رادیو دارویی در مقیاس نانو برای درمان هدفمند سرطان سینه

پژوهشگران مرکز تحقیقات غذا و دارو با همکاری محققان علوم و فنون هسته‌ای موفق به ساخت نانو رادیو دارویی برای افزایش اثر بخشی درمان سرطان به ویژه سرطان سینه شدند.

رادیو دارویی در مقیاس نانو برای درمان هدفمند سرطان سینهاسماعیل ملارضی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات غذا و دارو درگفتگو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ساخت و مطالعه نوعی نانو رادیو دارو جهت دستیابی به درمان هدفمند سرطان به ویژه سرطان پستان صورت گرفته است و عملکرد موفقی نیز داشته‌اند. 

وی ادامه داد: این دارو به علت نانو بودن و نشاندار شدن با عنصر درمانی رادیو اکتیو، به طور مشخص سلول سرطانی را مورد هدف قرار داده و به درون آن نفوذ می‌کند تا DNA را تخریب و موجب مرگ سلول‌ سرطانی شوند، این دارو از تجمع مواد رادیو اکتیو در سلولهای سالم جلوگیری می‌کند که به تبع موجب به حداقل رساندن عوارض جانبی و به حداکثر رساندن تاثیرات درمانی دارو می‌شود. 

ملارضی طریقه‌ی ساخت این دارو را اینگونه توضیح داد: در ساخت این نانو دارو از پلیمر کیتوسان استفاده شده و پس از سنتز کیتوسان آن را با اتصال به DTPA نشاندار سازی کردیم تا عنصر درمانی رادیو اکتیو افزایش یابد سپس برای هدف‌گیری بیشتر و تخریب DNA با موادی ترکیب کردیم و در پایان آن را در مقیاس نانو تولید کردیم‌. 

وی در پایان بیان کرد: تمام آزمایشات فاز سلولی حیوانی نتیجه بخش بوده و اثربخشی آن به اثبات رسیده است. 

منبع :