رویدادهای آسمانی آذرماه

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از بروز پدیده‌های آسمانی متنوعی در آذرماه جاری ازجمله ماه بدر، بارش شهابی جوزایی و مقارنه جذاب ماه و سیاره ناهید خبر داد.

رویدادهای آسمانی آذرماه

مهندس مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: این رویدادهای آسمانی که در روزهای آتی شاهد آن خواهیم بود، فرصت مناسبی را برای مطالعه بیشتر آسمان در اختیار علاقمندان قرار می دهد. 

** مشاهده ماه بدر 

بامداد پنجشنبه پنجم آذرماه در ساعت 2 و 14 دقیقه بامداد، ماه به وضعیت ماه کامل یا همان ماه بدر می رسد.

وی با اشاره به اینکه در وضعیت ماه کامل، زمین میان ماه و خورشید (مهر تابان) قرار می گیرد، گفت: از این ماه بدر با عنوان های ماه سرد و ماه شکارچی نیز یاد شده است.

** مقارنه ماه و ناهید 

عتیقی افزود: یک مقارنه جذاب نیز میان ماه و سیاره ناهید در روز دوشنبه 16 آذرماه با جدایی زاویه ای دو درجه ای رخ خواهد داد. 

عتیقی توضیح داد: برای مشاهده این مقارنه (نزدیکی) می توان در این روز قبل از طلوع خورشید انگشت را در وضعیت یک دست کشیده در مقابل چشمان خود قرار داد، در این حالت فاصله بین ماه و ناهید که از شرق طلوع می کنند، به اندازه قطر انگشت خواهد بود. 

** بارش شهابی جوزایی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: بامداد دوشنبه 23 آذرماه نیز علاقمندان به بارش های شهابی می توانند منتظر بارش شهابی جوزایی باشند که بازمانده سیارک فیتون 3200، است. 

عتیقی افزود: از آنجایی که کانون این بارش در صورت فلکی دوپیکر یا همان جوزا قرار دارد، این بارش به این نام مشهور شده است.

وی ادامه داد: بارش شهابی دوپیکری یکی از بارش های عجیب سالیانه است زیرا عامل ایجاد بارش های شهابی عموما دنباله دارها هستند این در حالی است که بارش بامداد 23 آذرماه را به سیارک فیتون نسبت داده اند که در سال 2003 میلادی از سوی بخش شهاب سنگی ناسا مورد تایید قرار گرفته است.

به گفته عتیقی، ساعت 14 و 9 دقیقه جمعه 20 آذرماه، ماه نو خواهد شد که در این وضعیت ماه میان زمین و خورشید قرار می گیرد.

وی به رصدگران آماتور توصیه کرد که از این شرایط بهره گیرند زیرا با توجه به اینکه شب های قبل و بعد از ماه نو، آسمان عاری از آلودگی نوری طبیعی ناشی از نور این قمر زمین است، فرصت خوبی برای رصد کهکشان ها، سهابی ها و اجرام کم نور اعماق آسمان فراهم می شود. 

** وضعیت سیاره ها در آذرماه

به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، سه سیاره برجیس (غول منظومه خورشیدی)، ناهید (ملکه آسمان صبحگاهی) و بهرام سرخ رو، قبل از سحر و سپیدم صبحگاهی در سمت شرق و جنوب شرق آسمان قابل مشاهده هستند.

عتیقی گفت: ناهید درخشان تر از برجیس و برجیس درخشان تر از بهرام و هر سه این اجرام بین صورت فلکی مشهور آسمان یعنی شیر یا همان اسد تا صورت فلکی خوشه (سنبله) قرار دارند.

به گفته وی، سیارات کیهان (زحل) و تیر (عطارد) به دلیل نزدیکی به خورشید موقعیت رصدی مناسبی ندارند و به اصطلاح نجوم قدیم، در احتراق (وقتی اجرام تحت الشعاع نور خورشید قرار می گیرند و بسیار نزدیک به خورشید به نظر می رسند) قرار دارند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطر نشان کرد که سیاره نپتون در برج فلکی سطل آب (دلو) و سیاره سبز آبی اورانوس در صورت فلکی ماهی یا همان حوت قرار دارند.

عتیقی افزود: خورشید در آذرماه صورت فلکی ترازو (میزان) را طی می کند.

منبع :