سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی اولیای دانش‌آموزان - 3 آذر 94

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی اولیای دانش‌آموزان تهران را در زیر بخوانید....

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی اولیای دانش‌آموزان - 3 آذر 94

3 آذر 94، اولیای دانش‌آموزان دختر و پسر تهران در جلسه‌‌ی اولیا با سخنرانی کاظم قلم‌چی حضور پیدا کردند. بخشی از صحبت‌های ایشان را در زیر بخوانید:

معمولا دانش آموزانی که برتر هستند اولیای برتری دارند . نقش آموزشی پدر و مادر در موفقیت فرزندان حتی بیش از معلم‌ها و غیرقابل انکار است به شرطی که زمان صرف فرزندانشان کنند.

فرزندان پدر و مادرهای تحصیل کرده از کسانی که تحصیلات کمتری دارند معمولا موفق تر هستند البته حتی اولیای تحصیل کرده هم در صورتی که برای فرزندانشان زمان صرف نکنند نتیجه نمی گیرند. تحصیلات اولیا تعیین کننده است به شرطی که اولیای تحصیل کرده زمان صرف فرزندشان کنند.

و اما اولیا چه کاری برای موفقیت فرزندانشان می توانند انجام دهند. یک چک لیستی برای اولیا تهیه شده است که اولیا می‌توانند با پاسخ به سوالات آن ارزیابی کنند که چقدر در موفقیت فرزندشان موثر هستند. برخی از این کارها عبارتند از:

 • هنگامی که اشتباه می‌کنید به فرزندانتان بگویید تا احساس نکنند اولیای آن‌ها اشتباه نمی کنند و اگر فرزندان شما اشتباه کردند آن ها را سرزنش نکنید. اشتباهتان را به او بگویید. اشتباه نزدیک ترین همسایه‌ی خلاقیت و جزء ضروری فرآیند یادگیری است.

 • با کارنامه‌ی کانون فرزندتان را تشویق و تنبیه نکنید چرا که آزمون‌های کانون در عین حال که خصلت سنجشی دارند، خصلت برنامه‌ای هم دارند و به مثابه یادگیری هستند و در حین آزمون و بعد و قبل از آن دانش آموزان یاد می‌گیرند. به فرزندانتان هم یاد بدهید ابتدا از خوبی هایشان آغاز کنند.

 • تحلیل و ارزیابی کارنامه‌ی فرزندتان را از نقاط قوت آغاز کنید. یکی از دلایل آن این است که این کار سبب افزایش اعتماد به نفس می‌شود و حسن مهم‌تر این‌که از نقاط قوت، تئوری موفقیت کشف می‌شود. هیچ موفقیتی تصادفی نیست و همان راهکار نقطه‌ی قوت را می توان در دروس دیگر ادامه داد. نمره ی خوب دانش آموزان نشانه ای از روش موفق است شناخت آن روش و تعمیم آن به دروس دیگر سبب پیشرفت در دروس دیگر و ماندگاری موفقیت در دروس نقاط قوت می‌شود.

 • فرزندتان را تحت فشار روحی روانی نگذارید. فرزندتان را تنبیه نکنید همه ما انسان هستیم گاه تنبلی می‌کنیم، گاه اشتباه می‌کنیم، گاه از اهداف و برنامه‌هایمان عقب می‌مانیم.

 • هر کسی یک روش مطالعه دارد و فرزندان شما یک جواهر منحصر به فرد هستند و شما باید به آن‌ها کمک کنید روش هایشان را کشف کنند.

 • فرزندان شما باید درس خواندن را دوست داشته باشند.

 • با فرزندانتان گفتگو کنید. گفتگو سبب افزایش دامنه ی واژگان و سبب افزایش قدرت تفکر آن‌ها می شود. دامنه ی واژگان فرزندان شما به گفتگوهای او با شما، دوستان و اقوام ارتباط مستقیم دارد. انسان های والا در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و اندیشه ها صبحت می کنند. انسان‌های معمولی و متوسط در مورد رویدادها و حوادث صحبت می کنند و انسان های دیگر در مورد دیگران گفتگو می کنند. اگر فرزند شما دوست ندارد با شما در مورد موضوعاتش گفتگو کند شما به عنوان اولیای او مقصر هستید. گفتگو او با شما غیر از جاری شدن محبت در روابط شما، روی مغز و فکر او تاثیر دارد.

 • فرزندان شما به اندیشه ی شما نیاز دارند در گفتگو چه با هم هم‌عقیده باشید چه نباشید توانمندی‌های فرزندتان از جهات مختلف از جمله گسترش دامنه‌ی لغات، قدرت تشخیص اولویت‌ها، قدرت استدلال، حل مساله و تجزیه و تحلیل افزایش می‌یابد.

 • دانش‌آموزان در مدرسه باید علم یاد بگیرند، شخصیت و شغل آینده‌شان شکل بگیرد و اولیا در مورد این موضوعات خصوصا رشته و شغل می‌توانند صحبت کنند. فرزندان شخصیت و شغل را از اولیایشان الگو می گیرند.

 • شما هم می‌توانید در مورد مسائل کار و روزانه خودتان به فرزندتان گزارش دهید و او را در جریان امور کاری و زندگی خودتان قرار دهید.

 • بعد از اولیا نقش دوستان تعیین کننده است.

 • داشتن کتابخانه در منزل نیز یکی از آیتم‌های موثر در علاقمندی دانش‌آموزان به کتاب و کتاب‌خوانی و موفقیت آن‌هاست.

 • امروز علاوه بر "شناخت"، علم "فراشناخت" هم مطرح است. از عناصر شناخت می‌توان به حفظ کردن و تمرکز کردن اشاره کرد (مهارت های پایین شناختی)، استدلال کردن، حل مساله، تصمیم گیری، مهارت حل مساله از عناصر بالای شناختی هستند و فرا شناخت مرحله ای بالاتر از آن است که دانش‌آموزان امروزه باید آن را یاد بگیرند. شما می توانید روش فکر کردن را به فرزندتان یاد بدهید. هر کسی به روش خودش یاد می گیرد و شما می توانید به فرزندتان کمک کنید تا روش خودش را پیدا کند. یکی از ویژگی های نابغه ها قدرت تشخیص اولویت هاست و دانش‌آموزان باید به مرور بتوانند اولویت‌ها را به خوبی تشخیص دهند. شما در گفتگو روش تفکر را یاد می دهید.

 • مهمترین کاری که شما باید برای فرزندتان انجام دهید گفتگو است در گفتگو هم اول شنونده باشید بعد گوینده. باید هنگام گوش دادن به صحبت های فرزندان به او توجه کنید و این گفتگو پویا باشد. با این کار غیر از محبت و احترام روش تفکر را یاد می دهید.

 • از کودکی باید روی فرزندانتان کار کنید. وقتی از مادر مسعود بهزادی نسب رتبه‌ی 2 کشوری کنکور ریاضی سال 88 خواستیم از کارهایی که برای موفقیت فرزندش انجام داده است بگوید 16 مورد را نام برد و گفت حتی قبل از به دنیا آمدن فرزندم به او فکر می کردم.

 • سارا همتی رتبه‌ی 1 تجربی کنکور 94 بیان می‌کرد در محیط خانواده‌ی ما نظر هر کسی که استدلال قوی تری داشت مورد قبول واقع می شد یعنی اولیای او شرایط بحث و استدلال را فراهم کرده بودند.

 • همان‌طور که بهترین نظام‌های آموزشی مربوط به کشورهایی است که بهترین بخش‌های کشور آن‌ها را آموزشگاه‌های آن‌ها تشکیل می‌دهد نه فروشگاه‌ها، بهترین خانواده‌ها هم کسانی هستند که بیشترین هزینه را صرف آموزش فرزندشان می کنند.

 • مهمترین معلم فرزند شما خود شما هستید. در دنیای جدید معلم انتقال دهنده‌ی دانش نیست معلم در این ایام تسهیل گر دانش است.

 • شما پدر و مادرها به دو دلیل بهترین مشاوران فرزندتان هستید یکی این‌که کسی به اندازه‌ی شما فرزندتان را دوست ندارد و دیگر این‌که کسی به اندازه‌ی شما او را نمی‌شناسد.

 • یکی از مهمترین کارهایی که اولیا می‌توانند برای فرزندانشان انجام دهند همراهی در فضای واقعی و مجازی است.

 • تحقیقات نشان داده است، خانواده هایی که شام را با هم می خورند فرزندان موفق تری دارند و اما این کار موثر است چرا که فضای طبیعی ایجاد می‌شود و وقتی فضا طبیعی باشد شرایط برای گفتگوی طبیعی فراهم می‌شود و این گفتگوی طبیعی است که موثر است.

 • همراهی در مسیر منزل برای آزمون و برعکس، با هم به مسافرت، مهمانی رفتن یا با هم به تماشای تلویزیون نشستن یا به همراه فرزند برای خرید کتاب به کتابفروشی رفتن و فراهم کردن فضایی اختصاصی برای مطالعه ی فرزندان مصداق‌هایی از همراهی در فضای واقعی است.

 • حتما دفتر برنامه‌ریزی فرزندتان (خصوصا صفحه‌ی 182) را بررسی کنید و برای بررسی این دفتر زمان زیادی نیاز ندارید و 2 یا 3 دقیقه در هفته کافی‌ است.

 • این خیلی مهم است که فرزندتان را سرزنش و تحقیر و با دیگران مقایسه نکنید و از او انتقاد نکنید.

 • عمل اولیا به فرزندان یاد می دهد اولیا باید هم به فرزندانشان اعتماد داشته باشند هم به عملکرد آن‌ها نظارت داشته باشند و هم به او افتخار کنند.

3 نصیحت به اولیا دارم که عبارتند از:

 • در ابتدای سال به مدرسه‌ی فرزندتان مراجعه کنید و ویژگی های او را به دبیر یا مدیرش معرفی کنید.

 • به فرزندتان بگویید در ابتدای سال خودش را به استاد بشناساند.

 • معلمان هم باید دانش آموزانشان را بشناسند.

فرزند دکتر دارا معظمی رئیس دانشکده‌ی فنی دانشگاه تهران، پزشکی دانشگاه تهران قبول شد و پدر او ترم اول دانشگاه از استادها خواسته بود به او پژوهش بدهند و این نشان می‌دهد چقدر یک پدر فرهیخته حتی در دانشگاه هم استادهای فرزندش را می شناسد.

..............................................................

اولیا به زودی به جلسه‌هایی تحت عنوان جلسات 5 نفره‌ی آذرماه دعوت می‌شوند. در این جلسات 5 دانش آموز به همراه اولیایشان حاضر می شوند.

در جلسه های 5 نفره کارنامه‌ی تقسیم نگاه را دریافت می کنید و در دو زمینه، برای امتحان‌های نیمسال اول مدرسه و برای تراز آزمون های کانون هدف گذاری (با محوریت دانش آموز توسط او و پدر و مادر و پشتیبان) می‌کنید. در این جلسات عیب های فرزندتان را بیان نکنید. علت حضور 5 نفر این است که یادگیری از همتایان صورت گیرد.

..............................................................

از دیگران و تقریبا از همه یاد بگیرید ولی در نهایت سعی کنید بهترین خودتان باشید.

به هیچ بهانه ای فرزندتان را رها نکنید و هنگام به اوج رسیدن او شما افتخار خواهید کرد.
تهیه و تنظیم

ناهید منجمی