افزایش آمار پوسیدگی دندان بدنبال عدم پوشش بیمه‌ای خدمات پیشگیر

افزایش روز افزون آمار پوسیدگی‌های دندانی در کشور، ناشی از عدم توجه لازم به مفهوم پیشگیری و رعایت بهداشت دهان و دندان و تحت پوشش بیمه قرار نداشتن خدمات پیشگیری است.

افزایش آمار پوسیدگی دندان بدنبال عدم پوشش بیمه‌ای خدمات پیشگیردکتر نوید ناصری رئیس دانشکده دندانپزشکی آزاد شیراز در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه محدود کردن حمایت‌های بیمه‌ای به بیماری‌ها، خود به معنی عدم پوشش بیمه‌ای اقدامات پیشگیرانه در دندانپزشکی است؛ اذعان داشت: در حقیقت هزینه کردن برای پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان، نوعی سرمایه گذاری در این حوزه به حساب می آید و اولویت دادن به بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از بیماریهای مرتبط، از پرداخت هزینه‌های سنگین درمان در این بخش می‌کاهد. 

وی تصریح کرد: به جرأت می توان گفت افزایش روز افزون آمار پوسیدگی‌های دندانی در کشور، ناشی از عدم توجه لازم به مفهوم پیشگیری و رعایت بهداشت دهان و دندان و تحت پوشش بیمه قرار نداشتن خدمات پیشگیری می‌باشد. 

 وی با بیان اینکه در حقیقت چتر حمایتی بیمه بر سر خدمات بهداشتی-درمانی دندانپزشکی نیست؛ افزود: افزایش هزینه‌های خدمات دندانپزشکی باعث خودداری مردم از رفتن به مطب دندانپزشکان شده است. 

ناصری با اشاره به اینکه در هیچ کشوری بیمه دندانپزشکی برای تمامی سنین به صورت کامل وجود ندارد ادامه داد: اگر شخصی بخواهد دندان‌های خود را بیمه کامل کند باید هزینه‌های لازم را پرداخت نماید تا در هنگام نیاز به خدمات مختلف، مجبور به پرداخت هزینه های بسیار زیاد نباشد. 

رئیس دانشکده دندانپزشکی آزاد شیراز خاطرنشان کرد: اگر در تعامل منافع بیمه‌گر و بیمه‌شونده نقطه عطفی انتخاب نگردد و منافع افراد تحت پوشش به اندازه منافع صنعت بیمه مورد توجه قرار نگیرد، سیاست‌های انتخاب شده از سوی صنعت بیمه، منجر به افزایش نابرابری‌های اجتماعی و بهره مندی کمتر اقشار آسیب پذیر از سلامت دهان و دندان می‌شود. 

منبع :