خواص روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از بهترین موادمغدی موجود برای تغذیه موها است.
روغن نارگيل يکي از بهترين موادمغدي موجود براي تغذيه موها است. اين ماده به رشد سالم موها کمک کرده و به آنها شفافيت و زيبايي مي بخشد. ماساژ مداوم سر با روغن نارگيل، شوره وشپش سر را از بين مي بردف حتي اگر پوست سر شما خشک باشد.

 روغن نارگيل يکي از بهترين روغن ها براي ماساژ دادن نوزادان به حساب مي آيد. علاوه بر آن براي پوست و مو نيز مفيد است. اين روغن بيماري هاي زيادي را درمان مي کند. لازم به ذکر است همه قسمت هاي ميوه نارگيل مفيد مي باشد.

از فوايد روغن نارگيل وقتي در آشپزي مورد استفاده قرار بگيرد يا روي پوست ماليده شود مي توان بهره گرفت. روغن نارگيل براي پوست يک لوسيون طبيعي است که از ساخت راديکال هاي آزاد مخرب جلوگيري مي کند.

روغن نارگيل يکي از بهترين مواد مغذي مو است و باعث رشد مو و براقي آن مي شود. ماساژ منظم پوست سر با روغن نارگيل از شوره سر جلوگيري مي کند.

به جلوگيري از ايجاد لک يا ساير آسيب هايي که با بالا رفتن سن يا قرار گرفتن در معرض آفتاب ايجاد مي شود نيز کمک مي کند. به محکم تر کردن بافت پيوندي کمک کرده که درمقابل بر جلوگيري از ايجاد چين و چروک روي پوست نيز تاثير دارد. اين روغن آسيب ناشي از نورخورشيد را کاهش مي دهد زيرا سريعاً جذب پوست و بافت هاي سلولي زير آن مي شود. استفاده از روغن نارگيل به طور مرتب باعث نرم تر شدن پوست و ايجاد براقيتي سالم روي آن مي شود.

به گزارش سايت پزشکان بدون مرز، همچنين خواصي که به جوان سازي پوست و برگرداندن ظاهر جواني به آن کمک مي کند را التيام بخشيده و ترميم مي کند. فوايد روغن نارگيل براي قلب جدااز فوايدي که روغن نارگيل براي پوست دارد، وقتي در آشپزي مورد استفاده قرار گيرد،

براي قلب نيز بسيار فايده بخش خوانده مي شود. تحقيقات جديد روي تاثيرات روغن نارگيل نشان مي دهد که اين روغن جايگزين بهترين براي روغن هاي هيدروژنه است.

آزمايشات نشان مي دهد که روغن گرفته شده از نارگيل مقدار بسيار کمي اسيد چرب ترانس در خود دارد که يکي از دلايل اصلي بالا رفتن کلسترول در رگ ها است. برخي متخصصين تغذيه بر اين عقيده هستند که روغن نارگيل حتي از روغن زيتون که مقدار بالايي اسيد چرب ترانس دارد نيز بهتر است. اما براي گرفتن بهترين بهره از روغن نارگيل، نبايداين روغن را تا دماي بسيار بالا گرم کرد زيرا مي تواند موجب ساخته شدن اسيد چرب بيشتر در آن شود.

ساختار شيميايي خاص و فوايد روغن نارگيل از ساختار شيميايي خاص مولکول هاي آن—طول زنجيره هاي اسيدهاي چرب آن– ناشي مي شود اين روغن از اسيد چرب زنجيره

متوسط تشکيل شده است که تري گليسيريدهاي زنجيره متوسط هم ناميده مي شوند. شکسته شدن اين نوع اسيدهاي چرب آسان تر است و باعث کاهش فشار وارد بر لوزالمعده،کبد و کل سيستم گوارش مي شود. اين زنجيره ها بهتر هستند زيرا مستقيماً به انرژي تبديل مي شوند تا اينکه به صورت چربي ذخيره شوند. يک نکته خوب ديگر درمورد اين روغن سالم اين است که بدن انسان براي هضم اين زنجيره ها به انسولين نياز ندارد و اين باعث مي شود که روغن نارگيل باکيفيت ترين روغن طبيعي براي آندسته از افرادي باشد که نگران سطح قندخون خود هستند. اين روغن سالم بهترين دوست افراد رژيمي است زيرا متابوليسم بدن را نيز تقويت مي کند.

نارگيل مواد مغذي بسياري در خود دارد مثل اسيد لوريک که يک ماده متداول است که در شير مادر يافت مي شود. وقتي اين اسيد جذب مي شود به ماده اي به نام مونولاورين تبديل مي شود که به قوي تر کردن دستگاه ايمني بدن کمک مي کند. مي توانيد با استفاده از روغن زيتون در پخت غذا و يا ماليدن آن روي پوست از فوايد بيشمار آن بهره ببريد.

مراقبت از مو:

روغن نارگيل يکي از بهترين موادمغدي موجود براي تغذيه موها است. اين ماده به رشد سالم موها کمک کرده و به آنها شفافيت و زيبايي مي بخشد. ماساژ مداوم سر با روغن نارگيل، شوره وشپش سر را از بين مي بردف حتي اگر پوست سر شما خشک باشد.

روغن نارگيل به ميزان زياد در هندوستان براي مراقبت از مو مورد استفاده قرار مي گيرداين ماده، يک حالت دهنده فوق العاده براي موهاست و به رشد دوباره موهاي تخريب شده نيز کمک ميکند.

همچنين پروئين هاي لازم براي تغذيه موهاي آسيب ديده را نيز فراهم ميکند. به همين دليل بعنوان روغن مخصوص مراقبت از مو در بسياري از محصولات حالت دهنده مو و کرم هاي ضد شوره مورد استفاده قرار مي گيرد.

تسکين استرس:


روغن نارگيل بسيار آرامبخش است، از اينرو به از بين بردن استرس کمک مي کند. استفاده از روغن نارگيل روي سر به از بين بردن خستگي فکري کمک مي کند.

مراقب از پوست:

روغن نارگيل، ماده اي فوق العاده براي ماساژ پوست است. اين ماده بعنوان يک مرطوب کننده بسيار موثر براي همه انواع پوست ها از جمله پوست هاي خشک عمل مي کند. فوايد روغن نارگيل براي پوست تقريباً مشابه با روغن معدني است. علاوه بر اين، برخلاف روغن معدني، هيچگونه عارضه جانبي براي پوست نخواهد داشت. درنتيجه روغن نارگيل راه حلي بسيار عالي براي جلوگيري از خشکي و پوسته پوسته شدن پوست مي باشد.

اين روغن همچنين ايجاد چين و چروک پوستي را که با بالا رفتن سن به طور طبيعي ايجاد مي شود را به تاخير مي اندازد. روغن نارگيل همچنين در درمان بسياري از مشکلات پوستي مثل پسوريازيس، آماس پوست، اگزما و ساير عفونت ها و بيماري هاي پوستي ني زموثر است. درنتيجه، روغن نارگيل مهمترين ترکيب بسياري از محصولات مربوط به مراقبت هاي پوستي مثل صابون ها، لوسيون ها، کرم ها و از اين قبيل، درآمده است.

پيري زودرس:

روغن نارگيل به جلوگيري از پيري زودرس کمک مي کند و به خاطر محتوي آنتي اکسيدني خود، از بروز بسياري از بيماري ها جلوگيري مي کند.

بيماري هاي قلبي:

باور نادرستي در ميان عموم شايع شده است که روغن نارگيل براي قلب خوب نيست. اين به آن دليل است که اين ماده حاوي ميزان بالايي چربي اشباع است. اما، جالب است بدانيد که روغن نارگيل براي قلب بسيار مفيد است. اين روغن حاوي %
۵۰ اسيد لوريک است که در جلوگيري از بسياري مشکلات و بيماري هاي قلبي مثل سوزش قلب، کلسترول بالا و فشارخون بالا، بسيار موثر است. چربي هاي اشباع موجود در روغن نارگيل هم درمقايسه با ساير روغن هاي گياهي مضر نيست. اين چربي باعث بالا رفتن LDL و HDL نمي شود. همچنين احتمال بروز آسيبديدگي در شريان ها را نيز پايين مي آورد و درنتيجه از بروز تصلب شراين نيز جلوگيري مي کند.

کاهش وزن:

روغن نارگيل براي کاهش وزن بسيار مفيد است. اين ماده حاوي اسيدهاي چرب متوسط و کوتاه است که به از بين بردن اضافه وزن کمک مي کند. هضم اين روغن نيز به خاطر کمکي که به عملکرد سالم تيروئيد و سيستم آنزيم هاي بدن مي کند، بسيار راحت است. از اين گذشته، با از بين بردن فشار وارد بر لوزالمعده، متابوليسم بدن را نيز بالا مي برد، درنتيجه انرژي بيشتري مي سوزاند و به افراد چاق کمک مي کند وزنشان را پايين بياورند. به همين دليل است که افراديکه در مناطق گرمسيري زندگي مي کنند و اکثراً از اين روغن ساتفاده مي کنند، نه چاق هستند و نه اضافه وزن دارند.

التهاب لوزالمعده:


روغن نارگيل همچنين براي درمان بيماري التهاب لوزالمعده نيز مفيد است.

گوارش:

روغن نارگيل اگر در آشپزي مورد استفاده قرار گيرد، سيستم گوارش بدن را ارتقاء بخشيده و درنتيجه از بروز بسياري از مشکلات مربوط به معده و هضم غذا جلوگيري مي کند. چربي هاي اشباع موجود در ين روغن خواص ضد ميکروبي دارند و به مقابله با باکتري ها، قارچ ها، و انگل هاي مختلف که موجب سوءهاضمه مي شوند، کمک مي کند. روغن نارگيل همچنين به جذب ساير موادمغذي مثل ويتامين ها، موادمعدني و آمينواسيدها نيز کمک ميکند.

سيستم ايمني:

روغن نارگيل براي سيستم ايمني بدن نيز مفيد است. اين روغن با ليپيدها، اسيد لوريک، اسيد کاپريک و اسيد کاپريليک موجود در خود که خواص ضدقارچ، ضد ويروسي و ضدباکتريايي دارند، سيستم ايمني بدن را تقويت مي کند. بدن انسان اسيد لوريک را به مونولورين تبديل مي کند که گفته مي شود به مقابله با ويروس ها و باکتريهاي ايجاد کننده بيماري هايي مثل تبخال، آنفولانزا، ويروس سيتومگال و حتي HIV کمک ميکند. همچنين به مقابله با باکتري هاي مضري مثل ليستريا مينوسيتوژن و هليکوباکتر پيلوري و تک ياختگاني مثل جارديالامليا نيز کمک مي کند.

اثر التيام بخشي:

اين روغن وقتي روي عفونت ها ماليده شود، لايه اي شيميايي ايجاد مي کند که بخش آسيبديده بدن را از گرد، هوا، قارچ ها، باکتري ها و ويروس هاي خارجي حافظت مي کند. خواص التيام بخشي اين روغن در ترميم بافت هاي آسيب ديده نيز موثر است.

عفونت ها:

روغن نارگيل به خاطر خواص ضد قارچي، ضد ويروسي، و ضد باکتريايي خود درمقابل بسياري از عفونت ها نيز موثر است. طبق تحقيقات انجام گرفته، روغن نارگيل ويروس هايي که موجب آنفولانزا، سرخک، هپاتيت، تبخال، سارس و از اين قبيل مي شود را از بين مي برد.

همچنين باکتري که موجب ايجاد زخم معده، عفونت هاي گلو، عفونت هاي مجراي ادرار، ذات الريه، و سوزاک مي شود را نيز از بين مي برد. روغن نارگيل بر قارچ ها و مخمرهايي که کانديدياز، عفونت قارچي، مرض قارچي انگشتان، برفک، و از اين قبيل را ايجاد مي کند نيز موثر است.

کبد:

وجود تري گليسيريد و اسيدهاي چرب با زنجيره هاي متوسط به جلوگيري از بيماري هاي کبد کمک ميکند چون اينها موادي هستند که وقتي به کبد مي رسند به سادگي به انرژي تبديل مي شوند و درنتيجه حجم کار کبد را کم مي کنند و از انباشته شدن چربي نيز جلوگيري مي کنند.

کليه ها:

روغن نارگيل از ابتلا به بيماري هاي کليوي و مثان نيز جلوگيري مي کند. همچنين به برطرف کردن سنگ کليه نيز کمک مي کند.

ديابت:

روغن نارگيل به کنترل قند خون کمک مي کند و درنتيجه ترشح انسولين را تنظيم ميکند. همچنين به استفاده سودمند از گلوکز خون نيز کمک مي کند که به اين طريق در پيشگيري و درمان ديابت موثر است.

استخوانها:

همانطور که قبلاً ذکر شد، روغن نارگيل توانايي بدن را براي جذب موادمعدني مهم بالا مي برد. اين مواد شامل کلسيم و منيزيم مي شود که براي رشد استخوانها ضروري هستند. درنتيجه روغن نارگيل براي خانم هايي که در سنين ميانسالي درمعرض پوکي استخوان قرار دارند مي تواند مفيد باشد.

بهداشت دندانها:

کلسيم عنصري مهم در دندان هاست. از آنجا که روغن نارگيل جذب کلسيم را در بدن بالا مي برد، مي تواند به استحکام دندانها نيز کمک کند. روغن نارگيل همچنين از پوسيدگي دندانها نيز جلوگيري ميکند.

HIV و سرطان:

عقيده بر اين است که روغن نارگيل نقش مهمي در کاهش حساسيت هاي ويروسي در بيمارهاي سرطاني و بيماران مبتلا به HIV ايفا مي کند.

کمک به بهبود علائم آلزايمر:

تحقيقات انجام شده بر روي افراد مبتلا به آلزايمر، نشان ميدهد افرادي که در برنامه غذايي خود دوبار در روز روغن نارگيل استفاده مي کنند پس از
۲ هفته شروع به بهبودي مي کنند.

در حال حاضر
۵۲۰۰۰۰ نفر در سراسر ايالات متحده مبتلا به آلزايمر هستند و اين هفتمين علت مرگ و مير است .

تحقيقات انجام شده بر روي افراد مبتلا به آلزايمر، نشان ميدهد افرادي که در برنامه غذايي خود روغن نارگيل دوبار در روز استفاده مي کنند پس از
۲ هفته شروع به بهبودي مي کنند.

اين افراد پس از
۳۷ روز وضوح بيشتري از کارهاي انجام گرفته خود داشته اند و آنهاهر روز صبح شاد، هوشيار و با انرژي از گذشته بوده و مي توانستند باتمرکز کردن کارهاي خود را انجام دهند.

با گذشت يکسال اين زوال عقلي را تاجايي عقب راندند که مي توانستندمطالب را در حافظه کوتاه مدت خود دخيره کنند و قدرت درک مطلب آنها به طرزچشمگيري بهبود يافته بود. و آنها اغلب حتي مطالعات روزمره خود را با جزئيات دقيق آن مي توانستنذ به خاطر بياورند.

همچنين ماساژ سر با اين روغن خستگي مفرط ذهني را برطرف مي کند.

روغن نارگيل مرطوب کننده موثري است و مانع خشکي و چين و چروک و افتادگي پوست مي شود.

اين روغن براي درمان ناراحتي هاي پوستي مانند اگزما استفاده مي شود.

خاصيت آنتي اکسيدان آن مانع پيري زودرس و وخيم تر شدن بيماري ها مي شود.

اسيد لوريک(Lauric acid)موجود در اين روغن به ميزان
۵۰ درصد مانع از ناراحتي هاي متعدد قلبي ازجمله کلسترول و فشار خون بالا مي شود.

چربي هاي اشباع شده موجود در آن مانند بعضي از روغن هاي نباتي مضر نيست و ميزان کلسترول مضر را افزايش نمي دهد و مانع آترواسکلروزمي شود.

اسيدهاي چرب موجود در اين روغن در کاهش اضافه وزن موثر است. هضم آن آسان است و به عملکرد غده تيروئيد کمک مي کند. سوخت و ساز بدن را افزايش مي دهد. روغن نارگيل خاصيت ضدميکروبي دارد و براي مقابله با باکتري ها، قارچ ها و انگل هاي متفاوت که سوءهاضمه ايجاد مي کند، موثر است.

روغن نارگيل ، به جذب مواد مغذي مانند ويتامين، ماده معدني و اسيد آمينه کمک مي کند.

اسيدهاي متفاوت در اين روغن مانند اسيدلوريک، کاپريک، کاپريليک که خاصيت ضدباکتري، ويروسي و باکتريايي دارد سيستم دفاعي بدن را تقويت مي کند.

با ماليدن روغن نارگيل روي زخم، يک لايه محافظ در مقابل گردو خاک، هوا، قارچ، باکتري و ويروس ايجاد مي شود و روند بهبود زخم را با بازسازي بافت هاي آسيب ديده ، افزايش مي دهد.

به خاطر خاصيت ضدقارچي، ويروسي و باکتريايي، اين روغن در جلوگيري از عفونت هاي متعدد مانند ويروس ها که باعث آنفلوآنزا، زخم، عفونت گلو، عفونت مجراي ادراري، ذات الريه و سوزاک موثر است.

وجود زنجيره تري گليسيريد و اسيدهاي چرب در اين روغن مانع بيماري هاي کبدي مي شود.

روغن نارگيل مانع ايجاد سنگ کليه و بيماري صفراوي مي شود.

ميزان قند خون را کنترل مي کند و ترشح انسولين را بهبود مي بخشد.

از آن جايي که روغن نارگيل توانايي بدن در جذب مواد معدني مهم مانند کلسيم و منيزيم را که براي رشد استخوان لازم است، بهبود مي بخشد مصرف اين روغن را به زنان ميان سال که به پوکي استخوان مستعد هستند، توصيه مي کنيم.

اين روغن نقش کليدي در کاهش حساسيت ويروسي در بيماران مبتلا به HIV و سرطاني ايفا مي
 

 

منبع :

محمد حسن حیدری همدانی