ساخت سنسور گازی با قابلیت کارکرد در دمای محیط

«سنسور گازی نانوذرات اکسید فلزی هسته/پوسته سریم اکسید تیتانیوم اکسید برای شناسایی ترکیبات آلی فرار در دمای محیط» طراحی و ثبت شد

ساخت سنسور گازی با قابلیت کارکرد در دمای محیط

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر محمد یوسفی، مدیر گروه‌های نانوشیمی و شیمی معدنی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و یکی از مخترعین این طرح گفت: سنسورها یکی از مهمترین ابزارها در ایمنی محیط هستند. نیمه‌رساناهای اکسید فلزی که از معمول‌ترین سنسورها هستند، روش تولید آسان، قیمت مناسب، حساسیت بالا و زمان پاسخ‌دهی کوتاه دارند.

وی عملکرد سنسورها در دماهای بالا را ضعف آنها دانست و ادامه داد: برای رفع مشکل عملکرد آنها در دمای بالا، «سنسور گازی نانوذرات اکسید فلزی هسته/پوسته سریم اکسید تیتانیوم اکسید» برای اولین بار توسط تیم تحقیقاتی متشکل از دکتر سوسن صمدی، سید امیر عباس ذکریا و قاسم اسعدی طراحی و ساخته شد.

یوسفی ادامه داد: در بررسی‌های انجام شده مشخص شد این سنسور قادر است در دمای اتاق وجود گازهای مضر را با حساسیت بالا تشخیص دهد.

وی تصریح کرد: افزون بر پاسخ مناسب در دمای اتاق، سنسور طراحی شده ساختار ساده، حساسیت بسیار بالا، گزینش پذیری مناسب و زمان پاسخ‌دهی بسیار پایینی دارد. همچنین این سنسور می‌تواند حضور برخی گازها را در حد ppm مشخص کند.

بر اساس این گزارش، دکتر یوسفی، پژوهشگر برتر استان تهران در سال 1386 بوده است و دارای بیش از 60 مقاله ISI، تعداد 10 کتاب تألیف و ترجمه در زمینه شیمی و 6 طرح پژوهشی پایان یافته است.

منبع :