تولید گونه جدید پشه با ژن سرکوب‌کننده مالاریا

محققان دانشگاه‌های کالیفرنیا در سان‌دیگو و ایروین با هدف مقابله با مالاریا، سویه‌ای از پشه را تولید کرده‌اند که ژن‌های مسدود کننده انتقال این بیماری را با خود حمل می‌کنند.

تولید گونه جدید پشه با ژن سرکوب‌کننده مالاریا

به گزارش سرویس علمی ایسنا، ایده دانشمندان این است که این سویه جدید با پشه‌های دیگر در حیات وحش جفت‌گیری کرده و لاروهایی بدنیا بیاورند که قادر به انتشار مالاریا نباشند.

آن‌ها از روش ویرایش ژنی بر روی سویه آنوفل استفنسی استفاده کردند. در این روش، دی‌ای‌ان وارد بدن می‌شود، جایگزین انواع معیوب شده یا از ژنوم بطور کامل پاک می‌شود.

محققان در رویکرد خود، دی‌ان‌ای را در سلول‌های زایای پشه وارد کردند که می‌توانند ژنها را از نسلی به نسل دیگر منتقل کنند. از این طریق، آن‌ها پشه‌هایی با ژن جلوگیری کننده از انتقال مالاریا تولید کردند که پادتن‌های مسدودکننده مالاریا تولید می‌کنند و به 99.5 درصد از لاروهای آن‌ها منتقل شدند.

مالاریا توسط انگل‌های منتقل شده به انسان از طریق گزش پشه‌های ماده آلوده ایجاد می‌شود.

به گفته محققان، این استراتژی به تنهایی برای از بین بردن مالاریا اعمال نخواهد شد بلکه در ترکیب با درمان‌ها و داروهای پیشگیرانه، واکسن‌های آینده، تورهای ضد پشه و ریشه‌کن کردن مناطق پرورش پشه می‌تواند نقشی اساسی در رفع این بیماری ایفا کند.

دانشمندان دیگر نیز در حال تحقیق برای تولید پشه‌های مهندسی ژنتیکی شده هستند. یک گروه سال گذشته اعلام کرده بود که سویه جدید آن دارای ژنی است که همه لاروها را مذکر می‌کند و در نهایت به از بین رفتن جمعیت پشه‌ها خواهد انجامید.

طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی، تا پایان سال 2015 تعداد 214 میلیون مورد مالاریا در سراسر جهان و 438 هزار مرگ و میر ناشی از آن وجود خواهد داشت که اکثر آن در کشورهای جنوب آفریقا خواهد بود.

این تحقیق در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است.

منبع :