ساخت تلسکوپی برای مشاهده اعماق آتشفشان‌ها

دانشمندان ایتالیایی برای اولین بار موفق به ساخت نوعی تلسکوپ با عملکرد امواج موسوم به چرنوکوف شدند که به کمک آن می‌توان علاوه بر مشاهده کهکشان‌های دوردست، اعماق آتشفشان‌های زمین را نیز رصد کرد.

ساخت تلسکوپی برای مشاهده اعماق آتشفشان‌ها

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، پدیده تابش چرنوکوف اولین‌ بار توسط یک دانشمند روسی به نام پاول چرنوکوف شناسایی شد.

پدیده تابش چرنوکوف به معنای تشعشعی است که بر اثر حرکت یک ذره باردار در ماده دی‌الکتریک با سرعتی بیش از سرعت فاز نور ایجاد می‌شود.

تلسکوپ امواج چرنوکوف هم اکنون در مراحل پایانی ساخت در مجاورت آتشفشان فعال اتنا در کشور ایتالیا قرار دارد.

دانشمندان در مورد عملکرد تلسکوپ چرنوکوف و تفاوت آن با سایر تلسکوپ‌های رایج اظهار کردند: هنگامی که موجی از ذرات الکترون به سمت اتمسفر زمین پرتاب شوند، الکترون‌ها تحت تاثیر میدان مغناطیسی زمین برانگیخته می‌شوند و با بازگشت به سمت زمین بدون کمترین واکنش با مواد جامد قادرند تا بیش از چند صد متر به اعماق سنگ‌های سخت زمین نفوذ کنند.

دانشمندان در مورد مزیت‌ این روش مطالعه بر فعالیت‌های زیرزمینی افزودند: پس از برخورد الکترون‌ها و ذرات زیر اتمی به لایه‌های زمین می‌توان به کمک آشکارسازهای تعبیه شده در تلسکوپ از جنس، ضخامت و تراکم سنگ‌های موجود در اعماق زمین آگاه شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب