مادر مهلا محمودی : یک سال همراه فرزندم

گفتگو با مادر مهلا محمودی رتبه‌ی 185 منطقه 1 رشته‌ی منحصرا زبان...

مادر مهلا محمودی : یک سال همراه فرزندم

لطفا فرزندتان را معرفی کنید و بفرمائید از چه رشته‌ای چه رتبه‌ای کسب کرده‌اند؟

دخترم مهلا محمودی رتبه‌ی 185 منطقه 1 را در رشته‌ی منحصرا زبان کسب کرده است.

از شغل و تحصیلات خودتان بگوئید:

پدر و مادر هر دو: دکترای داروسازی از دانشگاه تهران

با توجه به این‌که شما و همسرتان داروساز هستید بسته به حرفه‌تان چه کمکی به او کردید؟

از لحاظ درسی نمی‌توانستیم به او کمکی کنیم چون رشته‌های ما با هم متفاوت بود ولی در موارد جنبی مثلا همراهی با او و برنامه‌ریزی برنامه‌ی مدرسه‌اش و مراجعه به مدرسه و تجربیاتی که در دوران تحصیل خصوصا سال چهارم داشتیم توانستیم به او کمک کنیم.

‌ با توجه به این‌که شما و پدر مهلا رشته‌ی تجربی بودید، چه طور شد که مهلا به سمت رشته‌ی زبان رفت ؟

مهلا روحیه‌اش طوری بود که دوست داشت زبان‌های جدید یاد بگیرد. عربی و زبانش خوب بود. از سوم ابتدایی کلاس زبان می‌رفت و خیلی علاقه داشت. شاید یکی از دلایل این‌که به رشته‌ی تجربی که رشته‌ی من و پدرش بود نرفت این بود که سختی‌های کار ما را می‌دید چون ما به دلیل مشغله‌ی کاری همواره گرفتار بودیم.

فرزند شما از چه سالی به کانون آمد و وضعیت حضور او در آزمون‌های کانون چگونه بود؟

4 سال در آزمون‌های کانون شرکت کرد، علت اولیه‌اش این بود که 2 یا 3 نفر از آشناهایمان را دیدم که کانون می‌آمدند و رتبه‌های خیلی خوبی کسب کردند و خیلی در درس‌ خواندن بی‌استرس و ریلکس بودند وقتی پرس‌و جو کردم علتش را در کانون پیدا کردم و از سال اول دبیرستان مهلا را در کانون ثبت‌نام کردم.

هم درس‌های مدرسه هم برنامه‌ی کانون! چگونه طی 4 سال شرکت در آزمون‌های کانون درس‌های مدرسه و برنامه‌ی کانون را با هم تطبیق می‌داد؟

برنامه‌های کانون خیلی جدا از برنامه‌های درسی و مدرسه نیست که تطابق دادن آن خیلی سخت باشد به همین دلیل شاید از 100 درصد، فقط 20 درصد برنامه راهبردی با برنامه‌ی مدرسه هم‌خوانی نداشت که مهلا می‌توانست این اختلاف را پوشش دهد.

از کدام‌یک از آموزه‌ها و خدمات کانون بیشتر استفاده کردید؟

جلسات برترهای آقای قلم‌چی که سبب شد مهلا روحیه‌اش عوض شود

همه‌ی آموزه‌ها خوب بودند و نمی‌توانم بگویم یکی اصلا برایمان مفید نبود هر کدام قابل استفاده بود ولی شاید بتوان آن‌ها را اولویت بندی کرد من دفتر برنامه‌ریزی و کتاب خودآموزی و جلسات آقای قلم‌چی را خیلی مفید می‌دانم.

پس شما جلسات برترهای آقای قلم‌چی را بعد از هر آزمون شرکت می‌کردید؟ تاثیر این جلسات بر روی موفقیت فرزندتان یا زندگی خودتان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

برای من جلسات آقای قلم‌چی جزو بهترین جلساتی بود که در تمام عمرم شرکت می‌کردم حتی نسبت به کلاس‌هایی که در دانشگاه داشتم چون فقط در مورد درس صحبت نمی‌کردند در مورد زندگی و روش زندگی برنامه‌ریزی در زندگی صحبت می‌کردند و بخصوص این‌که پدر و مادر می‌توانند تا آخرین لحظه‌ای که دانش‌آموز دارد تلاش می‌کند همراه و کمک او باشند. همه‌ی آموزه‌ها واقعا برای من مفید بودند.

برای کسانی که در سال جاری قرار است در جلسات برترهای آقای قلم‌چی شرکت کنند چه توصیه‌ای دارید؟

از نظر من بهترین کلاس‌هایی که یک پدر و مادر می‌توانند برای تحصیل بیایند و یاد بگیرند این جلسات است. جلسات مدرسه خیلی خوب است ولی به صورت یک‌ بعدی فقط درس را مدنظر قرار می‌دهد ولی جلسات آقای قلم‌چی شامل همه چیز است و برای هر پدر و مادری که امکان دارد توصیه می‌کنم شرکت کند (مطالب جلسه به صورت آنلاین هم از طریق فیلم جلسه و هم از طریق محتوا و متن جلسه قابل استفاده از سایت کانون است). نیاز هم نیست خیلی هم زمان بگذارند ولی حتی اگر اولیا از همین هفته برای شرکت در این جلسات اقدام کنند بیشتر می‌توانند بهره ببرند.

این جلسات برای خود مهلا چگونه بود؟

برای مهلا هم عالی بود. محیط، طوری مهلا را تربیت کرده بود که خودش را با دیگران مقایسه می‌کرد و برایش در مدرسه نمره خیلی مهم بود و اغلب نگران بود و دلشوره داشت ولی بعد از حضور در این جلسات می‌خواست بهترین خودش باشد و دیگر استرس و نگرانی نداشت.

در یکی از جلسات من نامه‌ای خطاب به آقای قلم‌چی نوشتم و احساساتم را نسبت به سال گذشته فرزندم و خودم بیان کردم و در سایت کانون نیز قرار داده شد. سال گذشته می‌دیدم که مهلا خیلی استرس داشت و من هم استرس پیدا کرده بودم. واقعا شاید بگویم روحیه‌ی من و مهلا عوض شده بود کوچکترین استرسی قبل از کنکور و روز کنکور نداشت و در او ندیدم.

همسرتان هم در جلسه‌ی نفرات برتر حضور داشت؟

با هم شرکت می‌کردیم و تک‌تک جلسات را بودیم.

آیا شما به سایت کانون مراجعه می‌کردید؟ بیشتر به کدام قسمت‌ها سر می‌زدید؟

سایت کانون یکی از بهترین مراجع ما برای کمک به فرزندمان بود و در هفته حداقل 5 روز به سایت کانون سر می‌زدم و اخبار جدید و اطلاعات جدید و مساله‌هایی که مطرح شده بود، صحبت‌هایی که با اولیای برتر شده بود را مرتب چک می‌کردم.

بعد از هر آزمون هم ما یک جلسه‌ی 3 نفره با مهلا و پدرش داشتیم و آزمون را تحلیل می‌کردیم و هدف‌گذاری می‌کردیم.

می‌توان گفت سایت کانون یکی از همراهان ما در این مدت بود.

خاطره‌ای از زندگی آموزشی فرزندتان بیان کنید:

مهلا برای خودش یک‌سری خودنگاری‌هایی داشت روز کنکور متنی نوشت که آنقدر این متن زیبا بود که تمام خاطرات این ایام در مدرسه و کلاس‌های آقای قلم‌چی بود قسمت آخر این نوشته حس کردم تمام آن‌چه در این مدت آموخته شاید یک درصد از 100درصد چیزی بود که در تمام دوران تحصیلش یاد گرفته بود و این احساس که کانون آمده و در این کلاس‌ها شرکت کرده و اینقدر آرامش پیدا کرده است برای من خیلی لذت‌بخش بود.

چه توصیه‌ای به عنوان اولیای برتر برای دیگران دارید؟

در آموزش، اولیا می‌توانند هر لحظه همراه فرزندشان باشند من و فرزندم رشته‌های متفاوتی خوانده‌ایم که ارتباطی به هم نداشت و ما سال اول دبیرستان شاید می‌توانستیم از لحاظ رشته‌ای کمک هم باشیم ولی وقتی او به رشته‌ی ریاضی رفت عملا از لحاظ آموزشی نمی‌توانستیم کمکش باشیم اما از لحاظ همراهی همواره با هم بودیم.

به دیگران توصیه می‌کنم لحظه به لحظه همراه با فرزندشان باشند و حتما با او گفتگو داشته باشند و در موفقیت فرزندشان هم مطمئنا موثر است.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه