اهدای 100 کتابخانه کلاسی به 100 دبستان در استان بوشهر

از سوی بنیاد علمی آموزشی قلم چی، 100 کتابخانه دیواری به 100 دبستان در استان بوشهر اهدا شد.

اهدای 100 کتابخانه کلاسی به 100 دبستان در استان بوشهر

از سوی بنیاد علمی آموزشی قلم چی، 100 کتابخانه کلاسی به 100 دبستان در استان بوشهر اهدا شد.

در ادامه ی طرح تجهیز کتابخانه های مدارس، از سوی بنیاد قلم چی، همزمان به 100 دبستان در شهرستان های مختلف استان بوشهر، 100 کتابخانه کلاسی به همراه کتاب، اهدا گردید.

مدیر اجرایی این پروژه آقای عبدالمحمد شعرانی، معلم "کوچک ترین مدرسه دنیا"، می باشد. این پروژه با هدف تجهیز 200 مدرسه، آغاز شد که در راستای "طرح کتابخانه‌دارکردن مدارس چندپایه ابتدایی استان بوشهر" صورت گرفته است که در این مرحله، 100 مدرسه از سوی بنیاد قلم چی، به مرحله بهره برداری رسیده است.

آقای شعرانی می گوید: حامی اصلی این طرح بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی می باشد. همچنین این بنیاد در راستای اقدامات عام المنفعه خود سه مدرسه نیز در شهرستان های تنگستان، جم و دیر ساخته است.

وی با بیان این که در این طرح به مدارس روستایی می‌رویم كه نه تنها كتابخانه، بلكه كتابی هم نداشته‌اند، گفت: باور دارم كه لبخند بچه‌ها در مدارس برای ما دعاست و به همین منظور با همه ناتوانی‌ام در تلاش هستم لبخند بر لبان بچه‌های استانم بنشانم.

مشاور امور جوانان مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر اظهار داشت: به منظور اثربخش بودن این طرح، برنامه ریزی برای کودکان و نوجوانان انجام داده ایم و این طرح را در مدارس ابتدایی اجرایی كرده ایم تا از این طریق با ایجاد عادت به مطالعه، افزایش دایمی سرانه مطالعه در سالیان آتی ممکن شود.

شعرانی یکی از امکاناتی را که اثربخشی بالایی در ایجاد و افزایش عادت به مطالعه داشته و دارد، کتابخانه‌های آموزشگاهی دانست و افزود: با توجه به محدودیت ساعات استفاده از این کتابخانه‌ها برای دانش آموزان، میزان اثرگذاری آن دچار نقصان می‌شود لذا برای جبران این نقیصه، کتابخانه‌های کلاسی در قالب یک قفسه کتاب درون هر کلاس در کنار کتابخانه های آموزشگاهی مطرح شده است.

وی تصریح کرد: این نوع کتابخانه که مخصوص کلاس بوده و دانش آموزان در تجهیز آن نقش اساسی دارند، حاوی مجموعه‌ای است که نیازهای دانش‌آموزان همان کلاس را تأمین می کند.

مشاور امور جوانان مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر بیان کرد: مزیت عمده‌ این نوع کتابخانه در آن است که معلم بر مطالعه‌ دانش‌آموزان نظارت کامل داشته و علاوه بر آن، معلمان هنگام تدریس می‌توانند به این مواد اشاره کرده و از آن‌ها استفاده کنند.

شعرانی گفت: ایجاد این نوع کتابخانه‌ها در مدارس برخی کشورهای پیشرفته‌ جهان فواید بسیاری در مطالعه‌ی دانش‌آموزان و پیشرفت تحصیلی آن‌ها داشته است و می‌توان این‌گونه اظهار کرد که امروزه یکی از راه های مؤثر در یادگیری اجتماعی، ترغیب دانش‌آموزان به فعالیت های مشارکتی از طریق ترویج و تقویت کتابخانه های کلاسی به عنوان بخشی از کتابخانه های آموزشگاهی است.

وی ادامه داد: این کتابخانه ‌ها مجموعه های کلاسی شامل کتاب‌ها و منابع غیر درسی هستند که محتوای متون درسی را با بیانی غیر از بیان موجود در کتاب های درسی ارایه می‌دهند و منابع موجود در این کتابخانه‌ها را می‌توان پشتیبان متون درسی قلمداد کرد که نقطه قوت عمده این کتابخانه‌ها نیز همین مورد است.

مشاور امور جوانان مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر در مورد فواید این طرح تصریح کرد: از آن جایی كه مسئول كتابخانه كلاسی، معلم مربوطه و یا ارشد كلاس (مبصر) خواهد بود لذا از نظر نیروی انسانی و تامین نیروی كتابدار صرفه‌جویی خوبی خواهد شد.

شعرانی افزود: كتاب، همیشه در اختیار دانش‌آموز قرار دارد و معلم می‌تواند از تمامی فرصت‌های مناسب دانش‌آموزان برای راهنمایی آنان به «مطالعه صحیح» استفاده كند ضمن این که معلم می‌تواند همواره در میزان مطالعه و نوع مطالعه‌ دانش‌آموزان خود نظارت كافی داشته باشد و سیر مطالعاتی دانش‌آموزان را به مسیری مشخص، هماهنگ سازد.

وی اضافه کرد: وجود كتابخانه در كلاس به معلم این امكان را می‌دهد كه دانش‌آموز را به روش‌های صحیح مطالعه و درست‌خوانی و استفاده مناسب از كتاب و كتابخانه راهنمایی كند. با توجه به این كه كتابخانه كلاسی توسط خود دانش‌آموزان اداره می‌شود لذا برای اشاعه‌ فرهنگ مسئولیت پذیری میان نونهالان و دانش‌آموزان دوره‌ ابتدایی بسیار مفید خواهد بود و دانش‌آموزان هر وقت كه بخواهند می‌توانند با هماهنگی مسئول كتابخانه كلاسی از كتاب‌های موردنیاز خود استفاده کنند.

این کتابخانه‌های سبز چراغ علم و دانایی را در دورافتاده ترین مناطق روستایی و در جای جای استان بوشهر؛ روشن نگه خواهد داشت. امسال با لطف خداوند مهربانی ها و با همت بنیاد قلم چی و خیرین نیک اندیش تمام مدارس چندپایه روستایی استان بوشهر را کتابخانه دار خواهیم کرد .

هزینه تجهیز این 100 مدارس بالغ بر 560/000/000 ریال (56 میلیون تومان) می باشد که از سوی بنیاد علمی آموزشی قلم چی پرداخت شده است.اهدای 100 کتابخانه کلاسی به 100 دبستان در استان بوشهر


اهدای 100 کتابخانه کلاسی به 100 دبستان در استان بوشهر

اهدای 100 کتابخانه کلاسی به 100 دبستان در استان بوشهر

اهدای 100 کتابخانه کلاسی به 100 دبستان در استان بوشهر

اهدای 100 کتابخانه کلاسی به 100 دبستان در استان بوشهر

اهدای 100 کتابخانه کلاسی به 100 دبستان در استان بوشهر
آشنایی با مفهوم مشتق از ریاضی 3
دوازدهم تجربي     دبیر : علی هاشمی