ربات انسان‌نمای ملی سورنای 3 رونمایی شد+ عکس و فیلم

معرفی ربات انسان نمایی سورنای 3

ربات انسان‌نمای ملی سورنای 3 رونمایی شد+ عکس و فیلم

ربات انسان‌نمای ملی سورنای 3محصول مرکز سیستم‌ها و فناوری پیشرفته دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با مدیریت دکتر عقیل یوسفی‌کما به عنوان مسئول این پروژه و تحت حمایت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ساخته و در 25 آبان 1394 در دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با حضور دکتر سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور)،‌ دکتر محمود نیلی احمدآبادی (رئیس دانشگاه تهران)، دکتر محمود کمره‌ای (رئیس پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران)، دکتر عقیل یوسفی کما (مدیر طرح ملی ربات انسان نما)، دکتر سید علی اکبر موسویان (رئیس انجمن رباتیک ایران) و نمایندگان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، مهندس صابری (عضو هیات مدیره سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران)، مهندس رمضانعلی صادق زاده (معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) رونمایی شد.


ربات انسان‌نمای ملی سورنای 3 رونمایی شد+ عکس و فیلماین ربات یکی از 7 ربات برتر جهان است است و ساخت آن از سال 90 با همکاری 70 نفر از متخصصان دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت مدرس و شیراز و شرکت های دانش بنیان محقق شده است.

هم‌چنین در این مراسم، شناسنامه‌ی این ربات به امضای سازندگان و تاثیرگذاران طرح رسید و به عنوان تاریخچه، در دانشکده فنی نگهداری خواهد شد.


ربات انسان‌نمای ملی سورنای 3 رونمایی شد+ عکس و فیلم


سورنای 3 با قدی برابر 190 سانتی‌متر و وزنی در حدود 98 کیلوگرم در زمره ربات‌های انسان‌نما با اندازه واقعی انسان بالغ ساخته شده است که در مقایسه با سورنای 2 پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است به طوری که ربات سورنای 3، دارای 31 درجه آزادی است در حالی که این درجه در سورنای 2 به میزان 22 درجه بود.

سورنای 3 دارای 12 درجه آزادی در پاها، 16 درجه آزادی در دست‌ها، 2 درجه آزادی در گردن و 1 درجه آزادی در کمر است. همچنین هر پای ربات دارای 6 درجه آزادی است که 3 درجه آزادی در ران و یک درجه آزادی در زانو و 2 درجه آزادی در مچ پا دارد.

سرعت گام‌برداری در سورنای 3 به 7 دهم کیلومتر بر ساعت افزایش یافته است که در مقایسه با نسل قبلی افزایش 7 برابری در سرعت داشته است.

ربات انسان‌نمای ملی سورنای 3 رونمایی شد+ عکس و فیلمسورنای 3 قابلیت حرکت بر روی سطوح ناصاف، سطوح شیب‌دار، بالا رفتن و پایین آمدن از پله‌ها را دارد و دور زدن با شعاع دلخواه و دور زدن درجا از دیگر قابلیت‌های حرکتی این رباط است.

سورنای 3 قادر است از هر دو طریق بینایی و شنوایی با محیط ارتباط برقرار کند و قابلیت سخن گفتن به صورت محدود را دارد.

سورنای 3 می‌تواند اشیاء را تشخیص داده و موقعیت آن را برای گرفتن جسم در اختیار سیستم کنترلی قرار دهد.

همچنین شناسایی تغییر صورت افراد در حال حرکت از دیگر قابلیت‌های سورنای 3 است.

هم‌چنین در این مراسم از سایت سورنا رونمایی شد.

ربات انسان‌نمای ملی سورنای 3 رونمایی شد+ عکس و فیلم
ربات انسان‌نمای ملی سورنای 3 رونمایی شد+ عکس و فیلم


ربات انسان‌نمای ملی سورنای 3 رونمایی شد+ عکس و فیلم
ربات انسان‌نمای ملی سورنای 3 رونمایی شد+ عکس و فیلمربات انسان‌نمای ملی سورنای 3 رونمایی شد+ عکس و فیلمروبات سورنا3 و دکتر سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور)


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

منبع :

فایل های ضمیمه

ربات انسان‌نمای ملی سورنا ۳ رونمایی شد