اهمیت آزمون‌های پوششی

آزمون 22 آبان آخرین آزمون پروژه‌ی دوم و یک آزمون پوششی بود؛ یعنی تمام مباحث آزمون‌های قبل را شامل می‌شد و هم‌چنین کمی هم پیشروی نسبت به آزمون قبل داشت.

اهمیت آزمون‌های پوششی

آزمون 22 آبان آخرین آزمون پروژه‌ی دوم و یک آزمون پوششی بود؛ یعنی تمام مباحث آزمون‌های قبل را شامل می‌شد و هم‌چنین کمی هم پیشروی نسبت به آزمون قبل داشت.

آزمون‌های پوششی اهمیت ویژه‌ای دارند. می‌خواهم این اهمیت را با عملکرد دانش‌آموزان بیان کنم.

علی صاحبی 7 سال است که عضو کانون است. امسال سال دوم دبیرستان است و سه سال است که پشتیبان او هستم. متأسفانه در اواخر مردادماه سانحه‌ای برایش رخ داد که منجر به شکستگی پای راست او شد و پس از عمل، پزشک معالج، برایش به مدت سه ماه استراحت مطلق تجویز کرد و حتی علی نباید پایش را بر زمین می‌گذاشت. با وجود این، علی در آزمون 24 مهر شرکت کرد و دلایل خود را موارد زیر می‌داند:

1) به علت تأثیری که آزمون‌ها می‌تواند بر پیشرفت درسی مدرسه داشته باشد و باعث تثبیت مطالب شود.

2) تأکید پشتیبان بر عدم غیبت در آزمون‌ها

3) عقب نیفتادن از دوستان

4) اهمیت آزمون‌ها

اما به دلیل سختی‌هایی که وجود داشت و تأکید پزشک معالج بر عدم فشار و خستگی برای پایش، نتوانست در آزمون بعد حضور یابد و حتی برای رفتن به مدرسه هم بی‌میل شده بود و ترجیح داد که چند روز مدرسه نرود. با این حال برای این‌که بتواند کل مطالب نیم‌سال اول را در آزمون تجربه کند و به ارزیابی خود بپردازد و متوجه شود که کدام مباحث را یاد گرفته و به‌خوبی تمرین و تست حل کرده و کدام مباحث را باید توجه بیش‌تری کند، به هر شکلی که بود با کمک پدر زحمتکش و مهربانش در آزمون 22 آبان حضور پیدا کرد و به همراه حمیدرضا صحرانورد که دو آزمون است به صورت متوالی و بدون غیبت در آزمون‌ها شرکت می‌کند، به سنجش خود پرداختند. حمیدرضا نیز مشکلی مشابه علی دارد و با وجود تحمل شرایط ذکرشده، باز هم منظم و مشتاق در آزمون‌ها شرکت می‌کند.

علی و حمیدرضا با ذهنی روشن و شفاف، آگاهانه در این آزمون شرکت کردند و می‌دانستند که سؤالات این آزمون تمام مباحث را که تا کنون خوانده‌اند شامل می‌شود و می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا به شناخت بهتری نسبت به خود دست یابند. آن‌ها جزء دانش‌آموزانی هستند که به اهمیت آزمون‌های پوششی کاملاً واقف هستند و به این موضوع پی برده‌اند که تا چه اندازه سؤالات آزمون‌های دوره‌ای می‌تواند برای‌شان مثمر ثمر باشد و اگر مبحثی از گذشته باقی بماند می‌توانند جبرانش کنند.

به علی و تمام دانش‌آموزان توصیه می‌کنم برای آزمون 6 آذر به‌خوبی مطالعه کنند و هیچ مطلبی را از دست ندهند و تا جایی که وقتشان اجازه می‌دهد به حل تمرین بپردازند تا آمادگی‌شان بیش‌تر شود؛ زیرا آزمون 6 آذر نیمه‌پوششی است و مطالب از ابتدای کتاب نیست و با توجه به حجم کم‌تر مطالب، می‌توانند بهتر کار کنند و راحت‌تر بر مباحث مسلط شوند و در آزمون 20 آذر که پوششی است می‌توانند مطالبی را که از ابتدای سال مانده و خوب کار نکرده‌اند جبران کنند.

اهمیت آزمون‌های پوششی