یازدهمین جلسه‌ی شورای معتمدین بورسیه، 28 آبان 94

جلسه‌ی شورای معتمدین بورسیه، 28 آبان 94 با حضور اعضای این شورا که خود از معتمدین بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی هستند و از شهرهای دور و نزدیک در این جلسات شرکت می‌کنند، تشکیل شد.

یازدهمین جلسه‌ی شورای معتمدین بورسیه، 28 آبان 94

جلسه‌ی شورای معتمدین بورسیه، 28 آبان 94 با حضور اعضای این شورا که خود از معتمدین بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی هستند و از شهرهای دور و نزدیک در این جلسات شرکت می‌کنند، تشکیل شد.

در حال حاضر، تعداد دانش‌آموزان بورسیه‌ی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی، 75 هزار و 696 نفر است که در زمان مشابه سال گذشته نزدیک به 40 هزار نفر بود. هر چند از اهداف بورسیه‌ی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی می‌توان به بورسیه‌ی دانش‌آموزان، ساخت مدارس و کتابخانه‌ها و هوشمندسازی و تجهیز مدارس اشاره کرد اما اولویت فعالیت‌های این شورا بر معرفی دانش‌آموزان واجد شرایط بورسیه است.

یازدهمین جلسه‌ی شورای معتمدین بورسیه، 28 آبان 94

ردیف بالا از راست به چپ: فرزانه اشراقی- زهرا جلالی- عشرت رجبلی- فرشته‌علی‌بخشی- ناهید برکت‌رضایی

ردیف پایین از راست به چپ: شکوهی- محمدحسین شیرازی- حسین سرمه- حسین محمدی- کریم رئیسی ده‌کردی- عاشوری (یکی از خیرین تاثیرگذار گیلان که مهمان این جلسه بودند)- نقی رضایی


خلاصه‌ی نتایج اقدامات و جلسات اعضای این شورا با معتمدین و اعضای نمایندگی شهر خودشان به شرح زیر است: 

برگزاری جلسه توسط نقی‌ رضایی عضو شورای بورسیه در استان همدان شهر ملایر:

یازدهمین جلسه‌ی شورای معتمدین بورسیه، 28 آبان 94

در این جلسه که در 8 مهر 94 برگزار شد، 16 تن از معتمدین ملایر حضور داشتند (یکی از این معتمدین مسئول کمیته امداد و یکی دیگر از آن‌ها مسئول بهزیستی هستند).

برگزاری جلسه توسط زهرا جلالی عضو شورای بورسیه از استان البرز:

یازدهمین جلسه‌ی شورای معتمدین بورسیه، 28 آبان 94

این جلسه در 22 مهر 94 با حضور نمایندگی کرج دختر و پسر و محمدشهر و هشتگرد برگزار شد. در این جلسه بر شناسایی افراد واجد شرایط توسط معتمدین و نظارت بیشتر بر انتخاب دانش‌آموزان بورسیه تاکید شد.

برگزاری جلسه توسط محمدحسین شیرازی عضو شورای بورسیه در ارسنجان:

یازدهمین جلسه‌ی شورای معتمدین بورسیه، 28 آبان 94

این جلسه در محل کمیته امداد ارسنجان و با حضور 12 نفر از معتمدین، مدیریت بهزیستی و مدیریت کمیته امداد و نمایندگی کانون این شهر برگزار شد. ایشان در این جلسه از همکاری و فعالیت‌های این شهر در زمینه‌ی بورسیه تقدیر و تشکر کردند.در این جلسه هم‌چنین کریم رئیسی نیز از شهرکرد حضور داشتند.

برگزاری جلسه توسط کریم رئیسی ده‌کردی عضو شورای بورسیه در شهرکرد:

یازدهمین جلسه‌ی شورای معتمدین بورسیه، 28 آبان 94

این جلسه در یکی از دفاتر نمایندگی شهرکرد با حضور 7 تن از معتمدین و نمایندگی‌ها و مدیران کمیته امداد و بنیاد شهید این شهر برگزار شد.

فرزانه اشراقی از دیگر اعضای این شورا که در استان تهران فعالیت دارد، جلسه‌ای را با حضور معتمدین شهر قدس و تهران برگزار کردند. در این جلسه، رسیدن به اهداف شورا که همان اهداف بورسیه‌ی بنیاد قلم‌چی است مورد تاکید و مشکلات و راهکارهای آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

هم‌چنین توسط عشرت رجبلی از استان گیلان، نیز جلسه‌ی در خیریه‌ای در شهر گرگان و با حضور مسئولان نمایندگی‌ها و معتمدین این شهر برگزار شد.

فرشته علی‌بخشی، از اعضای این شورا که در تهران همکاری دارند، نیز طی یک هم‌اندیشی با معتمدین تهران انتقادات و پیشنهادات معتمدین را جمع‌آوری کردند. در بخشی از این جلسه، معتمدین در جریان جزئیات قراردادها و تفاهم‌نامه‌های بنیاد با سازمان‌های حمایتی قرار گرفتند تا در معرفی دانش‌آموزان این سازمان‌ها هم سهمی داشته باشند.

هم‌چنین حسین محمدی مسئول شورای بورسیه (از استان گیلان)، طی هفته‌ی آینده جلسه‌ای را با حضور معتمدین و مسئولان نمایندگی شهر رشت برگزار خواهند نمود. در این جلسه مقرر شد، تا برگزاری جلسه‌ی آتی، اعضای این شورا در 2 شهر هم‌جوار استان خود جلساتی را با مشارکت نمایندگی‌ها و معتمدین کانون برگزار کنند.

........................................................................

صحبت‌های کاظم قلم‌چی در این جلسه:

چه کسانی بورسیه می‌شوند؟ اگر اولیای دانش‌آموزان، در برخی از مشاغل مشغول باشند، دانش‌آموزان آن‌ها بورسیه می‌شوند. این مشاغل عبارتند از: سرایدار مدرسه (حتی با دارا بودن بوفه‌ی مدرسه)، خدمتکاران خانگی، پدر از کارافتاده، تمام مادران سرپرست خانوار، دست‌فروش‌ها. راننده‌ها جزو موارد خاص هستند و لزوما فرزندان تمام آن‌ها واجد شرایط بورسیه نیستند و باید بررسی شوند.

تمامی دانش‌آموزانی که تحت پوشش کمیته امداد هستند با فرض این‌که کمیته امداد واجد شرایط بورسیه بودن آن‌ها را بررسی کرده باشد، بورسیه‌ی کانون می‌شوند، هم‌چنین دانش‌آموزان تحت پوشش بهزیستی،‌ نابینایان و ناشنوایان و معلولان جسمی، حرکتی، عشایر بدون بررسی شرایط معدل و عدم بضاعت مالی بورسیه می‌شوند. اما در بورسیه‌ی دانش‌آموزان روستایی‌ نیاز به تحقیق نسبی وجود دارد تا در نهایت با تمام تلاش‌ها در تمام زمینه‌ها حق به حق‌دار برسد و کسانی که جهت بورسیه به بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی معرفی می‌شوند واجد شرایط بورسیه باشند.

 اکثر این دانش‌آموزان بورسیه و خانواده‌های آن‌ها آبرومند هستند و برخی گاه به صورت مقطعی دچار چالش‌های مالی در خانواده می‌شوند و پس از یک یا دوسال برطرف می‌شود که خودشان از حالت بورسیه خارج می‌شوند. شرایط بورسیه عبارتست از معدل بالا، عدم بضاعت مالی و داشتن انگیزه‌ی کافی برای پیشرفت.

یکی از کارهایی که ما انجام می‌دهیم گفتگو با دانش‌آموزانی است که در زمان دانش‌آموزی خودشان کار کرده‌اند و در دانشگاه‌های برتر به تحصیل مشغولند، هدف از این کار این است که این موضوع را به یک فرهنگ تبدیل کنیم که دانش‌اموزان نسبت به فقر خانواده‌شان احساس سرشکستگی نکنند بلکه به آن افتخار کنند و امیدوارانه برای تغییر اوضاع زندگی‌شان تلاش کنند.

کاظم قلم‌چی در ادامه به برگزاری "اولین جشنواره‌ی حمایت از پروژه‌های دانشجویی قلم‌چی" اشاره کردند که در 21 آبان 94 در پردیس فنی دانشکده‌ی فنی دانشگاه تهران برگزار شد. حمایت از پروژه‌های دانشجویان دانشگاه‌های تهران از سال 1392 با هدایت اساتید دانشگاه‌های تهران و حمایت مالی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی و سرپرستی دکتر سلمان نورآذر (عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر) با هدف حمایت از پروژه‌های فنی دانشجویان نخبه دانشگاه‌های برتر مهندسی تهران آغاز گردید. طی این طرح با حمایت مالی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی از 128 پروژه‌ی دانشگاهی حمایت مادی و معنوی شد که در این جشنواره، میهمانان به صورت چرخشی در 6 تالار از 59 پروژه (27 پروژه‌ی دکترا، 23 پروژه‌ی ارشد و 9 پروژه‌ی کارشناسی) بازدید به عمل آمد؛ به عبارتی دیگر در این مراسم، ارائه شد.

ایشان هم‌چنین به رونمایی از ربات انسان‌نمای ملی سورنای 3  اشاره کردند که یک افتخار ملی است.

در افتتاح مدرسه‌ی منطقه‌ی 9 تهران که توسط بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی احداث شده است هم بیان کردم که همه‌ی شما جواهر هستید و هر کسی هر کاری که می‌تواند باید در راستای رشد و پیشرفت فرزندان کشور، انجام دهد هر چند برخی تلالو ویژه‌ای دارند ولی عصر قهرمانان سپری شده است و همه می‌توانند کاری هر چند کوچک انجام دهند.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی