ایجاد سیستم روشنایی جدید با چاپ نقاط کوانتومی روی پلیمر

محققان با استفاده از چاپ نقاط کوانتومی روی سطح یک پلیمر و قراردادن آن روی بلورهای فتونیک موفق به ارایه سیستم جدیدی برای تولید روشنایی شدند که می‌تواند جایگزین سیستم‌های روشنایی فعلی شود.

ایجاد سیستم روشنایی جدید با چاپ نقاط کوانتومی روی پلیمر

به گزارش گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، نقاط کوانتومی نانوساختارهایی هستند که می توانند برای تولید نور و رنگ استفاده شوند، تحقیقات زیادی روی نقاط کوانتومی انجام شده است تا این ذرات بتوانند در لپ تاپ، کتابخوان، تلویزیون و LEDها مورد استفاده قرار گیرند، هر چند نقاط کوانتومی بسیار گرانقیمت هستند، اما محققان درصدد بهبود کیفیت آنها و کاهش هزینه های تولید هستند.

محققان دانشگاه ایلینویز آمریکا اخیرا موفق به ساخت دستگاهی به ابعاد یک میلیمتر شده اند که در آن از نانوبلورهای نقاط کوانتومی فوتونیکی استفاده شده است و هر نقطه روی این دستگاه حاوی هزاران نقطه کوانتومی است که 6 نانومتر طول دارد.

این محققان با استفاده از چیدمان نقاط کوانتومی روی یک سطح، ابزاری برای انتشار نور ساختند که کارایی بالا و قابلیت تولید انبوه دارد.

این فناوری که در آن نقاط کوانتومی و فناوری بلور فتونیکی با هم ترکیب می شوند، می تواند منجر به ساخت نمایشگر برای تبلت، رایانه و تلفن هوشمند شود. 

گلوریا سی نویسنده اصلی مقاله مربوط به این طرح پژوهشی در نشریه Applied Physics Letters معتقد است که این بلورهای فتونیک می توانند روزی به عنوان سیستم روشنایی مورد استفاده قرار گیرند و قادر خواهند بود نور مورد نیاز تلفن ها، رایانه ها و تبلت ها را تامین کنند.

منبع :