پانسمان نانوذرات نقره برای درمان زخم‌های مزمن

مدیر مرکز جامع ترمیم زخم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران گفت: محققان ایرانی با بهره گیری از تجهیزات و امکانات پیشرفته با هدف درمان و کنترل عفونت زخم‌های مزمن، پانسمان نانوذرات نقره را تولید کردند.

پانسمان نانوذرات نقره برای درمان زخم‌های مزمن

دکتر 'غلامرضا اسماعیلی جاوید' روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا، بهره گیری از پانسمان های پیشرفته را یکی از راهکارهای کنترل عفونت زخم های مزمن دانست و افزود: کشورهای پیشرفته با استفاده از ترکیبات نانو یا سایر ترکیبات در تلاش هستند این شیوه درمانی را تقویت کنند زیرا این گونه فناوری های پیشرفته می توانند شرایط مناسبی را ایجاد کنند تا زخم های مزمن سریع تر التیام یابند.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از پانسمان های ترمیم زخم با استفاده از فناوری تار عنکبوت تهیه می شود، بیان کرد: در این شیوه درمانی پلیمرهایی تولید می شود که امکان اضافه شدن داروها به آنها وجود دارد تا شرایط برای بهبود زخم های مزمن فراهم شود.

جاوید گفت: تحقیقات در مورد تولید این پانسمان نیز در کشور در حال انجام است اما برخی از شرکت های خارجی ادعا دارند که این پانسمان را تولید کرده اند.

مدیر مرکز جامع ترمیم زخم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، مهمترین اقدام برای درمان زخم های مزمن را کنترل عفونت آنها دانست و گفت: ساده ترین شیوه برای کنترل عفونت زخم، مصرف آنتی بیوتیک ها است که به دلیل استفاده ناصحیح از این روش درمانی، شاهد افزایش روزافزون مقاومت آنتی بیوتیکی در باکتری های مولد عفونت زخم مزمن هستیم.

جاوید اظهار کرد: کشورهای توسعه یافته برای کنترل عفونت زخم به این نتیجه رسیده اند که به جای مصرف آنتی بیوتیک ها باید به صورت موضعی عفونت را با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و مدرن، کنترل کنند.

** بهره گیری از روش های جراحی برای درمان زخم های مزمن 

مدیر مرکز جامع ترمیم زخم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، به بهره گیری از روش های جراحی برای درمان زخم های مزمن اشاره کرد و گفت: در کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا و کانادا تخصصی به نام 'جراح پا' وجود دارد که در کشور ما این کار به ارتوپدها واگذار شده است.

جاوید ادامه داد: جراحان پا، با بهره گیری از این شیوه درمانی تلاش می کنند تا زخم ها و سایر ناهنجاری های پا را درمان و از قطع این عضو جلوگیری کنند.

وی با اشاره به این که این گونه روش های جراحی هنوز وارد ایران نشده است، اظهار کرد: به دلیل مشکلات درمانی و نبود مراقبت های مناسب پس از جراحی، بسیاری از جراحان ارتوپد خطر جراحی های پرعارضه زخم مزمن پای دیابتی را به عهده نمی گیرند. 

جاوید بیان کرد: هرچند برخی ارتوپدهای کشور توانسته اند با گذراندن دوره های مربوطه، مشغول فعالیت در این حوزه شوند، اما این موارد محدود جوابگوی نیاز کشور نیستند.

وی تاکید کرد: نظام سلامت ما باید به این نتیجه برسد که این گروه تخصصی را در کشور ایجاد کند تا پزشکان با گذراندن دوره های مربوطه بتوانند خدمات مطلوب را به افراد نیازمند ارایه کنند.

منبع :