آلزایمر را با این بیماری‌ها اشتباه نگیرید

برخی از بیماری‌ها مانند افسردگی علائمی شبیه آلزایمر را در فرد ایجاد می‌کنند.

آلزایمر را با این بیماری‌ها اشتباه نگیریدعلی قاسمی روانشناس در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص بیماری‌هایی که علائم‌شان شبیه آلزایمر است، بیان کرد: برخی از بیماری‌ها یا حالات ممکن است علائمی شبیه آلزایمر را ایجاد نمایند. افسردگی، بیماری‌های تیروئید، مشکلات قلبی، برخی عفونت‌ها، تداخلات دارویی و مصرف الکل از جمله این بیماری‌ها هستند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ نوع آزمایشی برای تشخیص  آلزایمر وجود ندارد، عنوان کرد: تا زمانی که نتیجه نمونه‌برداری از مغز در دست نباشد پزشکان نمی‌توانند به‌ طور صددرصد بیماری آلزایمر را تشخیص دهند. با این وجود هم اغلب پزشکان معمولاً 80 تا 90 درصد اوقات می‌توانند تشخیص صحیح بدهند.

قاسمی ادامه داد: برای اطمینان از ابتلای فرد به آلزایمر مطرح کردن سؤالاتی در مورد علائم بیماری، بیماری‌های گذشته شخص، سابقه پزشکی و روحی و روانی خانواده در روند تشخیص مؤثر است.

وی در مورد نشانه اصلی آلزایمر اظهار کرد: این اختلال عملکرد مغزی که به‌ تدریج توانایی‌های ذهنی فرد را تحلیل می‌کند، در ابتدا اختلال حافظه در مورد اتفاقات اخیر است. در واقع آلزایمر رایج‌ترین شکل زوال است. یکی دیگر از علائم این بیماری از دست‌رفتن قدرت حفظ اطلاعات به خصوص در کهنسالی است.

این روانشناس خاطرنشان کرد: علاوه‌ بر این‌ها، به‌تدریج فرد دچار از دست‌دادن قدرت تکلم، گوشه‌گیری و افسردگی می‌شود.

منبع :