بازیابی موفق موشک فضایی شرکت بلو اوریجین برای نخستین بار

شرکت اکتشافات فضایی Blue Origin که توسط جف بزوس، صاحب سایت آمازون تاسیس شده، توانست در تاریخ 23 نوامبر (2 آذرماه) با موفقیت یک موشک حامل کپسول فضایی New Shepard را که دارای موتور BE-3 بود برگرداند


به گزارش سرویس علمی ایسنا، پرواز و بازیابی New Shepard، الون ماسک، رئیس شرکت اسپیس‌ایکس را به ساخت یک موشک قابل استفاده مجدد واداشته که هدف اصلی شرکت‌هایی است که در تلاش برای کاهش هزینه حمل و نقل فضانوردان به مدار زمین هستند.

شرکت اسپیس‌ایکس در حال کار برای بهبود تقویت کننده‌های سکوی پرتاب دریایی خود است تا موشک‌های قابل استفاده مجدد این شرکت بتوانند دوباره پرواز کنند، اما هنوز موفق به انجام این کار نشده است.

پرتاب فضاپیمای شرکت Blue Origin روز دوم آذر از محل راه‌اندازی پروازهای فضایی این شرکت در تگزاس، تا ارتفاع 100 کیلومتر انجام شد و پس از آن به صورت عمودی فرود آمد. فیلم‌های شرکت Blue Origin نشان می‌دهد که این موشک به آرامی از یک سمت به سمت دیگر تاب خورد و چهار پایه آن برای آماده‌سازی برای یک فرود کامل خم شد.

بزوس در بیانیه‌ای گفت: فرود این موشک به طور سالم و امن در غرب تگزاس بسیار نادر بود. استفاده مجدد از این موشک امری سرنوشت‌ساز است و ما نمی‌توانیم برای سوختگیری و پرواز مجدد آن صبر کنیم.

الون ماسک در پیامی به بزوس و شرکت Blue Origin در توییتر برای دستیابی به برخاست و فرود عمودی تبریک گفت.

لازم به ذکر است که شرکت اسپیس‌ایکس در دو بار تلاش خود برای فرود موشک فالکون 9 بر روی سکوی پرتاب دریایی خود با شکست مواجه شد.


منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره پردیس ، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی ، نحوه چیدمان رشته ها ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب