به جای همه‌ی کارها، چند کار مهم انجام دهید

با یادداشت‌برداری بار ذهنی خود را در کلاس لحظه به لحظه تخلیه می‌کنید و نکته‌ای را که فرا می‌گیرید یادداشت می‌کنید.

به جای همه‌ی کارها، چند کار مهم انجام دهید

با یادداشت‌برداری بار ذهنی خود را در کلاس لحظه به لحظه تخلیه ‌می‌کنید و نکته‌ای را که فرا می‌گیرید یادداشت می‌کنید و ذهن خود را هم‌چنان باز و گسترده و خالی نگه می‌دارید؛ یعنی شکل حضور شما در پایان کلاس با شروع کلاس چندان تفاوتی نمی‌کند.

دوم این‌که چون خودتان را ملزم می‌دانید هر چه را فرا می‌گیرید به‌سرعت بر روی کاغذ بیاورید، ذهن شما در یک حالت آماده‌باش قرار می‌گیرد و شما از تمرکز حواس عالی برخوردار می‌شوید و کاملاً از خود مراقبت می‌کنید که چیزی را جا نیندازید.

فقط کافی است که یک بار یادداشت‌برداری را به شیوه‌ی درستی که گفتیم تجربه کنید تا ببینید که چه‌قدر لذت‌بخش است. حتی کم کم به شکل یک بازی مهیج برای‌تان درمی‌آید. این شیوه‌ی یادداشت‌برداری به صورت کمی حرفه‌ای‌تر و ماهرانه‌تر در خبرنگاران دیده می‌شود که در مصاحبه‌های خود از گفته‌های سخنران یادداشت‌برداری می‌کنند و سپس از روی آن، متن را تصحیح می‌کنند.

سومین فایده‌ی یادداشت‌برداری این است که باعث می‌شود شما سر کلاس خواب‌آلوده نشوید و چرت نزنید؛ به‌ویژه در اوقاتی که معلم یا سخنران بسیار آرام و ملایم و حتی کمی خسته‌کننده درس می‌دهد و شیوه‌ی تدریس او برای شما درگیری ذهنی لازم را ایجاد نمی‌کند. شما با یادداشت‌برداری، حضور خودتان را در کلاس مهیج‌تر و مؤثرتر می‌کنید.