سرنخ‌های بازیابی

وقتی مطلبی برای اولین بار مطالعه می‌شود، تنها چند درصد از آن در ذهن باقی می‌ماند.

سرنخ‌های بازیابی

وقتی مطلبی برای اولین بار مطالعه می‌شود، تنها چند درصد از آن در ذهن باقی می‌ماند.

در دومین مطالعه، موضوع درس تا حدودی تفهیم می‌شود و درصد مطالب ذخیره‌شده در ذهن بالا می‌رود.

در دفعات بعد، تثبیت مطالب صورت می‌گیرد و مفاهیم در ذهن جا می‌افتد. بعد از گذشت یک هفته از مطالعه، اولین مرور با سرعت بالا ولی با دقت کم انجام می‌شود. در دومین مرور، سرعت کم‌تر شده ولی دقت بیش‌تر می‌شود.

بالا و پایین شدن سرعت و دقت مرور در حالت اول و دوم، به دلیل وجود سرنخ‌های بازیابی است. سرنخ‌های بازیابی همان کلیدواژه‌ها و نکات مهمی هستند که ارتباط منطقی میان کلمات خوانده‌شده ایجاد می‌کنند و جملات را معنادار می‌کنند. این سرنخ‌ها نباید به حال خود رها شوند؛ زیرا اگر این اتفاق بیفتد، گم می‌شوند و پیدا کردن دوباره‌ی آن‌ها زمان‌بر می‌شود. سرنخ‌های بازیابی باید نوشته شوند و به شکل مکتوب در اختیارتان قرار بگیرند. بعد از هر مطالعه و حل تمرین و تست‌های مهم و نکته‌دار، بررسی سؤالات آزمون و کشف علت اشتباهات لازم است نکات مهم و کلیدی آن‌ها در کتاب خودآموزی یادداشت شود تا سرعت و دقت در مرور بهبود یابد. کم‌توجهی به تکمیل کتاب خودآموزی باعث فراموشی و از دست رفتن بسیاری از نکته‌های مهم می‌شود. برای پیشرفت درسی لازم است سرنخ‌ها را محکم در دست‌تان بگیرید و قاطعانه آن‌ها را دنبال کنید.

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب