. مساحت سطحی بالای فلاسک‌ها تمایل زیادی نسبت به نیتروژن دی‌اکسید ایجاد میکند به طوری که باعث جذب انتخابی بالای این مولکول‌ها می‌شود.

این اختراع نه تنها کیفیت زندگی میلیون‌ها نفر از مردم جهان را ارتقا می‌دهد بلکه می‌تواند از بروز بیماری و مرگ در اثر مسمویت با گاز نیتروژن دی‌اکسید پیشگیری کند.

مهم‌ترین منبع انتشار نیتروژن دی اکسید، انتشار سوخت‌های فسیلی از نیروگاه‌هایی با سوخت زغال سنگ و موتورهای دیزلی است.

این مقاله به تازگی در ACS Nano به چاپ رسیده است.

منبع :