راه دانشگاه (32) - پیشرفت صددرصدی در آزمون‌های برنامه‌ای

بعد از خواندن این مطلب، پیشرفت شما در آزمون‌های برنامه‌‌ای آغاز خواهد شد.

راه دانشگاه (32) - پیشرفت صددرصدی در آزمون‌های برنامه‌ای

بعد از خواندن این مطلب، پیشرفت شما در آزمون‌های برنامه‌‌ای آغاز خواهد شد. این قولی است که من به شما می‌دهم. شما هم به خودتان قول دهید که تکنیک ارائه‌شده در این مقاله را اجرا کنید. هم‌اکنون شما می‌آموزید که چگونه هر آزمون بهتر از آزمون قبل ظاهر شوید تا تعداد پاسخ‌های اشتباهتان را کاهش داده و پاسخ‌های صحیح را افزایش دهید. پس با من همراه شوید:

این جمله را به خاطر بسپارید: اگر از اشتباهات خود درس نگیرید، مجبور به تکرار آن‌ها هستید. پس به محض انجام هر اشتباه، از آن درس بگیریم تا مجبور نباشیم همیشه درجا بزنیم. منظور من از درس گرفتن در این نوشتار، بررسی صحیح آزمون است. همیشه از بررسی آزمون سخن گفته شده است، اما این‌که چه مدل بررسی می‌تواند منتج به کسب یک نتیجه‌ی عالی شود به صورت دقیق مشخص نیست. اکنون شیوه‌ای را به شما آموزش می‌دهم که صددرصد ثمربخش خواهد بود.

پس از دریافت کارنامه‌ی هر آزمون، بلافاصله بررسی آزمون را آغاز کنید. مهم‌ترین بخش بررسی آزمون، مربوط به بررسی اشتباهات‌تان است. احتمالاً تا کنون اشتباهات خود را فقط در کتاب خودآموزی می‌نوشتید، اما صرف نوشتن اشتباهات، به خودی خود نمی‌تواند نتیجه‌بخش باشد. برای اثربخشی هر چه بیش‌تر، از این به بعد برای اشتباهات هر درس یک وقت جداگانه در نظر بگیرید. سپس قبل از نوشتن اشتباهات، ابتدا از روی کارنامه یا کلید آزمون، سؤال‌هایی را که به آن‌ها پاسخ اشتباه داده‌اید مشخص کنید. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان به راه‌حل صحیح مراجعه نکنید، بلکه فقط بدانید که به کدام سؤالات پاسخ اشتباه داده‌اید. پس از مشخص کردن اشتباهات خود، مجدداً همان سؤالات را این بار در خانه‌ پاسخ دهید و تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا به پاسخ صحیح برسید. درواقع بدون کمک گرفتن از پاسخ‌نامه، خودتان پاسخ صحیح را بیابید. این کار 3 فایده دارد:

1- این‌که شما مثل سابق، به سرعت سراغ پاسخ‌نامه نمی‌روید و ذهنتان را مجاب می‌کنید تا خودش راه‌حل را بیابد.

2- به این موضوع پی می‌برید که چرا در آزمون اشتباه کرده‌اید. علت اشتباه را می‌یابید.

3- پاسخ صحیح آن تست و تمام تست‌های هم‌تیپ، برای همیشه در حافظه‌ی شما ثبت می‌شود.

نکته‌ی جالبی که با انجام این کار قطعاً با آن برخورد خواهید کرد، این است که شما بیش از 70 درصد اشتباهات‌تان را در خانه به‌درستی پاسخ خواهید داد و تعجب می‌کنید که چرا در آزمون به این خوبی ظاهر نشده‌اید. یکی از دانش‌آموزان می‌گفت:‌ «نتیجه‌ی درس شیمی‌ام در آزمون 10 درصد شده بود، اما وقتی همان تست‌ها را در خانه حل کردم، میزان پاسخ‌گویی‌ام به 90 درصد رسید.»

احتمالاً این موضوع برای شما هم پیش آمده، ولی این‌که چرا این اتفاق می‌افتد می‌توان گفت: «مهم‌ترین دلایل افزایش تعداد اشتباهات شما در آزمون‌ها عبارت‌اند از: عدم خودباوری در برخورد با سؤالات نسبتاً پیچیده، نداشتن آرامش حین آزمون، نوشتن نیمی از راه‌حل و ناتمام ماندن آن، پیش‌بینی منفی قبل از آغاز تست‌های یک درس (مثلاً وقتی دانش‌آموز به سؤالات درس زیست یا ریاضی می‌رسد با خود می‌گوید: «خیلی سخت است و نمی‌توانم حل کنم» و...

مطمئن باشید با اجرای روشی که امروز آموختید، به نتایج خوبی دست خواهید یافت و به این موضوع پی می‌برید که شما از نظر دانش یا همان درک مطالب مشکلی ندارید، بلکه چند مسئله و دلیل ساده است که مانع کسب نتیجه‌ی مطلوب در آزمون‌ها می‌شود. هر چه دقیق‌تر اشتباهات‌تان را بررسی کنید نتیجه‌ی بهتری در آزمون‌های بعد به دست خواهید آورد. به یاد داشته باشید برای هر سؤالی که اشتباه پاسخ داده‌اید، دلیل و توجیه مربوط را بیابید و آن را یادداشت کنید؛ یعنی بدانید که با چه منطق و تحلیلی، تصور کرده‌اید که گزینه‌ی انتخابی شما صحیح است و بدانید که موفقیت در انتظار شماست.

اشتباه کردن مایه‌ی شرمندگی نیست، شرمندگی برای کسی است که 10 سال قبل و بعدش تفاوتی نداشته باشد.

خرید کتاب