نوجوانی و علاقه به جمع آوری کلکسیون

در دوره نوجوانی علاقه به جمع آوری مجموعه و کلکسیون‌های مختلف افزایش پیدا می‌کند.

نوجوانی و علاقه به جمع آوری کلکسیونمجتبی کاشانی روانشناس عمومی در گفتگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، عنوان کرد: جمع آوری اشیاء مورد علاقه نوجوان و گردآوری مجموعه کلکسیون یکی از کارهای مورد علاقه آنان بوده که والدین در این بین نقش پر رنگی را ایفا کرده که باعث رشد و شکوفایی توانمندی‌های نوجوان خواهد شد.

وی در ادامه افزود: هرگز سعی نشود تا آرزوهای نوجوان خود را در جمع آوری کلکسیون به بن بست کشانده و تا جایی که امکان دارد در این ابتکار وی دخالت منفی نکنید بلکه با تشویق و حتی ارائه نظرات و پیشنهادات سازنده او را در پیشبرد این امر راهنمایی کنید.

این روانشناس ادامه داد: زمانی دخالت والدین واجب شده که فرزندشان به گردآوری اشیاء نا مناسب روی آورده و در این شرایط باید با احتیاط، دوستانه و منطق او را اگاه سازید، همچنین اگر برای جمع آوری کلکسیونش به پول زیادی احتیاج باشد که به شمار فشار آورد باید دوستانه و با استقلال او را متقاعد کرده که مجموعه‌های کم هزینه و بهتر دیگری هم وجود دارد.

کاشانی در پایان خاطرنشان ساخت: توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی ذوق و دلخوشی وی را از بین نبرده زیرا این کار به افزایش اعتماد به نفس و برقراری ارتباط مثبت با دیگران منجر شده و سعی شود تا اطلاعات و راهنمایی‌های لازم در مورد آن مجموعه در اختیار نوجوان قرار گیرد.

منبع :