نحوه‌ی تمرین تست

با حل سؤالات صحیح بیش‌تر در ابتدای آزمون، به‌راحتی می‌توانید اعتمادبه‌نفس بالایی برای حل سؤالات دیگر در آزمون کسب کنید.

نحوه‌ی تمرین تست

1- اگر در همه‌ی درس‌ها توانایی یکسانی دارید، نظم دفترچه بهترین ترتیب پاسخ‌گویی را برای شما معین می‌کند؛ یعنی ابتدا به سراغ ادبیات و سپس مابقی درس‌ها بروید، اما اگر در بین درس‌های عمومی یا اختصاصی احساس می‌کنید در یک درس تبحر بیش‌تری دارید، اول به سراغ آن درس بروید. انتخاب این درس از چند جهت برای شما مفید است:

با حل سؤالات صحیح بیش‌تر در ابتدای آزمون، به‌راحتی می‌توانید اعتمادبه‌نفس بالایی برای حل سؤالات دیگر در آزمون کسب کنید. به دلیل تسلط در این درس، شما حتماً از سرعت بالاتری نسبت به بقیه‌ی درس‌ها برخوردار هستید؛ بنابراین می‌توانید تا حدی زمان را برای سایر درس‌ها صرفه‌جویی کنید.

2- پس از انتخاب درس، به سراغ سؤالات بروید. ابتدا باید این ذهنیت را در خود تقویت کنید که قرار نیست همه‌ی سؤالات را پاسخ دهید. ‌حتی داوطلبان ممتاز هم به برخی سؤالات پاسخ نمی‌دهند. سپس تلاش کنید در کم‌ترین زمان ممکن سؤالات را در دسته‌های زیر تقسیم‌بندی کنید:

تست‌هایی که به دلیل کثرت تمرین چه در کلاس درس و چه در حل تمرین، برای شما آشنا هستند و شما به‌راحتی پاسخ آن‌ها را می‌یابید. پاسخ این تست‌ها را بلافاصله در پاسخ‌برگ وارد کنید و کنار آن سؤال، در دفترچه‌ی سؤال، علامتی را که مشخص‌کننده‌ی پاسخ‌گویی مشابه آن تست است، بزنید. مراقب باشید پاسخ تست‌ها را در پاسخ‌برگ اشتباه وارد نکنید. شما با انجام این فعالیت خواهید توانست بخشی از تست‌ها را حل کنید و اعتمادبه‌نفس بیش‌تری برای ادامه‌ی آزمون پیدا کنید.

دسته‌ای از تست‌ها که برای حل ‌کردن نیاز به وقت دارند؛ یعنی به‌اصطلاح وقت‌گیرند، اما شما قادر به حل این سؤالات هستید. کنار این تست‌ها هم علامتی متمایز با نشانه‌ی دسته اول بگذارید تا در مرحله‌ی حل تست فراموش نکنید این تست‌ها را حل کنید.

تست‌هایی که برای شما آشنا نیستند و به نظر می‌رسد برای حل، نیاز به وقت زیادی دارید. کنار این تست‌ها هم علامتی متفاوت بزنید تا مشخص شود این تست‌ها جزء کدام گروه به حساب می‌آیند. اکنون شما تکلیف خود را معین کرده‌اید، همه‌ی تست‌ها را یک ‌بار خوانده‌اید و آن‌ها را دسته‌بندی کرده‌اید. برخی از تست‌ها را پاسخ داده‌اید و اکنون زمان آن رسیده است که به سراغ دسته‌ی دوم تست‌ها بروید. اگر شما جزء داوطلبان گروه متوسط هم باشید، با اعمال این روش حداقل ۵٠ تا ۶٠ درصد تست‌ها را می‌توانید پاسخ دهید.

توجه داشته باشید اجرای موارد فوق مستلزم رعایت برخی نکات است که عبارت‌اند از:

1- تست‌های ساده را پیچیده نکنید؛ یعنی اگر به‌راحتی به پاسخ یک سؤال رسیدید، دنبال این نگردید که شاید اشتباهی رخ داده است و چرا به همین سادگی به سؤالات پاسخ داده‌اید.

2- هنگام حل سؤالات محاسباتی به دنبال نوشتن فرمول‌های صورت مسئله در چرک‌نویس یا رسم شکل دوباره نباشید. این کار زمان زیادی از شما تلف می‌کند.

3- پس از هر ١۵ تست که جواب دادید، شماره‌ی سؤالات را بررسی کنید که مبادا تست‌ها را جابه‌جا در پاسخ‌برگ وارد کرده باشید.

4- در انتهای سؤالات به دنبال سؤالات حل‌شده که مطمئن از پاسخ درست آن‌ها هستید، نروید. این کار باعث می‌شود در حل دوباره‌ی سؤالات به دلیل خستگی مفرط دچار اشتباه محاسباتی شوید و معمولاً این اتفاق موجب اشتباه در پاسخ‌گویی می‌شود.

5-‌ برخی سؤالات در آزمون سراسری و آزاد، غلط یا طولانی طراحی می‌شوند. در مواجهه با آن‌ها نهراسید. با آرامش به پاسخ‌گویی آن‌ها بپردازید.

6- هر درس در کنکور دارای اهمیت است؛ بنابراین شما مجاز نیستید از زمان یک درس برای سایر درس‌ها استفاده کنید.

7- در پایان آزمون و پس از پاسخ‌گویی به سؤالات اگر زمانی در اختیار داشتید و تمایل داشتید سؤالات دسته‌ی سوم را پاسخ دهید، اولویت با درسی است که اهمیت بیش‌تری در آزمون دارد.

8- مراقب تعداد پاسخ‌های غلط باشید. اگر تعداد این پاسخ‌ها زیاد‌تر از حد مجاز باشد به ضرر شما خواهد بود.

9- استفاده از روش تست‌زنی توصیه‌شده مستلزم تمرین مستمر است؛ بنابراین اگر تمایل به استفاده از این روش دارید، بهتر است در طول آزمون‌های آزمایشی آن را بیازمایید ‌تا روش تست‌زنی را تمرین کرده و بدانید از چه درسی شروع کنید که نتیجه‌ی مطلوب‌تری به دست آورید.

10- اگر درسی را انتخاب کرده و شروع به تست‌زنی کردید و متوجه شدید به هیچ یک از ۵ سؤال اول نمی‌توانید پاسخ دهید، یکی از دو راه را انتخاب کنید.