تشخیص آتش‌سوزی جنگل‌ها از فضا با ماهواره آتش‌نشان

آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا با همکاری شرکت Quadra Pi R2E در سان‌فرانسیسکو در حال تولید یک آشکارساز آتش‌سوزی جنگل‌ها در فضا هستند که می‌تواند کل جهان را زیر نظر داشته باشد.

تشخیص آتش‌سوزی جنگل‌ها از فضا با ماهواره آتش‌نشان

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این سیستم که ماهواره آتش نام دارد، از بیش از 200 حسگر تصویربردار حرارتی مادون قرمز بر روی ماهواره‌ای در مدار پایین زمین ساخته خواهد شد.

این سیستم به اندازه‌ای قدرتمند است که می‌تواند آتش‌سوزی به عرض 10 الی 15 متر را طی 15 دقیقه از زمان آغاز آن‌ها شناسایی کند. از آنجایی که آتش‌سوزی در جنگل‌ها بسرعت گسترش می‌یابد، ماهواره آتش می‌تواند با مقامات ارتباط برقرار کند تا بتوانند ماموران آتش‌نشانی را در اسرع وقت به محل اعزام کنند.

اگرچه ماهواره آتش نخستین نمونه از این موارد نیست، اما برخلاف ماهواره‌های پیشین که تنها می‌توانستند گاهی اوقات به بررسی وجود آتش‌سوزی پرداخته و تصاویر وضوح بالا را که انتقالشان زمان زیادی می‌برد، ارسال کنند، سیستم جدید بطور شبانه‌روزی می‌تواند تصاویر وضوح پایین را که ماموران آتش‌نشانی می‌توانند از آن‌ها بهره ببرند، ارسال کند.

ایده این سیستم در سال 2011 به دولت ارائه شده بود اما به دلیل محدودیت بودجه، ساخت آن بتازگی آغاز شده است.

محققان در سال 2017 کار پرتاب، نصب و آزمایش حسگرهای این ماهواره را آغاز خواهند کرد و قصد دارند تا ژوئن 2018 بطور کامل آن را اجرایی کنند.

منبع :