جلسه‌ی هیات نظار بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام)- 4 آذر1394

گزارشی از جلسه‌ی هیات نظار بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام) را که در 4 آذر 1394 برگزار شد را در زیر بخوانید...

جلسه‌ی هیات نظار بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام)- 4 آذر1394

جلسه‌ی هیات نظار بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام)، 4 آذر 1394 در خلال جلسه‌ی کلان‌شهرهای نمایندگی‌های کانون فرهنگی آموزش با حضور دکتر حافظی (رئیس جامعه‌ی خیرین مدرسه‌ساز کشور)، آقای صالحی (مدیرعامل جامعه‌ی خیرین مدرسه ساز کشور)، کاظم قلم چی (واقف و متولی بنیاد علمی آموزشی قلم چی) و حسین سرمه (مسئول واحد بورسیه ی بنیاد) برگزار شد. هر کدام از اعضای هیات نظار از جمله‌ی تاثیرگذاران وقف عام شدن بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی و حتی تاسیس این مجموعه و از حامیان فکری و افراد همیشه در صحنه‌ی اقدامات این بنیاد و از قشر فرهنگیان و دانشگاهیان جامعه هستند.

جلسه‌ی هیات نظار بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام)- 4 آذر1394

اعضای هیات نظار از راست به چپ: دکترعلی اکبر نصرتی، دکتر حسین خوش کیش، دکتر محمدرضا حافظی، مهندس رضا کروبی، دکتر محمدعلی سعادتی


در این جلسه، این بنیاد هم‌چنین میزبان هیاتی از مسئولان استان خوزستان از جمله مهندس رضایی (مدیر کل توسعه و تجهیز استان خوزستان)، آقای دفتری (رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز استان خوزستان) بود تا با همکاری این بنیاد و نمایندگی‌های کانون در استان جنگ‌دیده‌ی خوزستان (سرزمین نخل آفتاب و نفت و سرزمین بلوط) مدارسی احداث شود. آقای دفتری (رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز استان خوزستان) از جمله فعالان حوزه‌ی خیرخواهی است که در افتتاح 30 مدرسه‌ی روستایی قلم‌چی در استان کهگیلویه و بویراحمد و افتتاح مدرسه‌ی مرادآباد شوش نیز حضور داشتند.

جلسه‌ی هیات نظار بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام)- 4 آذر1394

اعضای هیات نظار به همراه نمایندگی‌هایی از کانون فرهنگی آموزش که داوطلب مشارکت در ساخت مدارس در استان خوزستان هستند.


کاظم قلم‌چی در این جلسه به برگزاری "اولین جشنواره‌ی حمایت از پروژه‌های دانشجویی قلم‌چی"اشاره کردند که در 21 آبان 94 در پردیس فنی دانشکده‌ی فنی دانشگاه تهران برگزار شد. حمایت از پروژه‌های دانشجویان دانشگاه‌های تهران از سال 1392 با هدایت اساتید دانشگاه‌های تهران و حمایت مالی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی و سرپرستی دکتر سلمان نورآذر (عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر) با هدف حمایت از پروژه‌های فنی دانشجویان نخبه دانشگاه‌های برتر مهندسی تهران آغاز گردید. طی این طرح با حمایت مالی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی از 128 پروژه‌ی دانشگاهی حمایت مادی و معنوی شد که در این جشنواره، میهمانان به صورت چرخشی در 6 تالار از 59 پروژه (27 پروژه‌ی دکترا، 23 پروژه‌ی ارشد و 9 پروژه‌ی کارشناسی) بازدید به عمل آمد؛ به عبارتی دیگر در این مراسم، ارائه شد.

ایشان هم‌چنین به رونمایی از ربات انسان‌نمای ملی سورنای 3 که یک افتخار ملی و غرور ملی است، اشاره کردند.

در حال حاضر، تعداد دانش‌آموزان بورسیه‌ی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی، 80 هزار و 558 نفر است که این عدد در زمان مشابه سال گذشته نزدیک به 41 هزار نفر بود.

پیرو اقدامات بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی در دهمین سال وقف عام شدن این بنیاد، در 25 آذر 1394، شاهد افتتاح سه مدرسه در شهرستان‌های جم، تنگستان و بندر دیر در استان بوشهر خواهیم بود. هم‌چنین، از اقدامات در دست اجرای بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی می‌توان به احداث کتابخانه‌ی شهرستان فردوس، شهرستان ساوه، بیرجند و مدرسه ی صوفیان اشاره کرد.

در این جلسه گزارشی ازعملکرد بنیاد علمی آموزشی قلم چی در زمینه ی بورسیه توسط امید جعفری (مسئول واحد نمایندگی ها) ارائه‌ شد که در زیر آمده است:

امسال دهمین سال وقف عام شدن بنیاد علمی آموزشی قلم چی است. از سال 84 تا به امروز بورسیه ی دانش آموزان با 8000 دانش آموز آغاز شد و امسال به 100 هزار دانش آموز خواهد رسید. از بین بورسیه‌شدگان سال گذشته، 2100 نفر کمک هزینه‌ی تحصیلی نیز دریافت می کردند که امسال این عدد به 1520 نفر رسیده است. از این میان،  7228 نفر پدر یا مادرشان یا هردو فوت شده‌اند. 4307 نفرتحت حمایت بهزیستی و 8560 نفرتحت حمایت کمیته امدادو موسسات خیریه بوده و 410 نفر نابینا و کم بینا و 220 دانش‌آموز تبعه‌ی افغانستان و 2736 نفر کسانی هستند که همزمان با تحصیل کار هم می‌کنند.

 از بین دانش‌آموزان نابینا و کم‌بینا کانون فرهنگی آموزش، 18 نفر موفق به کسب رتبه زیر 1000 در کنکور 94شدند. در سازمان بهزیستی بالغ بر 7000 نفر از خدمات کانون استفاده رایگان می کنند و این خدمات بسیار تاثیرگذار بوده است.

طی این‌ سال‌ها 2 راه برای افزایش دانش آموزان بورسیه در نظر گرفته شد یک مورد این‌که به صورت گسترده در تمام شهرها بورسیه گسترش پیدا کرد و از معتمدان جهت معرفی دانش‌آموزان بورسیه کمک گرفته شد.

کانون فرهنگی آموزش، در 380 نمایندگی، 1344 معتمد در سراسر ایران دارد که 778 نفر معتمد فعال هستند. معتمد فعال کسی است که بیش از 5 دانش آموز بورسیه را معرفی کرده باشد. پراکندگی ثبت نامی استان‌ها به این صورت است که ابتدا استان اصفهان، سپس استان کرمان و سپس استان خراسان رضوی بیشترین معتمدان را دارند. با کمک طرح معتمدان، 17291 دانش‌آموز از طریق معتمدان معرفی شده‌اند.

در زمینه ی ساخت مدارس و کتابخانه، 32 مدرسه توسط بنیاد علمی آموزشی قلم چی احداث شده است که اخیرا نیز 30 مدرسه روستایی در استان کهگیلیویه و بویر احمد ساخته شد که در 11 و 12 مهر 94 افتتاح شدندوگزارش آن در سایت کانون ارائه شده است.

15 مهر 94افتتاح مدرسه ی دخترانه ی رشت در استان گیلان صورت گرفت ودر 18 و 19 مهر 94 یک مدرسه در مهاباد و یک مدرسه در روستای سیدآباد مهاباد افتتاح شدکه گزارش افتتاح آن ها در سایت کانون قرار دارد. هم‌چنین در 18 آبان 94 دبیرستان قلم‌چی در منطقه‌ی 9 تهران افتتاح شد. امسال هم چنین افتتاح پژوهش سرا و کتابخانه ی اراک، افتتاح دبستان قلم چی در استان گلستان روستای قره سو را خواهیم داشت.

قبل از وقف 3 کتابخانه و 9 کتابخانه بعد از وقف توسط این بنیاد ساخته شده است که عظیم ترین آن ها کتابخانه ی دانشگاه ایلام  و دانشکده ی فنی دانشگاه تهران وکتابخانه ی دانشگاه تفرش هستند.

تاکنون 411مدرسه در 105 شهر تجهیز و هوشمندسازی شده اند. 4 تا 5 میلیون تومان هزینه ی تجهیز هر مدرسه و 6 الی 7 میلیون تومان هزینه ی تجهیز کتابخانه هاست. از 128 پروژه ی دانشگاهی تا کنون به همت بنیاد علمی آموزشی قلم چی حمایت شده است که جشنواره‌ی آن 21 آبان 94 در دانشکده‌ فنی دانشگاه تهران برگزار شد. برای هر کدام از این پروژه ها 4 الی 5 میلون تومان هزینه شده است. از ویژگی های این پروژه ها می توان به زودبازده بودن و کاربردی بودن در صنعت اشاره کرد و این که قابلیت چاپ مقالات بین المللی را داشت باشند و از دانشگاه های برتر تهران باشند. با طرح بورسیه ی دانشگاهی سال گذشته به 637 دانشجوی دانشگاه های برتر تهران که در زمان دانش آموزی بورسیه ی کانون بوده اند سال گذشته 100 هزار تومان و امسال 150 هزار تومان برای منابع دانشجویان هزینه شده است. در واقع به این دانشجویان به مبلغ 150 هزار تومان در این مراسم، کتاب از کتاب های مرجع درخواستی خود آن‌ها اهدا می‌شود. طرح جدیدی که از امسال آغاز شده است بورسیه دانشجویان برتر دانشگاه تهران به میزان 5 میلیارد تومان برای 5 سال (هر سال یک میلیارد تومان) است.

یکی از اقدامات موثر دیگر، ساخت کتابخانه های کلاسی مدارس بوشهر بوده است، به این صورت که در 200 مدرسه 200 کتابخانه کلاسی در استان بوشهر در دست احداث است. هم چنین کانون فرهنگی آموزش در کنکور 94، 15رتبه یک رقمی بورسیه داشته است.

..........................................................

شرایط بورسیه‌ی دانش‌آموزان عبارتست از:

معدل بالای 17

عدم بضاعت مالی و داشتن انگیزه‌ی کافی جهت سخت‌کوشی و پیشرفت تحصیلی

از مصداق‌های داشتن انگیزه‌ی کافی می‌توان به آیتم حضور در آزمون‌ها و سپس پیشرفت درسی اشاره کرد که از موضوعات مورد بحث این جلسه نیز به شمار می‌رفت. البته کاظم قلم‌چی بر این نکته تاکید داشتند که نباید ترغیب دانش‌آموزان به پیشرفت تحصیلی، سبب استرس آن‌ها و مانعی جهت یادگیری آن‌ها شود چرا که اغلب دانش‌آموزانی که بورسیه می‌شوند از شرایط مساعد تحصیلی بهره‌مند نیستند لذا آیتم حضور در آزمون ها نه تنها سبب بهره‌مندی دانش‌اموزان از خصلت برنامه‌ای آزمون‌ها در کنار خصلت سنجشی و آموزشی آزمون‌هاست، بلکه برای دانش‌‌اموزان بورسیه به معنای علاقمندی آن‌ها بر بهبود شرایط تحصیلی و زندگی آن‌ها و داشتن انگیزه‌ی کافی برای پیشرفت تلقی می‌شود.

..........................................................

نگاهی بر چشم‌انداز اهداف آتی فعالیت‌های اعضای هیات نظار:

هر چند از اهداف بورسیه‌ی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی می‌توان به بورسیه‌ی دانش‌آموزان، ساخت مدارس و کتابخانه‌ها و هوشمندسازی و تجهیز مدارس اشاره کرد اما تاکید اعضای این هیات بر توجه به اولویت فعالیت‌ها بر مبنای بورسیه‌ی دانش‌آموزان واجد شرایط و فراهم کردن عدالت آموزشی و اختصاص متناسب مالی بر این اهداف است.

رویکرد اعضای این هیات بر این است که به منظور تاثیرگذاری بیشتر کتابخانه های دانشگاهی ساخته شود واستفاده ی آزاد عموم جزو شروط ساخت لحاظ شود.

هم‌چنین تهیه‌ی گزارشی جامع از تمام اقدامات بورسیه‌ی بنیاد قلم‌چی به همراه گزارش تصویری پروژه های قبلی این بنیاد جهت معرفی بهتر فعالیت های آن در دستور کار اعضای این هیات قرار گرفت.

هم‌چنین اعضای هیات نظار پیشنهاد داشتند، شرایط خانواده هایی که واجد شرایط بضاعت مالی بورسیه هستند در گزارش ها و اطلاع رسانی ها قید شود و آن‌ها بر فرهنگ‌سازی ارزشمند متلقی شدن سخت‌کوشی و تلاش دانش‌آموزان و اقدامات بنیاد بر ایجاد عدالت آموزشی در کشور و بهبود شرایط دانش‌آموزان مستعد تاکید داشتند.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی