کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 27 آبان 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 27 آبان 94

یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


چرا تأکید می‌کنید که در هر آزمون چند از ده درس‌هایم را مشخص کنم؟

پاسخ 1- افزایش آرامش و تسلط در آزمون، کسب نمرات متعادل در تمام درس‌ها، کاهش تعداد اشتباهات، مدیریت زمان و جلوگیری از کم آوردن وقت در آزمون، از جمله نتایج هدف‌گذاری چند از ده‌تاست که توجه به آن می‌تواند تأثیر بسزایی بر پیشرفت درسی شما داشته باشد.

رضا پشنگ‌پور

پاسخ 2- هدف‌گذاری واقع‌بینانه به شما انگیزه و اراده‌ی بیش‌تری برای مطالعه خواهد داد و هر کاری با یک هدف‌گذاری دقیق بهتر به سرانجام خواهد رسید. ضمن آن‌که هدف‌گذاری چند از ده باعث می‌شود شما قبل از آزمون و در جلسه‌ی آزمون آرامش بیش‌تری داشته باشید؛ زیرا نگران پاسخ‌گویی به همه‌ی سؤالات نیستید و از قبل مشخص کرده‌اید که چند سؤال را پاسخ خواهید داد.

محمد کتابدار

پاسخ 3- اول این‌که داشتن هدف در هر کاری به‌خصوص آزمون خیلی مهم است. دیگر آن‌که به اندازه‌ی تلاش خود انتظار داشته باشید که به هدف برسید. هدف‌گذاری چند از ده یعنی تعیین هدف بر اساس میزان تلاش و توانایی خود در آزمون که در صورت داشتن این مهم در جلسه‌ی آزمون با خیال راحت و بدون تنش آزمون می‌دهید. هدف‌گذاری چند از ده به شما کمک می‌کند تا به خودباوری برسید و از حداکثر توانمندی خود در آزمون بهره ببرید.

مجید شفیعی

پاسخ 4-هدف‌گذاری چند از ده دو فایده دارد:

- پاداش‌دهی به رفتارهایی که به‌تدریج شبیه رفتار هدف می‌شوند. کاهش یک پاسخ اشتباه در هر آزمون و افزایش یک پاسخ صحیح در آزمون بعدی، پاداش اجرای هدف‌گذاری چند از ده و تبدیل شدن به یک هدف و عادت مثبت در هر آزمون است.

- ضریب منفی سؤالات و افزایش اشتباهات نشان می‌دهد که دانش‌آموزان قوی عملکرد ضعیف‌تری نسبت به دانش‌آموزان ضعیف دارند و با وجود مطالعه‌ی زیاد، دقت کم‌تری در پاسخ دادن به تست‌ها دارند که با اجرای هدف‌گذاری چند از ده، عملکردشان بهبود یافته و پاسخ‌های اشتباه کم‌تر می‌شود.

سارا شفافی

پاسخ 5- با این کار در جلسه‌ی آزمون، هدفمند، با آرامش و با اعتمادبه‌نفس بیش‌تری به سؤالات پاسخ می‌دهید و با استراتژی در جلسه‌ی آزمون حاضر می‌شوید. وقتی سؤالی را خواندید و بلد بودید، پاسخ می‌دهید یا در مورد آن تصمیم می‌گیرید (ف، ش، ن، م)؛ حالا ن ۀبا اعتمادبه‌نفس و آرامش بیش‌تر به سراغ سؤال بعدی می‌روید؛ زیرا قرار است به تعدادی سؤال مشخص جواب بدهید. با این روش مدیریت بر زمان و مدیریت بر خود خواهید داشت و نهایتاً جلسه‌ی آزمون برای شما جلسه‌ای غیر قابل پیش‌بینی نخواهد بود بلکه جلسه‌ای برای جمع‌بندی و گامی برای تکمیل آموخته‌های‌تان بعد از آزمون خواهد شد.

ستاره‌ تقی‌زاده

پاسخ 6- داده‌هایی که از آزمون به دست می‌آید و در کارنامه منعکس می‌شود باید بتواند دانش‌آموز را در اتخاذ هدف‌گذاری کوتاه‌مدت به طور مشخص راهنمایی کند. هدف‌گذاری باید کمّی و قابل دسترس باشد. بهترین پارامتر برای هدف‌گذاری که این ویژگی‌ها را داشته باشد «چند تا از ده‌تاست»؛ چون تراز عاملی است که فقط به میزان پاسخ‌گویی خود دانش‌آموز ارتباط ندارد و به پاسخ‌گویی دیگر دانش‌آموزان نیز مربوط است. درصد هم به اندازه‌ی چند از ده، شفاف نیست؛ ضمن آن‌که درصد، پیوسته تغییر می‌کند و چند از ده برای هدف‌گذاری مناسب‌تر است. به این ترتیب با هدف‌گذاری چند از ده، در هر آزمون پیوسته و آهسته به پیشرفت درسی دست می‌یابید.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 7- حاضر شدن در آزمون بدون هدف‌گذاری سبب آشفتگی شما خواهد شد، در حالی که اگر با هدف‌گذاری آزمون دهید، قطعاً می‌توانید بهتر عمل کرده و نتایج بهتری کسب کنید. باید بدانید که در هر آزمون می‌خواهید به چند سؤال از یک درس جواب دهید تا هم پیشرفت کنید و هم زمان را مدیریت کنید. این نکته را مد نظر قرار دهید که قرار نیست در روز آزمون به همه‌ی سؤالات یک درس جواب دهید. البته ممکن است در یکی، دو درس موفق شوید.

سیدمحمد حسینی