نوروز 96

هر ایرانی سالی 10 بار به پزشک می‌رود

کشور ما یکی از کشورهای پر مصرف دارو خصوصا به صورت خودسرانه است که باید مصرف بی‌رویه دارو مدیریت شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سر درد داری؟ برو یک قرص استامینوفن بخور. گلودرد داری، چند تا کپسول بخوری خوب می‌شوی. یک سرماخوردگی ساده که دکتر رفتن نمی‌خواهد. این‌ها جملات آشنایی هستند که خیلی از ما هنگام بروز بیماری یا عارضه از اطرافیانمان می‌شنویم  و احتمالاً به دیگران هم گوشزد کرده‌ایم تا آنجایی که در یخچال خانه هر ایرانی جایی برای قرص و دارو وجود دارد. اما این خود درمانی‌ها و مصرف خودسرانه داروها از کجا آب می‌خورد؟

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است که هر ایرانی 4 برابر میانگین جهانی دارو مصرف می‌کند.

محمد اسماعیل مطلق اظهار کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است که هر ایرانی 4 برابر میانگین جهانی دارو مصرف می‌کند و در کشور ما 50 درصد نسخه‌های دارویی، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود.

هر ایرانی سالی 10 بار دکتر می‌رود

اینکه ما ایرانی‌ها زیاد اهل دکتر رفتن نیستیم و درمان‌های خانگی خودمان را که بعضا اشتباه هم هستند به درمان‌های قطعی پزشک ترجیح می‌دهیم موضوع عجیبی نیست.

یکی از اعضای هیات مدیره انجمن داروسازان کشور می‌گوید‌: سال گذشته مردم کشور ما ۶۸۰ میلیون بار به پزشک مراجعه کردند؛ یعنی به طور میانگین هر ایرانی ۱۰ بار به پزشک مراجعه کرده است.

ایران سه برابر دیگر کشورهای دنیا مصرف خودسرانه دارو دارد و این در حالی است که مهم‌ترین علت مسمومیت‌های دارویی، خود درمانی است.

یلدا متخصص بیماری های عفونی در خصوص مصرف خودسرانه دارو معتقد است: می‌توان میزان پیشرفت جامعه را با میزان مصرف دارو در آن جامعه اندازه‌گیری کرد، بدین ترتیب که اگر میزان مصرف دارو بالا باشد فرهنگ پزشکی آن جامعه پایین است. 

آمار مصرف مسکن در ایران فاجعه است!

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس وزارت بهداشت ضمن اعلام جزییات بیشتر در خصوص مصرف دارو در ایران، خاطرنشان کرد: سالانه بیش از 10 هزار مورد از عارضه ناشی از مصرف نادرست دارو در ایران گزارش می‌شود و هر ایرانی به صورت متوسط در یک سال 339 بار دارو می‌خورد.

وی با اعلام این خبر که حدود 40 درصد ایرانی‌ها به صورت خودسرانه دارو مصرف می‌کنند، تصریح کرد: مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک در کشور سالانه 400میلیارد تومان را به هدر داده و برخی از والدین برای کودکان‌شان درخواست آنتی‌بیوتیک می‌کنند و 60 درصد آنها نمی‌دانند که آنتی‌بیوتیک در برابر  ویروس‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزای معمولی کارایی ندارد.

بی پولی سد دکتر رفتن 

این روزها که مردم در صف نانوایی ها و پشت میزهایشان از بی پولی و مشکلات اقتصادی حرف می زنند طبیعی است اگر بشنویم که عده ای هنگام بیماری به خاطر همین معضل بی پولی کمتر به سراغ پزشکان بروند.

جلیل سعیدلو رئیس انجمن داروسازان تهران می گوید: مصرف خودسرانه دارو واقعیتی است که وجود دارد. عامل اقتصادی یکی از دلایل خود درمانی دارو است که مراجعه به پزشک را کاهش و سیر درمان را از مسیر خود خارج می کند. مراجعه به پزشک هزینه‌های غیرمترقبه و غیرقابل پیش بینی دارد و این فاکتور مردم را به سمت خود درمانی سوق داده است.

وی ادامه داد: به همین علت بیماران به داروخانه مراجعه می کنند و با فشار به پرسنل آنجا سعی در درمان خود می کنند. علی رغم مقاومت‌های داروسازان در داروخانه‌ها که سعی در نشان دادن مسیر درست درمان هستند اما اصرار بسیاری زیادی در خود درمانی وجود دارد. بنابراین صرف هزینه و وقت افراد را در مراجعه به پزشک سست می‌کند.

عادتی که رویه جامعه را تغییر داد

رئیس انجمن داروسازان تهران گفت: مراجعه به هنگام ابتلا به بیماری‌های عمومی بیشتر است زیرا معمولا داروهای این بیماری ها با نام ژنریک یا عمومی خود شناخته شده هستند اغلب افراد با آن آشنایی کامل دارند. مصرف خودسرانه دارو علاوه بر وارد آوردن صدمات زیادی به جسم،زمان طلایی درمان فرد بیمار را نیز از دست می دهد.

وی اضافه کرد: نکته حائز اهمیت این است که اکنون درمانی از بحث‌های اقتصادی گذشته و به یک رویه کاملا غلط تبدیل شده است و متاسفانه این رویه در بیماری های جدی اثرات منفی بسیاری دارد.

این رویه تا آنجا پیش رفته است که برخی

منبع :

جریان و مدارهای الکتریکی از فیزیک سوم دبیرستان
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( سوم ریاضی)
دبیر : افشین مینو