تغییر رنگ برگهای گل رز با فشار یک دکمه

گروهی از محققان سوئدی موفق به تغییر در ساختار برگ‌های گل رز شدند به نحوی که می‌توان با فشار یک دکمه رنگ برگ‌های آن را تغییر داد.

تغییر رنگ برگهای گل رز با فشار یک دکمه

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، محققان معتقدند که با این دستاورد علمی می‌توان از گیاهان در کاربردهایی همچون حسگرهای طبیعی محیط زیست، تولید الکتریسیته و تغییر رنگ برگ‌ها در شرایط مورد نظر استفاده کرد.

پروفسور مگنوس برگرن، متخصص الکترونیک از دانشگاه لینکوپیگ سوئد اظهار کرد: در حالت طبیعی گیاهان از روش انتقال یون‌ها و هورمون‌های رشد در محلول‌های نیمه‌رسانا برای ادامه حیات استفاده می‌کنند.

در حالت طبیعی واکنش گیاهان و سرعت عملکرد آنها با آهستگی بسیاری انجام می‌شود که امیدواریم با این اکتشاف سرعت رشد گیاهان افزایش یابد.

پروفسور آو نیلسون، متخصص زیست‌شناسی و تکثیر گیاهان از دانشگاه لینکوپیگ نیز گفت: در گذشته هیچ ابزاری برای اندازه‌گیری غلظت و کمیت مولکول‌های حیاتی در گیاهان وجود نداشته است.

وی در ادامه افزود: اکنون به کمک این فناوری می‌توان با تاثیرگذاری در غلظت مواد مختلف که در رشد گیاهان تاثیر مستقیم دارند، باعث سرعت گرفتن فرایند رشد و تکثیر گیاهان شد.

در این مطالعه محققان با ساخت پلیمری موسوم به PEDOT-S و تبدیل آن به یک ژل قابل حل در آب، موفق به نفوذ به ساختار تبخیر گل ‌رز شدند.

سپس با تحریک گیاه نسبت به تولید یک غشاء رسانا از پلیمر ساختار برگ به یک ترانزیستور رسانا تبدیل شد.

محققان در ادامه با اتصال گیاه به جریان الکتریسیته دریافتند که می‌توان از واکنش بین یون‌های موجود در برگ با جریان الکتریسیته رنگ برگ‌های گیاه را تغییر داد.

محققان معتقدند که به کمک این واکنش می‌توان از گیاهان برای تولید جریان الکتریسیته نیز استفاده کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
حرکت نوسانی ( قسمت دوم ) از فیزیک چهارم تجربی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم تجربي)
دبیر : حسین ناصحی