اتصال پروتئین به نانوذرات برای تحریک سیستم ایمنی بدن

اتصال سه بخش پروتئین، نانوذرات و بخش کمکی می‌‌تواند سیستم ایمنی بدن را علیه ویروس ایدز تحریک کند.

اتصال پروتئین به نانوذرات برای تحریک سیستم ایمنی بدنبه گزارش خبرنگار  حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، محققان دانشگاه بوفالو مدل زیستی ساختند که واکسن HIV را توسعه می‌بخشد و سلول‌های سرطانی را مورد هدف قرار می‌دهد. آنها راهی برای چسباندن آسان و مؤثر پروتئین‌ها به نانوذرات از طریق مخلوط کردن آنها با هم ابداع کردند. مرتبط‌ سازی درمان‌های پزشکی مبتنی بر پروتئین‌ها به نانوذرات معمولاً کار دشواری است، که همین عامل استفاده پزشکان را از پروتئین‌ها برای درمان بیماری‌های جدی محدود کرده است.

LoveII سرپرست این تحقیقات توضیح می‌دهد: ما ثابت کرده‌ایم که می‌توان پروتئین‌ها را به راحتی مانند یک چسب‌نواری محکم به نانوذرات متصل کنید که از هم جدا نشوند.

برای تست عملکرد مدل جدید، محققان یک عامل ایمنی کمکی برای افزایش اثر بخشی واکسن و درمان دارویی به آن اضافه کردند و دریافتند که سه بخش پروتئین، نانوذرات و بخش کمکی، با هم برای تحریک پاسخ ایمنی علیه ویروس ایدز عمل می‌کنند. آنها همچنین پروتئین‌هایی را که سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهند آزموده و دریافتند که این مدل اتصالی جدید مانند یک موشک مهاجم برای تومورها عمل می‌کند. نانوذرات هدف توانایی لازم برای درمان سرطان را با هدف قراردادن سلول‌های سرطانی خاص به جای آزاد کردن داروهای ضدسرطان در سراسر بدن دارند.

منبع :