تولید ال‌ای‌دی ارزان و با کارایی بالا

محققان دانشگاه ایالتی فلوریدا نوع جدیدی از ال‌ای‌دی را تولید کرده‌اند که می‌تواند به تولید انبوه چراغها و نمایشگرهای ارزان‌تر و درخشان‌تر در آینده منجر شود.

تولید ال‌ای‌دی ارزان و با کارایی بالا

به گزارش سرویس علمی ایسنا، چراغ‌های ال‌ای‌دی که در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند، در حال حاضر در بازار به فروش می‌رسند اما استفاده گسترده آن‌ها همچنان به کندی صورت می‌گیرد که به دلیل قیمت بالای ماده و کیفیت آن است.

بیوو ما، دانشیار دانشگاه ایالتی فلوریدا اظهار کرد: ما به یک رویکرد جدید برای حل برخی از مشکلات مهم دست یافتیم و یک ال‌ای‌دی با کارکرد بالا ارائه کردیم.

محققان از یک شکل ترکیبی ارگانیک-غیرارگانیک ماده پروسکایت برای ساخت ال‌ای‌دی با کارکرد بسیار بالا استفاده کردند.

پروسکایت‌ها مواد با ساختار بلوری مشابه اکسید تیتانیم کلسیم هستند. محققان دیگر در گذشته آزمایشاتی را بر روی پروسکایت‌ها برای ساخت ال‌ای‌دی انجام داده بودند اما نتوانسته بودند نمونه مؤثری تولید کنند.

اکنون محققان آمریکایی بر این باورند که این ماده هیبریدی ارگانیک-غیرارگانیک می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد اگر بتوان فرمول آن را بطور مناسبی بهینه سازی کرد.

آن‌ها پس از ماهها آزمایش با استفاده از شیمی مصنوعی برای تنظیم دقیق ویژگی‌های ماده و مهندسی دستگاه به منظور کنترل معماری دستگاه، در نهایت یک ال‌ای‌دی تولید کردند که بسیار بهتر از انتظارات آن‌ها عمل کرد و درخشش زیادی داشت.

درخشش این ماده حدود 10 هزار شمع در هر متر مربع بود. شمع، واحد سنجش درخشش است.

همچنین تولید این ال‌ای‌دی بسیار سریع و آسان بود. به گفته محققان، آن‌ها می‌توانند ماده را در کمتر از یک ساعت در آزمایشگاه تولید کنند و تقریبا نصف روز طول می‌کشد تا دستگاه کامل تولید و آزمایش شود.

این تحقیق در مجله Advanced Materials منتشر شده است.

منبع :