درک بیشتر بر همکنش نانو ذرات با غشای سلول در ورود به سلول

پژوهشگران دانشگاه زنجان در طرحی تحقیقاتی به بررسی بر همکنش نانو ذرات با غشای سلول در ورود به سلول پرداختند.محمود هاشمی دانشجوی علوم پایه دانشگاه زنجان در گفتگو با خبرنگار  حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان  گفت: غشای سلول دارای حسگرهایی به‌نام ساختارهای لیگاند- گیرنده است که به ‌وسیله‌ی آن از ورود هر ذره‌ی زائد به سلول جلوگیری می‌کند. فاصله‌ی این لیگاندها از یکدیگر در حد نانومتر است و اگر بتوانند بر همکنش خوبی با گیرنده‌های غشای سلول پیدا کنند باعث چسبیدن غشای سلول به ذره شده و در نهایت ذره وارد سلول می‌شود.

وی ادامه داد: در این روند اسکلت زیر غشای سلول (سایتوسکلتون) نیز نقش مهمی دارد. نموداری که ما در این طرح رسم کردیم شرایط دربرگیری ذرات بر حسب چسبندگی غشای سلول و اسکلت زیر غشای سلول را نشان می‌دهد که دربرگیری شامل عدم دربرگیری، دربرگیری جزیی و دربرگیری کامل می‌شود.

هاشمی در خصوص نتایج این نمودار توضیح می‌دهد: حداکثر زاویه‌ی دربرگیری جزیی ذره مستقل از چسبندگی غشا- ذره بوده و فقط تابع چسبندگی اسکلت زیر غشا می‌باشد.

وی در پایان اضافه کرد: این پروژه تحول بزرگی در پزشکی و در زمینه‌ی تشخیص کارکرد سیستم ایمنی ایجاد می‌کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب