جمع آوری کتب و اسناد علمی به صورت پیشرفته در دانشگاه آزاد

رییس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در افتتاحیه نمایشگاه کتاب این مرکز گفت: این دانشگاه در زمینه جمع آوری کتب و اسناد علمی هم به صورت پیشرفته و هم سنتی، یکی از بزرگترین مراکز ایران و منطقه است.

جمع آوری کتب و اسناد علمی به صورت پیشرفته در دانشگاه آزاد

علی عباسپور با اشاره به اهمیت تعامل کتابخانه مرکزی با سایر کتابخانه‌های دانشگاهی، گفت: واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی می توانند از ظرفیت های کتابخانه مرکزی واحد علوم و تحقیقات مشتمل بر مقالات و کتب دیجیتالی به عنوان مرجعی بی نظیر در سطح کشور، بهره مند شوند. 

رییس واحد علوم و تحقیقات اظهار داشت: براین اساس، برقراری ارتباط تنگاتنگ و تعامل سازنده میان کتابخانه مجلس، کتابخانه‌ی ملی و مرکز اسناد علمی واحد علوم و تحقیقات در دستور کار این واحد دانشگاهی قرار گرفته است. 

عباسپور افزود: تعبیه جایگاه کتابچه‌های کوچک در اتوبوس‌های حمل و نقل این واحد برای مطالعه‌ی دانشجویان اقدامی مثبت برای رشد فرهنگ کتابخوانی خواهد بود. 

طه هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در آیین گشایش نمایشگاه کتاب واحد علوم و تحقیقات گفت: برخلاف دسترسی آسان افراد به کتاب‌ها و منابع الکترونیکی، همچنان فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جوامع مختلف جایگاه خود را حفظ کرده است. البته متأسفانه در کشور ما سرانه مطالعه کتاب بسیار پایین است و این امر نه به واسطه دسترسی آسان به منابع الکترونیک، بلکه به‌دلیل نهادینه نشدن فرهنگ کتاب و کتابخوانی در اقشار مختلف جامعه شکل گرفته است. 

وی با اشاره به تمهیدات دانشگاه آزاد اسلامی از سال گذشته برای انتخاب کتاب سال که به‌طور عمده در حوزه‌های علوم انسانی و فرهنگی رخ می‌دهد، افزود: متأسفانه برای احیای متونی که توسط مفاخر و مشاهیر ما تألیف شده‌اند، اقدام مناسبی صورت نگرفته و این متون بیشتر به صورت نسخ خطی موجود است. 

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد، گفت: بر این اساس در دانشگاه آزاد مقررات طرح بزرگداشت مفاخر و مشاهیر ایران و اسلام با هدف معرفی آنها به جامعه دانشگاهی و عموم مردم و نیز آگاه سازی جوانان با ظرفیت های علمی و ادبی داخل کشور و مطالعه، تحقیق و تحلیل این متون انجام شود. 

وی با بیان اینکه واحد علوم و تحقیقات پیشتاز تحصیلات تکمیلی و اعتبار و آبروی دانشگاه آزاد اسلامی است، گفت: امروز اگر دانشگاه آزاد اسلامی توانسته پرچم‌دار آموزش عالی باشد به خاطر مدیریت قوی واحدهای این دانشگاه از جمله واحد علوم و تحقیقات است.

وی با تاکید بر موقعیت واحد علوم و تحقیقات گفت: واحد علوم و تحقیقات به واسطه مدیریت عباسپور که از مفاخر و شخصیت‌های علمی و اجرایی کشور هستند و از فضای خاص علمی، آموزشی و پژوهشی که این واحد برخوردار است، حجم زیادی از فعالیت‌های مربوط به تحصیلات تکمیلی را به دوش می‌کشد.

طه هاشمی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار ما به مزایای کتابخانه دیجیتال و ضرورت آن در این برهه از زمان اشاره کرد و گفت: باید از طرق مختلف بتوانیم اشتیاق دانشجویان را به کتاب و کتابخوانی افزایش دهیم. 

وی به کتابخانه دیجیتال واحد علوم و تحقیقات اشاره کرد و ادامه داد: قاعدتا در سال‌های گذشته مراجعه به کتب دیجیتالی از استقبال کمی برخوردار بوده است در حالی که در سال‌های اخیر نیاز به سامانه‌های دیجیتالی کتابخوانی بیش از پیش احساس می‌شود. 

به گفته معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی ارتقاء فرهنگ کتاب خوانی و سرانه مطالعه در کشور یکی از پر اهمیت‌ترین موضوعات معاونت فرهنگی است. 

منبع :

مهلا کاشانی