ساخت دوربین مسطح بدون لنز

محققان دوربین مسطحی ساخته اند که نیاز به لنز ندارد و باریکی آن به اندازه کارت اعتباری است.

به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی دیلی میل، محققان دانشگاه رایس تگزاس در تلاش برای ساخت دوربین های مسطحی که نیاز به لنز ندارند، موفق شدند نمونه اولیه ای از این قبیل دوربین ها را به نام FlatCam بسازند.

این دوربین که از سکه نازکتر است و پتانسیل استفاده در وضعیت های امنیتی و فعالیت های امداد و نجات در شرایط حوادث را دارد، زمینه را برای ساخت دوربین هایی در آینده فراهم می کند که انعطاف پذیرتر از نمونه های سنتی هستند.

این دوربین کوچک متشکل از یک تراشه حسگر با صفحه مشبک رمزدار است که جلوی تراشه قرار می گیرد و به طیف های مختلف نور اجازه می دهد به حسگر برسند.

FlatCam شبیه یک میکروتراشه است و با استفاده از الگوریتم های رایانه ای آنچه را توسط این حسگر تشخیص داده می شود، پردازش می کند و سپس اندازه گیری ها را به تصویر و فیلم تبدیل می کند.

به گفته محققان، با کوچک شدن دوربین های سنتی، حسگرهای آنها نیز کوچکتر می شوند و این بدان معنی است که آنها نورهای بسیار اندک را نیز جمع آوری می کنند.

اما دوربین ابداعی این محققان به جای لنز، صفحه مشبک رمز دار دارد که به مجموعه های مختلف نور اجازه می دهد به این حسگر برسند.

داده های خام به یک پردازشگر فرستاده می شود و امکان فوکوس روی آنها با درجات مختلف وجود دارد. 

نمونه اولیه این دوربین تصاویری با وضوح 512 در 512 تولید می کند که محققان امیدوارند به تدریج بتوانند این میزان وضوح را افزایش دهند. 

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب