هر بچه بازیگوشی بیش فعال نیست

بیش‌فعالی کودک یک مسئله ارثی و ژنتیکی است که مصرف سیگار در زمان بارداری، امکان بروز این بیماری را شدت می‌دهد.

هر بچه بازیگوشی بیش فعال نیستدکتر شهرانی روان‌شناس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به علل بیش‌فعالی کودکان اظهار داشت: بیش‌‌فعالی یک بیماری است که در اثر اختلالات مرکزی نیز در کودک به وجود می آید و علت اصلی آن مسائل ارثی و ژنتیکی و همچنین مصرف دخانیات و الکل به وسیله مادر در زمان بارداری است و این بیماری کودک، روش‌های تربیتی خاص را می‌طلبد. 

وی بیان کرد: والدین باید به این مسئله توجه داشته باشند که شیطنت‌ها و یکسری از کارهای کودک به خاطر بیماری‌اش بوده و هیچ‌گونه عمد و قصدی وجود ندارد پدر و مادرها باید انتظارات خود را نسبت به کودک بیش‌فعال تغییر داده و باید با او مهربان‌تر از بقیه فرزندان رفتار کنند.

این روان‌شناس با بیان اینکه کودکان بیش‌فعال نیاز شدیدی دارند که با دیگران صحبت کنند، افزود: والدین با کودک بیش‌فعال خود باید به او احترام خاصی گذاشته و به نظرات‌اش توجه کنند و فرامین تربیتی خود را به آرامی و به صورت غیرمستقیم به فرزند خود القا کرده تا کودک با صحبت‌هایشان مقابله به مثل نکنند.

شهرانی ادامه داد: والدین باید روزی 30 دقیقه به طور کامل وقت خودشان را در اختیار فرزندشان قرار داده و متناسب با سن و روحیات او رفتارهای خاصی مثل نوازش کردن، بغل کردن و بوسیدن او انجام دهند.

وی ابراز داشت: کودکان بیش‌فعال حواسشان خیلی سریع پرت می‌شود پس باید در زمان درس خواندن برای حفظ تمرکز حواس والدین در کنار کودک نشسته تا او احساس آرامش کند و هم حواسش به مسائل مختلف پرت شود.

این روان‌شناس در پایان گفت: کودک بیش‌فعال بیشتر از دیگران احساسی بوده و ممکن است در عین بازیگوش بر سر مسائل ساده و پیش پا افتاده‌ای شروع به گریه کردن کند که در این زمان پدر و مادرها باید از او حمایت کرده و به نوازش‌اش بپردازند.

منبع :