کانون پرورش فکری و تعمیق مطالعه

بر‌اساس تفاهم‌نامه معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و کانوان پرورش فکری کودکان و نوجوانان مهمترین هدف آن تعمیق فرهنگ مطالعه است.

کانون پرورش فکری و تعمیق مطالعه

مدیرکل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: بر اساس تفاهم نامه معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و کانوان پرورش فکری کودکان و نوجوانان مهمترین هدف آن تعمیق فرهنگ مطالعه است.

به گزارش کانون فرهنگی آموزشی قلم‌چی مهدی علی‌اکبرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پانا، اظهار داشت: این تفاهم‌نامه که بین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش منعقد شده است، برای همکاری بیشتر به‌منظور قرابت کاری این دو نهاد و استفاده از ظرفیت کانون منعقد شده تا دانش‌آموزان بتوانند تحت پوشش کانون قرار بگیرند.

وی افزود: شیوه‌نامه این تفاهم‌نامه به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌های سراسر کشور ارسال شده که در آن روش استفاده از فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان‌ها به ادارات کل گوشزد شده است تا آنها بتوانند از تولیدات و فعالیت‌های مراکز کانون برخوردار شوند.

مدیرکل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین اهداف این تفاهم نامه که در شیوه نامه ارسالی به استانها مد نظر بوده است ترویج فرهنگ مطالعه و معرفی کتابهای تولید شده توسط کانون است. و کانون نیز در جهت تقویت و تجهیز کتابخانه ها، برگزاری نمایشگاه ها و معرفی کتاب و یا استفاده از تجهیزات کانون همکاریهای لازم را خواهد داشت همچنین دانش آموزان و معلمان می توانند با پدید آورندگان آثار ملاقات داشته باشند و در کارگاه های آموزشی حضور یابند.

وی ادامه داد: همچنین برای تقویت و توانمندسازی معلمان در زمینه فعالیت های فرهنگی و هنری کلاسهای ضمن خدمت برگزار خواهد شد که این کلاسها با استفاده از ظرفیت های کانون است.


علی اکبرزاده یادآور شد: از دیگر اهداف این تفاهم نامه حضور فعال دانش آموزان در مراکز کانون در طول هفته است و همچنین طبق برنامه ریزی های انجام شده مربیان کانون می توانند در مدارس حضور یابند و بهترین زمان اوقات فراغت دانش آموزان در مجموعه های کانون و یا مدارس شکل گیرد.


وی تصریح کرد: مراکز کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان همچنین می توانند در جشنواره ها ، مسابقات و فعالیت های دیگر فرهنگی و هنری با آموزش و پرورش همکاری کنند.


مدیرکل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: در استان ها کارگروه و کمیته ویژه ای برای فعالیت های مشترک بین کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان و وزارت آموزش و پرورش تشکیل خواهد شد تا بتوانند به صورت هدفمند برنامه ریزی کنند و از نقاط مشترک استفاده کنند.


وی ادامه داد: یکی دیگر از فعالیت های مهم آنها تجهیز کتابخانه های مدارس با تولیدات کانون است که می توانند با تخفیف ویژه این را در اختیار مدارس قراردهند همچنین جنب و جوش را در این عرصه شاهد باشیم و همچنین دانش آموزان می توانند در جریان آخرین آثار پدید آمده در کانون مانند کتاب ها و سرگرمی ها ، فیلم ها و بازیهای رایانه ای تولید کانون قرار گیرند.


علی اکبرزاده افزود: در گذشته نیز مربیان کانون در مدارس حضور پیدا می کردند اما با توجه به این تفاهم نامه ادارات کل آموزش و پرورش موظف شدند که در برنامه مدون از مربیان کانون در مدارس خود استفاده کنند.

منبع :

مهلا کاشانی