وزش باد با سرعت ۸۷۰۰ کیلومتر بر ساعت در سیاره فرامنظومه شمسی

دانشمندان موفق به اندازه گیری سرعت جریان باد در سیاره ای خارج از منظومه شمسی شدند. باد در این سیاره با سرعت ۸۷۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌وزد.

وزش باد با سرعت ۸۷۰۰ کیلومتر بر ساعت در سیاره فرامنظومه شمسی

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان دانشگاه وارویک انگلیس به تازگی از نقشه اوضاع جوی سیاره ای موسوم به HD ۱۸۹۷۳۳b رونمایی کرده اند که شرایط محیطی غیرقابل تصوری دارد. در این سیاره که در خارج از مرزهای منظومه شمسی واقع شده بادهای عظیم و بسیار قدرتمندی در جریان است که سرعت آن به ۸۷۰۰ کیلومتر بر ساعت نیز می رسد.

«تام لودن» یکی از دانشمندانی است که در این پروژه مطالعاتی حضور داشته است. او می گوید: پیشتر می دانستیم که در سیارات واقع در خارج از منظومه شمسی باد (شدیدی) در جریان است اما هیچگاه امکان اندازه گیری دقیق سرعت آن و ارایه نقشه جامع اوضاع جوی مختص آنها وجود نداشته است.

سیاره HD ۱۸۹۷۳۳b که بسیار داغ بوده و شباهت زیادی به مشتری دارد در فاصله ۶۳ سال نوری از زمین قرار دارد. این سیاره در صورت فلکی «روباه» واقع شده است.

اندازه گیری سرعت وزش باد در این سیاره با استفاده از طیف سنج قدرتمند جذب سدیم در اتمسفر آن صورت گرفته است.

بر این اساس وقتی که بخشهایی از اتمسفر سیاره HD ۱۸۹۷۳۳b به سمت زمین و یا دور از آن حرکت می کند، اثر «داپلر» موجب بروز تغییراتی در طول موج  جذب سدیم اتمسفر سیاره شده و بدین ترتیب می توان سرعت وزش باد در این سیاره را مورد بررسی دقیق قرار داد.

منبع :