فشارخون را چه زمانی کنترل کنیم؟

فشارخون در حالت‌ها و زمان‌های مختلف، متفاوت است.

فشارخون را چه زمانی کنترل کنیم؟محراب مرزبان متخصص قلب و عروق در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه تغییرات فشار خون در حالت‌ها و زمان‌های مختلف مانند صبح و عصر، استراحت و خواب و... متفاوت است اظهار کرد: در طول روز فشار خون دچار تغییرات می‌شود به ویژه در حالت‌های مختلف مانند استراحت و خواب فشار پایین می‌آید و در هنگام عصر فشار خون بیشتر می‌شود و در صبح فشار خون بهتر است و به طور کلی فشار خون شب‌ها افت می‌کند.

وی افزود: بهترین زمان سنجش فشار خون 8 صبح و 18 بعدازظهر است و بهتر، روند تغییرات فشار خون در این فاصله زمانی اندازه‌گیری شود تا بتوان تغییرات آن را بررسی کنیم.

مرزبان تصریح کرد: به طور کلی باید از 40 سال به بالا به صورت مداوم فشار خون چک شود و افرادی که سابقه بیماری‌های خانوادگی و یا بیماری‌های مختلف و خاصی دارند، نیز باید فشار خون خود را به صورت مداوم کنترل کنند.

این متخصص قلب و عروق تأکید کرد: در صورتی که افراد دچار بیماری فشارخون شوند اگر فشارخون خود را کنترل کنند عوارض آنها را تهدید نمی‌کند، در غیر این صورت عوارض شدید به همراه خواهد داشت.سیستم قلب و عروق، مغز و اعصاب و کلیه‌های بیمارانی دچار فشار خون بالا هستند دچار اختلالاتی می‌شود.

وی در پایان گفت: بیماری فشار خون انواع مختلف دارد و نوع شایع آن بعد از 40 سالگی شیوع پیدا می‌کند. بیماری‌های نارسایی کلیه، تومور، اختلال در غدد ترشحی، مشکلات مغزی، تنگی آئورت از بیماری‌های است که منشاء آن فشارخون بالا است.بیماری‌هایی که پس از 40 سالگی شیوع می‌کند. علائم و دلایل آن ناشناخته است.

منبع :