10 پیشنهاد کلیدی که می‌تواند در موفقیت شما مؤثر باشد

در پایان فقط روی مرور و رفع اشکال یک درس تمرکز کنید و قبل از این‌که به سراغ درس دیگری بروید حتماً مشکلات درس قبل را رفع کنید.

10 پیشنهاد کلیدی که می‌تواند در موفقیت شما مؤثر باشد

1- سه‌قسمتی خلاصه‌نویسی کنید

هنگام دیدن سی‌دی‌های درسی هیچ وقت به حافظه‌تان اعتماد نکنید و همه چیز را یادداشت کنید. بهتر است خلاصه‌نویسی شما سه‌قسمتی باشد. ابتدا نکات اصلی را یادداشت کنید. سپس جزئیات و نکات حرفه‌ای را اضافه کنید و در پایان پس از تست زدن نکات تست‌هایی را که اشتباه زده‌اید در خلاصه‌نویسی وارد کنید که البته به آن تکمیل‌نویسی خلاصه‌ها نیز می‌گویند.

2- تمرکز کنید

 در پایان فقط روی مرور و رفع اشکال یک درس تمرکز کنید و قبل از این‌که به سراغ درس دیگری بروید حتماً مشکلات درس قبل را رفع کنید.

3- آینده را در نظر بگیرید

قبل از مطالعه‌ی یک در س دورنمایی از روش‌های بهتر برای انجام آن در نظر بگیرید.

زمانی که کاری را شروع می‌کنید باید آن را بر اساس بهترین روشی که در ذهن دارید انجام دهید.

نباید هنگام انجام کار از روش‌های قدیمی استفاده کنید. با توجه به مفهومی شدن کنکور حتماً از روش‌های حرفه‌ای و تکنیکی در تست زدن بهره ببرید.

4- اتاق یا محل زندگی‌تان را مرتب کنید

هنگام درس خواندن تلفن خود را خاموش کنید یا روی پیغام‌گیر بگذارید. لوازم بدون استفاده را دور بریزید و اتاق مطالعه‌تان را خلوت کنید.

5- منابع درسی‌تان را طبقه‌بندی کنید

کتاب‌ها و جزوه‌های درسی را طبقه‌بندی کنید و هر کدام را بنا بر اولویت در دسترس قرار دهید. نباید وقت را برای پیدا کردن جزوه و کتاب خاصی بیهوده تلف کنید. کاری کنید که مثل کامپیوتر فقط با یک کلیک به منابع‌تان دسترسی داشته باشید.

6- استراحت کنید

در میان درس‌های سنگین زمانی را برای مطالعه‌ی درس‌های سبک در نظر بگیرید تا خستگی باعث اخلال در انجام کارهای‌تان نشود. حتماً زمانی را برای استراحت و انجام کارهای شخصی بگذارید.

7- زمان تعیین کنید

برای پایان هر کدام از درس‌ها مهلت تعیین کنید و بعد از پایان یک وظیفه آن را از لیست خود خط بزنید. این کار احساس بهتری به وجود می‌آورد و انگیزه‌ی انجام وظایف بعدی را بالا می‌برد.

8- مهلت‌ها را فراموش نکنید

در کنار مهلت‌ها زمانی را برای تأخیر احتمالی در نظر بگیرید. در صورتی که وظیفه‌ای را بدون تأخیر به پایان رساندید طبق برنامه عمل کنید و وقت‌گذرانی نکنید.

9- برای هر کاری شروع و پایانی انتخاب کنید

زمان شروع و پایان برنامه‌ی درسی را طبق آمادگی ذهنی و بدنی‌تان انتخاب کنید. درس‌های سنگین‌تر را به ساعاتی که آماده‌ترید واگذار کنید و درس‌های سبک‌تر را به ساعاتی که آمادگی کم‌تری دارید.

10- به وظایفتان حمله کنید

به جای این‌که احساس شکار شدن داشته باشید مثل یک شکارچی وظایف‌تان را شکار کنید و خلاص شوید! در ضمن بر برنامه‌های‌تان سوار شوید و حتماً برنامه‌ی ویژه‌ی خودتان را داشته باشید و اسیر برنامه‌ی از پیش نوشته‌شده‌ی دیگران نباشید.