آپاندیس، دردی که نباید سرسری گرفت!

در صورت بروز علایم آپاندیس ، به خصوص دردهای شکمی ، هیچ درمان دارویی موثر نیست و باید تحت نظر پزشک جراحی صورت گیرد که در غیر این صورت عوارضی حتی مرگ را در پی خواهد داشت.

به گزلرش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، آپاندیس زائده ای کوچک و شبیه کرم است که به روده بزرگ چسبیده است. این عضو حاوی مجموعه ای از سلول های دفاعی بدن است که البته نقش شناخته شده ای در دفاع عمومی بدن ندارد.آنچه این عضو را مهم می کند این است که به دلایلی ممکن است دچار التهاب و تورم شده و باعث عفونت موضعی یا وسیع شکمی شود. شروع آپاندیسیت علائم کمی دارد. درد در وسط شکم است و گاهی کم و زیاد می شود.

بیشتر افراد تصور می‌کنند که آپاندیس دیگر آنقدرها هم شایع نیست و آنتی بیوتیک ها و تجویزهای خانگی می‌توانند آن را درمان کنند، اما در واقع آپاندیسیت هنوز هم مشکل شایعی است که تنها با جراحی درمان می‌شود و آنتی بیوتیک ها و توصیه های خانگی شاید در بهبودی فرد بیمار، پس از جراحی نقش داشته باشند.

آپاندیس به چه دردی می خورد؟

دکتر رضادوست فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص آپاندیس گفت: آپاندیس یا روده کور یک زائده باریک است که از روده بزرگ منشعب می‌شود و به خاطر ظاهر شبیه کرم آن به نام آپاندیس شناخته می‌شود.

این عضو در ناحیه پایین سمت راست شکم قرار گرفته و در حدود ۱۰ سانتیمتر طول و نیم سانتیمتر قطر دارد.

وی ادامه داد : مشابه سایر مسیرهای گوارشی، آپاندیس از یک لایه داخلی مخاطی تشکیل شده که شامل لایه زیر مخاطی، پوشش عضلانی و لایه‌های غشایی اطراف آن است. بر خلاف بخش‌های روده بزرگ، لایه زیر مخاطی آپاندیس از تعداد زیادی بافت‌های غدد لنفاوی تشکیل شده و وجود غدد لنفاوی در این ناحیه نشان می‌دهد که احتمالاً آپاندیس بر خلاف آن چه که به نظر می‌رسد دارای نقشی در سیستم ایمنی بدن و نیز سیستم گوارشی است.

التهابات در کوچه ای بن بست

وی در خصوص علت ایجاد آپاندیس مطرح کرد : تصور بر این است شرایطی که باعث ابتلا به این مشکل می‌شود مربوط به ایجاد گرفتگی و انسداد در آپاندیس فرد است. این انسداد می‌تواند جزئی یا کامل باشد. گرفتگی کامل ایجاد شده در این حالت نیازمند انجام عمل آپاندیس به صورت اورژانسی است. علت آپاندیسیت معمولاً به دلیل تجمع مواد مدفوع در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌شود. این مشکل می‌تواند در نتیجه عواملی مثل بزرگ شدن غدد لنفاوی ،پیچ خوردن و.. مشاهده شود.

دکتر رضادوست گفت : هنگامی که آپاندیس دچار انسداد می‌شود، باکتری‌ها می‌توانند داخل آن تکثیر شوند که این تکثیر باعث ایجاد چرک در محل می‌شود. در این حالت افزایش فشار ایجاد شده می‌تواند دردناک باشد و رگ‌های خونی موجود در محل را تحت فشار قرار دهد. در صورتی که آپاندیس پاره شود، مواد فاسد شده می‌توانند ناحیه شکم را پر کنند و این مشکل هم نیاز به درمان به صورت اورژانسی دارد.

درد های شکمی را شوخی نگیرید! 

با توجه به اینکه آپاندیسیت یکی از التهاب‌های رایج و خطرناک در بین افراد می‌باشد دکتر رضادوست بیان کرد : در اکثر مواقع اولین علائم آپاندیس درد و حساس شدن ناحیه سمت راست ناف است که این درد معمولاً با حرکت به سمت گوشه پایین سمت راست شکم شدیدتر شده و بیشتر احساس می‌شود. این درد می‌تواند در طول چند ساعت به سرعت افزایش پیدا کند و این افزایش می‌تواند تا زمانی ادامه پیدا کند که امکان حرکت راحت و بدون درد برای بیمار وجود نداشته باشد. 

وی گفت : با فشار دادن ناحیه مورد نظر و رها کردن آن می‌توان متوجه شد که این درد پس از این کار افزایش پیدا می‌کند و در اصطلاح به این پدیده درد و حساسیت ارتجاعی گفته می‌شود، هر چند این حالت ممکن است در همه موارد مشاهده نشود. سایر علائم رایج مربوط به این مشکل شامل حالت تهوع، استفراغ، تب و نشانه های مشابه دیگر است.

وقتی آپاندیس مرگ آفرین می شود

این فوق تخصص گوارش،کبد و مجاری صفراوی عنوان کرد : آپاندیسیت مشکلی است که باید به صورت اورژانسی درمان شود و نیازمند انجام عمل جراحی برای خارج کردن آپاندیس است. در صورت درمان نشدن ، آپاندیس دارای التهاب ممکن است پاره یا سوراخ شود و مواد عفونی داخلی آن در حفره شکم پخش شود. این مشکل می‌تواند باعث ایجاد شرایطی به نام پریتونیت شود که التهاب جدی حفره شکم است و در صورتی که به صورت فوری با استفاده از آنتی بیوتیک های قوی درمان نشود، می‌تواند نتایج مرگ بار برای فرد به همراه داشته باشد.

جراحی های اورژانسی

منبع :