کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 1 آذر 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 1 آذر 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


وقتی در آزمون هفته‌ی گذشته افت کردم، انگیزه‌ام برای اجرای برنامه‌ام کم‌تر شد و وقت زیادی از دست دادم!

پاسخ 1- یک قهرمان دو ماراتن، مسیر طولانی مسابقه را با سرعت یکسان طی نمی‌کند، بلکه سرعت او با توجه به شرایط تغییر می‌کند. شما هم نباید انتظار داشته باشید در طول یک سال، همواره نتایج خوب یا رو به رشدی داشته باشید، بلکه عواملی مانند تفاوت سطح دشواری مباحث، کم یا زیاد شدن تلاش شما، میزان اجرای برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها و... می‌تواند موجب افت شما در بعضی از آزمون‌ها شود. سعی کنید در این موارد، آزمون را تحلیل کنید، از آن درس‌های لازم را بگیرید و با اراده‌ی قوی به مسیر ادامه دهید.          

رضا پشنگ‌پور

پاسخ 2- دانش‌آموز عزیز یادتان باشد در کار علمی یا بهتر بگویم برای موفقیت علمی باید صبور و پیگیر بود. شتابزدگی، کم‌طاقتی و انتظار غیر واقعی رشد در هر آزمون، به شما ضربه می‌زند. مسیر پیشرفت یک خط مستقیم با شیب مثبت نیست (چیزی که فقط از یک ربات می‌توان انتظار داشت) و از افت و خیزهای متعددی عبور می‌کند. پس با افت در برخی از آزمون‌ها انگیزه‌ی خود را از دست ندهید و با امید به تلاشتان بیفزایید.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 3- افت‌وخیز در آزمون‌ها امری طبیعی است و عامل ایجاد انگیزه برای تلاش بیش‌تر است. سعی کنید تغییرات جزئی در برنامه‌ی مطالعاتی‌تان ایجاد کنید و با بررسی جدول‌های دفتر برنامه‌ریزی، نقاط قوت و ضعف‌تان را مشخص کنید و برنامه‌ی جدید را بر مبنای آن‌ها تنظیم کنید. تغییرات اساسی ایجاد نکنید و انتظار جهش از خودتان نداشته باشید تا هم پیوسته پیشرفت کنید و هم آرامش داشته باشید.

سارا شفافی

پاسخ 4- چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید! فراموش نکنید نمره و تراز، صرفاً ابزاری برای نمایشِ خودِ واقعی شما در مقایسه با خودتان و رقبای‌تان و فرصتی برای یادگیری بیش‌تر شماست. خود واقعی‌تان را بدون هیچ بهانه‌ای بپذیرید؛ البته پذیرش آن‌چه واقعی است احتمالاً با ناراحتی همراه خواهد بود؛ اما «از موقعی که خود را می‌شناسید تغییر آغاز می‌شود»؛ پس کارنامه را به‌درستی و با حوصله بررسی کنید. اگر رده‌تان پایین آمد یعنی افت داشته‌اید. حالا علت افت در هر درس و هر سؤال را پیدا کنید. به طور مثال بی‌دقتی، فراموشی، یادگیری ناقص و... . حالا می‌توانید برای آزمون بعدی با مبحثِ مشابه با استراتژی روشن در مورد نحوه‌ی مطالعه و میزان مرور و تست جبران کنید. با این دیدگاه و روش، هر سؤال غلط، همان سؤالی می‌شود که می‌توانید دیگر غلط نزنید و به پاسخ‌های درست شما تبدیل شود. پس حتماً انگیزه‌ی شما برای جبران آن‌چه قرار است بشوید نه‌تنها کم نمی‌شود بلکه انگیزه‌ای مضاعف برای ادامه‌ی مسیر برنامه خواهید داشت.

ستاره تقی‌زاده

پاسخ 5- تصور کنید راننده‌ی یک اتومبیل هستید. در میان راه متوجه مشکلی می‌شوید که مجبورید از ماشین پیاده شوید. حالا می‌توانید بیرون بنشینید و ناامیدانه به ماشین نگاه کنید یا این‌که به فکر چاره بیفتید و اقدام کنید. در هر آزمون قطعاً فراز و نشیب‌هایی وجود دارد. همواره به دنبال تقویت نقاط قوت‌تان باشید و یاد بگیرید که چگونه می‌توانید به شرایط مورد نظرتان نزدیک‌تر شوید. دلایل اشتباهات خود را پیدا کنید و آن‌ها را بنویسید و سپس در فرصت‌های دیگر آن‌ها را مورد مطالعه قرار دهید تا مبادا دوباره دچار همان اشتباهات تکراری گذشته شوید.

سیدمحمد حسینی